ma.gurushealth.ru

Грчеви во мускулите, Причини, третман

Грчеви во мускулите, Причини, третман

Видео: Како да се ослободите од грчеви во нозете во текот на ноќта

Грчеви во мускулите често се случуваат во текот на ноќта.

Болни грчеви во нозете, кроење и другите мускули.

Видео: конвулзии MYShTs.Prichiny и лекување


третман. Бромиди, валеријана, екстракт беладона, луминална, папаверин. Прикажани топло бањи, магнезиум сулфат (5% раствор, половина чаша), калциум глуконат, раствор на натриум хлорид.


tetanic конвулзии се појави во тетанија. Во текот на спазам на палецот е даден на дланка, другите прсти се свиткани кон друг, понекогаш во форма на "рака гинеколог." Виткање четка во комбинација со стресот на стомакот и мускулите на вратот.
Предвидување влошување за акутна тетанија развој, кога неговата форма гастроинтестинални (повраќање, болки во стомакот, запек, дијареа), хронична текот на развојот на кахексија тетанија се должи на метаболички нарушувања, интоксикација и варење. Ризик од задушување поради ларингеален спазам, грчеви на срцевиот мускул.

Видео: грч! ПРИЧИНИ! ТРЕТМАН! V.O.D


признавање врз основа на хипокалцемија, зголемен ексцитабилност на мускулите за време на стимулација: мускулната контракција на тековната помалку од 5A (знак Erb е), намалување на мускулите на лицето на ударни образите (chvostek симптом), намалувањето на прстите кога притисокот на улнарниот нерв или neurovascular пакет во бразда на бицепс или кога се влече до раце. Кога ударни надвор од око сокет е намалување на фронталниот и кружни мускули на окото. На effleurage на лактот, перонеален, bolshepebertsovomu нерви имаат зголемен возбудливост на мускулите. Грчеви на раце и нозе во комбинација со iilorospazmom, бронхоспазам, laringospazmom, грчеви на мочниот меур, повраќање и дијареа. Диференцијалната дијагноза поминат со тетанус, во која има тризмус, опистотонус и симптоми на Erb и Trousseau не откриени.


третман. Калциум хлорид или калциум лактат (0,5-1 g), калиум бромид, луминалната, parathyroidin (2,1 ml I.M.). Позитивно делува магнезиум сулфат. Децата пропишани витамин Д, изложеност на воздух, сончање, зрачење со ултравиолетови зраци.

Видео: нога грчеви третман | # # Sudorogivnogah tyanetnogi #edblack


превенција tetanic конвулзии: диета богата со млечни производи, месо и месни ограничување чорби, и систематска замена Симптоматска терапија.


Tiki - брзо несакајќи лицето клонични грчеви, болки во мускулите, неволни спазам на респираторните мускули или говор. Штиклирајте може да се случи во епидемија енцефалитис, врз основа на хипокалцемија и алкалоза кога адренална инсуфициенција, јајниците-хипофизата нарушувања и намалување на функцијата на црниот дроб детоксикација.


третман. Неопходно е да се елиминира повреди на автономниот и ендокрина дисфункција, за да се избегне немири. Прикажани одмор, спиење, бромиди, Librium.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Неуспехот на паратироидните жлезди (тетанија) морфологија, патолошка анатомијаНеуспехот на паратироидните жлезди (тетанија) морфологија, патолошка анатомија
Хипопаратиреоидизам (тетанија) болест која се карактеризира со намалување на функцијата на…Хипопаратиреоидизам (тетанија) болест која се карактеризира со намалување на функцијата на…
Клиника и третман на хипопаратироидизам. Симптом Trousseau - страна акушер и chvostekКлиника и третман на хипопаратироидизам. Симптом Trousseau - страна акушер и chvostek
Прва помош за состојби кои може да имитира епилепсијаПрва помош за состојби кои може да имитира епилепсија
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Што да направите ако детето има појавено ладна грчеви?Што да направите ако детето има појавено ладна грчеви?
Проверка на функцијата на мускулите инервирани од додаток на нервите. Семиотиката порази xi двојки…Проверка на функцијата на мускулите инервирани од додаток на нервите. Семиотиката порази xi двојки…
Опструкција на централната артерија setchatkizakuporka централната ретинална артерија поради…Опструкција на централната артерија setchatkizakuporka централната ретинална артерија поради…
Клиничката слика на hypocalcemic кризаКлиничката слика на hypocalcemic криза
Дијагноза и прва помош за хиперкалцемија и хипокалцемијаДијагноза и прва помош за хиперкалцемија и хипокалцемија
» » » Грчеви во мускулите, Причини, третман