ma.gurushealth.ru

Леукоплакија на вулвата, третман, причини, знаци, симптоми,

Леукоплакија на вулвата, третман, причини, знаци, симптоми,

Леукоплакија (од грчкиот leukos -. «Бело" и "бела точка") - дебел појавата на бели ленти или дамки на оралната слузница на вулвата (вулвата).

Леукоплакија се карактеризира со задебелување и кератинизација стратификуван сквамозен епител.

Причините за леукоплакија на вулвата

Во срцето на развојот на леукоплакија се сложени невроендокрини и метаболички процеси, поради промени во нервниот систем. Леукоплакија често се јавуваат како резултат на повреди на јајниците, надбубрежните кортекс, како и голем број на други ендокрини жлезди. Појавата и развојот на болеста придонесе за возраста атрофичен процеси во вулвата предизвикана преуредување систем невроендокрини.

Иако леукоплакија може да се случи на било која возраст, но најчесто болеста се јавува за време на менопаузата и менопауза. Кај жените со нарушувања на гонадите болест се јавува почесто отколку кај здрави жени.

Улога во развојот на леукоплакија игра недостаток на витамини, особено витамин недостатоци.

Знаци на леукоплакија на вулвата

Главниот симптом на леукоплакија се фокуси на депигментација - белузлави дамки, кои обично се наредени симетрично. Најчесто тие се локализирани во мали усни, клиторисот и на внатрешната површина на labia majora (надворешната површина, како по правило, не се погодени), подоцна се шири во перинеумот и ингвиналните набори.

Карактеристичните знаци на болест, исто така, се однесува чешање вулвата, обично се јавуваат во текот на ноќта. Исто така, постои чувство на вкочанетост, горење, пецкање и игли.

Леукоплакија може да биде ограничен, кој е составен од индивидуални плочи или дифузно - во форма на фузиран лезии. Од природата на тежината на слојот задебелена разликуваат три форми на болеста: рамна (обичен), хипертрофична (хиперкератотична) и брадавица. Хипертрофична и брадавица леукоплакија типични за ограничен лезии.

Леукоплакија често му претходи атрофија капак стратификуван сквамозен епител.

Кога склеротични промени вулвата деформирани клиторисот и малите усни, значително срамнети со земја и набиен усни, кожата и мукозните мембрани интимно сплотена со основните ткиво, тие се намали влезот на вагината, и (ретко) надворешниот отвор на уретрата. -Glossy бисерни ладовина капакот ткива изгуби еластичноста наликува на изгужвано од пергаментов (пергамент симптом). Пукнатини или улцерација на ткивата фаворизира инфекција, воспалителна реакција, која е придружена од страна на болка, оток и црвенило.

Продолжена чешање на вулвата придонесува за голем број на емоционална и невротични нарушувања што се несоница, раздразливост, депресија, намалување на попреченост. Додадено на ова тешко или болно мокрење, неможноста да се задржи на сексуалниот живот.

Дијагноза на леукоплакија на вулвата

Леукоплакија области видливи за голо око. Сепак, очигледната едноставност на дијагностика во опасни кога се комбинираат со рак леукоплакија vulvar. Тоа е причината зошто на лекар додава визуелна инспекција на вулвата, на својата истрага со помош на колпоскоп. Во сомнителни случаи, може да се прибегне кон биопсија сајт сомнителни ткиво проследено со хистолошки преглед.

Третман на леукоплакија на вулвата

Најефективен адјувантна терапија, која избрани строго индивидуално.

Леукоплакија не-хируршки третман ги вклучува следните компоненти: психотерапија, phonophoresis хидрокортизон vulvar регионот, интрамускулна инјекција од 5.10% раствор во масло токоферол ацетат 1 ml, доза на аскорбинска киселина. Исто така е препорачливо да се изврши дневни поткожни инјекции на биогени стимулатори (екстракт од Алое, FIBS, со кашеста маса или плацентата екстракт - all 1 ml) за активирање на функцијата на надбубрежните кортикални хормон. лечењето (30 инјекции) се повтори по 3-4 месеци. Паралелно со biostimulants како тематски терапевтско средство може да се користи фоликуларен маст (20 U Ltd) и алое liniment.

За лекување на леукоплакија масти кои содржат кортикостероиди. Тие имаат анти-воспалителни и анти-алергиски својства, и да ги елиминираат или да се намалат чувството на чешање. На повеќето соодветна употреба на хидрокортизон (1% и 2,5% сила), преднизолон (0.5%), ftorokortovoy (содржи 0.1% триамцинолон ацетонид) масти.

Неопходен предуслов за успехот на лекувањето е внимателна систематски тоалет на надворешните гениталии, перинеумот. За миење на зовриена вода се користи само со додавање на натриум бикарбонат, камилица или невен. Се користи за чистење на раствори на калиум перманганат и борна киселина, како и различни сапуни непожелно, бидејќи мачката. тие се сушат и иритираат ткива, влошувајќи непријатност.

Постелнина треба да биде од природни материјали, тоа не треба да се вклопи цврсто против надворешниот гениталиите, во спротивно можеби зголеми пруритус.

Неопходно е да се елиминира пушење и консумирање на алкохол. Основа на исхрана треба да биде млечни производи, варено месо (особено црниот дроб и бубрезите), варена риба, зеленчук, овошје и зеленчук. Треба да бидат исклучени храна ладна храна, зачини, зачинети јадења, пуши, силен чај и кафе.

Традиционална медицина нуди третман на леукоплакија на вулвата - акупунктура, хидротерапија, користење на билки и растенија. На пример лежи пред спиење и веднаш по будење е корисно да се пие една чаша врела вода на собна температура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Kraurosis вулвата-преканцерозна состојба на надворешните гениталии, изразена во дистрофични,…Kraurosis вулвата-преканцерозна состојба на надворешните гениталии, изразена во дистрофични,…
Леукоплакија вулвата, грлото на матката се однесува на преканцерозна zabolevaniyam- карактеристични…Леукоплакија вулвата, грлото на матката се однесува на преканцерозна zabolevaniyam- карактеристични…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Дијагноза на позадината и преканцерозна на грлото на матката болестДијагноза на позадината и преканцерозна на грлото на матката болест
А релативно ретка болест. Може да се развие на преканцерозна болести позадина (леукоплакија,…А релативно ретка болест. Може да се развие на преканцерозна болести позадина (леукоплакија,…
Тоа се случува кај жените на возраст од 60 до 70 години или постари. Развој на рак на локализација…Тоа се случува кај жените на возраст од 60 до 70 години или постари. Развој на рак на локализација…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Бенигна болест на вулвата и вагинатаБенигна болест на вулвата и вагината
» » » Леукоплакија на вулвата, третман, причини, знаци, симптоми,