ma.gurushealth.ru

Преглед на спутум

преглед на спутум

Во лабораториските студии го плунка утврди таквите параметри како што се боја, мирис, количеството, природата (присуство пакет foaminess et al.) И разни подмножества (нечистотии).

Видео: Микроструктура на спутум 10

Во зависност од плунка конзистентност патологија може да биде течна или слатка. На мирис Свежо спутум пациентот е генерално зависи од видот на патолошки процес во дишните органи. Број на плунка може да се разликуваат во голема мера. Веројатност, велат, плукање единица, што е карактеристика на болести како што се бронхитис и првичната форма на воспаление на белите дробови. Тоа може да се манифестира значајни неговата порака (до 12 L), ако светлината проток гноен процеси. Отстранување на слуз во дишните патишта се врши во моменти на кашлица и искашлување. празнење волумен на едно време, зависи од степенот на бронхијална опструкција и позицијата на пациентот. Значи, искашлување на секрет често е подобрена, кога лежи на здрав човек страна.
бојата на спутумот е директно поврзана со нејзиниот лик. Слузни искашлување е белузлаво или безбоен. Мукопурулентно искашлување и purulence разликува матност и има жолтеникава или жолтеникаво-зелена боја. " 'Рѓосан" плунка - карактеристика на лобарна пневмонија. Браун флегма доаѓа од распаѓање на хемоглобин, што покажува дека тешкиот процес на белите дробови (гангрена) распаѓање.
Кога бранат плунка може да delaminate. спутум пациентот На две-слој стои со апсцес на белите дробови. Во случај на гангрена на белите дробови спутум се набљудуваат 3 слоеви: на врвот - со среден слој одделни пенлив мукопурулентен vklyucheniyami- има долен слој течност konsistentsiyu-, назначен трошливост и изглед сличен на снегулки.
Меѓу можните нечистотии кои може да се открие во лабораториски и клинички анализа на плунка, се слуз, гној и серозен течност. Плунка може да биде слузница, сериозни, гноен крвава и исто така чести разни комбинации на овие карактеристики. Слузни спутумот е се повеќе заеднички во раните денови на catarrhal воспаление на горниот респираторен тракт. Слатка мукозните спутум е одвоена кај пациент со лобарна пневмонија. Стаклестото тело спутум е карактеристика на астма, и во присуство на гноен гноен процеси во белите дробови кои вклучуваат бронхиектаза и апсцес} m. P.
Серозен спутум во кои постои мешавина на крв, е главно утврдени од страна на присуство на пулмонален едем. Во вториот случај, плунка е розова и пени.

Видео: SD


Пенливи розова или црвена плунка може да се појави во текот на епилептичен напад, ако пациентот е каснат јазик.


Плунка за лабораториски анализи беа собрани во утринските часови во чист сад, пред-плакнење на усната шуплина слаб антисептик решение, а потоа со зовриена вода.
Појавата на кашлица придружени со флегма, бара итен третман на лекар.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Итна медицинска помош во белодробна туберкулозаИтна медицинска помош во белодробна туберкулоза
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Зависност "проток-волумен" во белите дробови. Притисок во дишните патишта за време на…Зависност "проток-волумен" во белите дробови. Притисок во дишните патишта за време на…
Нарушувања на инхалација. Максимален експираторен протокНарушувања на инхалација. Максимален експираторен проток
Свирење во градите и отежнато дишење можно медицински причиниСвирење во градите и отежнато дишење можно медицински причини
Ацетилцистеин (asetulsusteinum). N-ацетил-L-цистеин. Синоними: bronholizin, mukosolvin, acetein,…Ацетилцистеин (asetulsusteinum). N-ацетил-L-цистеин. Синоними: bronholizin, mukosolvin, acetein,…
Антитусици за децаАнтитусици за деца
Алатки кои им помагаат да ги отстраните слуз од дишните патишта, играат важна улога во лекување на…Алатки кои им помагаат да ги отстраните слуз од дишните патишта, играат важна улога во лекување на…
Отпор на дишните патишта. светлина отпор. Проток на воздух. Ламинарен проток. Турбулентен проток.Отпор на дишните патишта. светлина отпор. Проток на воздух. Ламинарен проток. Турбулентен проток.
Хроничен бронхитис, третман, симптоми, знаци, причини, спречување, дијагностицирањеХроничен бронхитис, третман, симптоми, знаци, причини, спречување, дијагностицирање
» » » Преглед на спутум