ma.gurushealth.ru

Терапевтски движење за различни мускулни групи

Терапевтски движење за различни мускулни групи

Терапевтски движење за различни мускулни групи.

Формира бицепс

За развој на флексорните мускули треба да биде сила за да се наведнуваат слободно, без напор, да се исправи на ногата. На пример, за да се даде помош на рамо бицепс спушти раката со отворена дланка напред, тоа е потребно да се стрес постојано свиткана во лактот. Кога кревање на рацете треба да се наведнуваат прстите, по допирање на движење на рамениот зглоб ноктите 2-4 прсти. Тогаш раката се спушта слободно на стартната позиција.

Жени на репродуктивна возраст е многу важно да имаат добро развиени стомачни мускули. Кога природно породување на добрата кондиција на формирање на мускулите на многу позитивен ефект врз процесот, бидејќи Активно учествува во чинот на протерување на фетусот. Колку побрзо се случи тоа, толку е помал ризикот од фетална хипоксија и нејзините придружни компликации.

формирање апс

ABS може да го симнете, само влечење колена во стомакот, а потоа се исправи на нозе. Помалку опција оптоварување, лежи на грб.

Потешко - во менгеме на погодок или рацете на две фиксни површина, се наоѓа на ниво со лактите спушти рамениците и се наведна на право лактите агол.

На пример, може да се потпре на седиштето две високи столици. Спортисти, развој на стомачните мускули, со фиксна нозете на лежечка положба седнат, допирање на лицето на колената. За недолично лице како вежба може да биде трауматично, да, навистина, тоа е едноставно невозможно за него.

Кој не може да се изврши на падините

Всушност, луѓето кои страдаат од osteochondrosis и нејзините придружни синдром радикуларна, не треба да го направите вежби со падини. Тие покажуваат повеќе движење за продолжување на 'рбетот, се протега и извртување на пршлени. Патем, се врти настрана и развој на obliques.

Формирање на градниот кош

За "пумпање" на пекторални мускули да лежи на тепих повлече рацете зад главата, а потоа нека падне на стомакот или на предниот дел на бутовите. Тоа е најдобро да го направите оваа вежба со тегови.

Формираат мускулите на нозете

Нозе вежба уште полесно. Да се ​​вежба мускулите на потколеницата, неколку пати да се искачи со нозете на прстите (се разбира, во меки чевли или бос). За да го остварат на бутот мускули на грбот група е потребно, врз основа, на пример, на работ на масата, се наведнуваат на нозете, задникот речиси допирајќи пета. Оваа вежба е многу полесно да се изврши од стомачни, но ефикасност не е инфериорен во однос на нив.

Отвори и мускулите хип привеждач се обучени така: тоа е потребно да се соочи со ѕид и се држи за тоа колку што е можно да ги преземат нога на страна, а потоа го помине во предниот дел на поддршка, колку што е можно за да го донесе во другата страна. Како поддршка да го користите стол.

Формирање на мускулите на грбот

За Erectors и следната вежба: лежи на стомак виткање грб, подигнете ја главата, зацрвстувањето назад.

Секој кој сака да има добро развиени мускули треба да се запамети дека ние мора да се вклучат во најмалку еден час на ден. Може да се подели на пат во три циклуси: наутро, попладне и навечер.

Во она што низа "пумпа" мускули

Уште еден совет за "замав" мускули почетници спортисти треба во таа цел, да се направи ред два пристапи до истиот мускулни групи. Да речеме, да се "тресат" мускулите на нозете, тогаш подобро да работат на мускулите на вратот (главата навалите - продолжување, со напор, пак, се одмара своите раце на челото и на задниот дел од главата). Следната вежба за раце, а потоа да се печат.

Видео: Ефекти / железничка 7 минути / # комплекс за сите мускулни групи (KatyaEnergy)

На прв, тоа треба да се работи на лесен замор. Мажите на зрела возраст, кои се повеќе од четириесет, почна да се вклучат во програмата за да се олесни, извесно време може да се чувствуваат недостаток на оптоварување. Тогаш тие треба да направите вежби со тегови. Постојат уреди за рацете и нозете. Тие може да се направи независно. На пример, да направат посебни кеси со жици, кои можат да бидат полни со песок и да го прикачите на стапала на нозете. Кога некој ќе почне да се вклучат во физичкиот развој на телото, таа започнува да работи и имагинација тој измислува сите видови на уреди.

За горенаведените вежби не треба салата. Вежби може да се врши насекаде. Тие треба да се повторува најмалку 10 пати за 1 пристап (вршење на една вежба). Ако циклус вклучува повеќе вежбање (5 до 10), пожелно е да се изврши секој ден од 1 до 3-5 циклуси. Ова ќе биде доволно за одржување на нормален систем на мускулниот тонус. Ако ова не е доволно, тогаш без зголемување на бројот на множества и циклуси може да биде зголемена оптоварување работи со тегови, како што се тегови. Жените, особено постарите, доволно карго 0,5-1 кг. Мажите можат да вежбаат со тегови со тежина од 3-5 килограми. Ако не постојат тегови, можете да го користите средства во рака, особено во државата (големи колекции, чекани и сл.)

Видео: Гимнастика за зглобовите. Загрее големи мускулни групи пред тренинг. Јога за почетници

Главната работа е да не претерувајте. Почетниците спортисти, кои беа преземени енергично во зрелата возраст, за транспорт на мускулите, може да се доживее болка во мускулите. Главната работа тука не се смета веднаш гимнастика исмејување на неговото gipotrofichnym или премногу дебеличка тело и не се откажат од обука. И само треба да се следат некои од препораките.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Наставни техники и вежби kinesotherapyНаставни техники и вежби kinesotherapy
Истегнување на мускулите во рамото болка во грбот. Болка при ставање на палтотоИстегнување на мускулите во рамото болка во грбот. Болка при ставање на палтото
Екстремитетите на ембрионот. Coverslips формирање фетусотЕкстремитетите на ембрионот. Coverslips формирање фетусот
Функционални тестови на долните екстремитети мускулите покажување во метатарзофалангеален зглоб на…Функционални тестови на долните екстремитети мускулите покажување во метатарзофалангеален зглоб на…
А сет на вежби за чистење на зглобовитеА сет на вежби за чистење на зглобовите
Тестирање на скратени мускулни групи paravertebral назад мускули, pectoralis големи мускулниТестирање на скратени мускулни групи paravertebral назад мускули, pectoralis големи мускулни
А сет на вежби за развој на сила и флексибилностА сет на вежби за развој на сила и флексибилност
Истегнување на мускулите после мозочен удар, доколку мускулитеИстегнување на мускулите после мозочен удар, доколку мускулите
Тестирање на скратени мускулни групи trapezius и другите мускулиТестирање на скратени мускулни групи trapezius и другите мускули
Убавина секогаш изгледаат тонУбавина секогаш изгледаат тон
» » » Терапевтски движење за различни мускулни групи