ma.GurusHealth.ru

Кандидијаза и квасец инфекции кај жените: третман, симптомите, причини за

Кандидијаза и квасец инфекции кај жените: третман, симптомите, причини за

Кандида - микроскопски габи кои нормално живеат на нашата кожа (и во многу други места), без да предизвика никакви проблеми, се додека не излезе од контрола и не се зголеми премногу.

Кандидијаза понекогаш започнува по земањето на антибиотици, кои се напишани во сосема различни причини. Тепање штетни бактерии, што доведува до инфекција, антибиотик штрајкови и многу корисни бактерии кои живеат во нашиот дигестивен тракт, кожата и многу други места. Останува слободен простор за живеење, и сега е на брзање да се пополни други микроорганизми, вклучувајќи кандида.

Женскиот кандида возрасни често предизвика вагинитис (вагинален исцедок, чешање и црвенило). Понекогаш тие, исто така, предизвика баланитис во мажите (воспаление на глансот). Тие може да предизвика рани на кожата, особено во влажни набори (пазувите, препоните, под градите поголеми).Кај доенчињата е кандидијаза на устата и задникот, ретко во другите набори тело. Во устата доаѓа од инфективни заболувања, неправилни бели дамки на јазикот, непцата, внатрешната страна на усните и образите и непцето. Тие може да се меша со траги од млеко, но млекото е лесно да се отстрани со лажица или памук, а дрозд седи цврсто на слузницата.

Глутеалната збира кандидијаза манифестира типични кожни лезии, а не како на вообичаените иритација од влажна пелена. Оваа нерамна црвенило, посветла на рабовите отколку во центар, со добро дефинирани граница (т.е. бојата на кожата драматично се менува од црвена во нормала, додека иритација на пелени менува бојата многу малку). Често има сателитски лезии - мали црвени точки во близина на база на црвенило, како спреј бои.

За многу години се веруваше дека кандидијаза - честа причина за болка во брадавиците. Современите истражувања покажуваат дека повеќето од цица на проблемите со кои се претходно отпишани на кандидијаза, всушност, предизвикани од други бактерии. Кандида инфекција се чини, е многу ретка. Но, факт е дека колку што ние веруваме во нив, многу фунгициди пропишани (антифунгални лекови). Некои жени на крајот самите се излечи (она малку инфекција трае вечно, дури и ако тоа не се лекува) - други - затоа фунгициди, а во исто време убиството најмногу бактерии, па дури и некои - затоа што во нивниот случај, било да е тоа во кандидијаза беше навистина ... и некој и да не може да се излечи, и тогаш го критикуваше еден вистински боксерски габична инфекција, како и лекови кои не се.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кокосово масло против CandidaКокосово масло против Candida
Кандида езофагитисКандида езофагитис
Кандидијаза на кардиоваскуларниот системКандидијаза на кардиоваскуларниот систем
Кандидијаза и здравјето на жената индикации, третман и превенција на кандидијазаКандидијаза и здравјето на жената индикации, третман и превенција на кандидијаза
Кандидијаза (кандидијаза) -mikoz предизвикани од квасец габи на candida- родот влијае на кожата и…Кандидијаза (кандидијаза) -mikoz предизвикани од квасец габи на candida- родот влијае на кожата и…
Дерматологија и венерологијаДерматологија и венерологија
Кандида вагинитис: третман, симптомите, причините, симптомитеКандида вагинитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Габични инфекции на уринарниот тракт: знаци, симптоми, причини, третманГабични инфекции на уринарниот тракт: знаци, симптоми, причини, третман
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
КандидијазаКандидијаза
» » » Кандидијаза и квасец инфекции кај жените: третман, симптомите, причини за