ma.gurushealth.ru

Вежби кои се олесни болката во грбот. сила за обука

Видео: Вежби за 'рбетот и држење на телото! Од болки во грбот

Вежби кои се олесни болката во грбот

Ако се соочува со болки во грбот, ќе е подобро да се консултирате со вашиот лекар пред да почнете да го правите никакви вежби, истегнувања. Фактот дека вежбите подолу ќе ви помогне само ако знаете вашата точна дијагноза.

Причините за повеќето болки во грбот, тоа е лесно да се инсталира. Нормално, мускулите sprain или лигаменти е, сериозна нерв, или во некои случаи дури и стрес. Секојдневно се протега спречи или да се направи полесно за да се врати болка.

Болки во грбот може да има различна локализација.

Лумбаго - долниот дел на грбот, ненадејни, тешка, понекогаш е предизвикана од истегнување на мускулите.

Koktsigodipiya - болка во coccyx, која обично има трауматично потекло.

Ишијас - остра болка, за покривање на задникот и нозете, предизвикани од стискање на sciatic нерв.

Овие болки обично исчезнуваат сами од себе без никакви компликации, но може да се повтори. Обидете се да се намали или да ги спречат преку вежби за истегнување.

Ако болката во грбот интензивира со крајот на денот, се препорачува да се релаксираат пред да започне со програма за вежбање.

За да го направите ова, легнете на грб, нозете свиткани ставање нозете на подот. Во оваа позиција, карлицата може да се заврти назад и го намалува притисокот на долниот дел на грбот. Следат неколку длабоки вдишувања, ослободување на акумулираните стрес на денот и да почне истегнување.

Вежба 1. Оваа вежба олеснува болката во долниот дел на грбот, зајакнување на мускулите на задникот, стомакот и бедрата. Пред опуштено, останете лежи на грб, нозете свиткани и рацете покрај телото (сл. 16).

Олеснување на вежба во грбот (вежба 1)
Слика 16. Олеснување на вежба во грбот (вежба 1)

Стегнете ги мускулите на задникот и бутовите и подигнете колковите исклучување на подот, а не спелеолошки на половината, колковите подигне над стомакот.

Вие сте во оваа позиција што е можно подолго, дишат слободно (Сл. 16 б). Потоа, како што издишување полека намалување на колковите на подот.

2. Вежба За оваа вежба ќе треба некои оптоварување, како книги.

Легнете на грб на подот, свиткајте ги нозете во колената, влечење на tailbone и се обидува да се притисне назад на подот. Затегнете вашиот мускулите на задникот, да се подигне вашите раце, влечење на 'рбетот. На страна може да се стави на товар: тоа ќе ви помогне да не земе вашата рацете на подот за време на вежбање. Истегнување, не се обидуваат да лак твојот грб. Во овој случај, треба да се чувствуваат подготвени и напната вашите стомачни мускули. Продолжува да се водат, исправете ги нозете и да остане во оваа позиција се до моментот кога тој се чувствува замор (Сл. 17). Дише слободно.

Олеснување на вежба во грбот (вежба 2)
Слика 17. Олеснување на вежба во грбот (вежба 2)

Вежба 3. Оваа вежба олеснува болката во долниот дел на карлицата. Легнете на подот, на стомакот, рацете испружени на вашите страни, дланките нагоре. Се водат твоите нозе и затегнете задникот мускули. На издишување, подигнете раменици исклучување на подот и нозе без виткање колена. 'Рбетот треба да биде растегната рамномерно по целата должина, и затоа, не подигнете ја главата над нозете. Тие мора да биде рамна.

Повлечете ја главата напред, се повлече на вратот и задржете оваа позиција неколку секунди. Диши мирно и рамномерно (Сл. 18). Обидете се да се чувствуваат се водат во крстот.

Олеснување на вежба во грбот (вежба 3)
Слика 18. Олеснување на вежба во грбот (вежба 3)

сила за обука

Следниве ги предложија остварување на сила може да се смета за пациентите. Тие се создаде здрава и нормално оптоварување може да се препорача за секого.

Пациентите, исто така, треба да бидат внимателни: не тренира повеќе од 3 пати неделно. Првите 15 класи за вршење на секоја вежба во еден пристап, во следните 15 - во два и само потоа да се изврши серија на движења толку многу како што е наведено otyhaya помеѓу сериите за 2-3 минути.

Запомнете дека по егзацербација на osteochondrosis остар нишалки и се грчи контраиндицирана. Бидејќи не можете да скокаат од бар - треба да се качат на подготвени стол или столче и се тоа на подот. Дел од вежбата се врши со товарот. Масата на тоа што треба да се избере на таков начин дека последните повторување на вежби за да ви даде на потешкиот начин.

Јас донесе медицински и превентивни вежби што ја разви добро познат експерт за болести на 'рбетот VI Dikul.

Понекогаш, во првите месеци на обука на интензивира болката. Dikul него и неговите поддржувачи веруваат дека тоа не вреди да се обрне внимание на: продолжи да се обучуваат и да се олесни уште доаѓаат.

1. Стартна позиција - виси на лентата со нозете заедно. Торзото се врти кон десно и на лево. 2-3 сета од 812 повторувања (м. Е. 8-12 x 2-3).

2. Од истата стартната позиција, обидувајќи се да се задржи неподвижно тело, се на левата нога, колку што е можно, и да застанете за неколку секунди во маргиналната позиција (2-3 x 8-12).

3. легнете на стомак на стол, рацете зад главата, нозете се заклучи. Намалување на телото на подот, речиси достигнувајќи главата, а потоа подигнете го предомислил назад колку што можеш.

4. почетна позиција: стоејќи, нозете рамо ширина, оптоварување на рацете (или гира тегови). Пренесем колена (3x6).

5. Легнете на стомак на маса, држи рацете зад нозете или неговиот задник. Се подигне исправените и донесени заедно нозе до максимум отклонување на назад назад (3x6).

6. Легнете странично на маса, рацете зад главата, нозете заклучување. Bend накосо, намалување на одредување на стеблото, а потоа и укине можно пештера во во спротивна насока (3 x 8 на секоја страна).

7. Застанете со нозете рамо ширина, освен, една рака зад главата, од друга - на тегови. Следете 3x6 може да се заврти на страна рацете со тегови. Потоа да се промени раце и да се направи уште една 3x6 падини.

8. Легнете на грб на подот или на клупата, стапалата се поправи. Се подигне и намалување торзото (2-4 x 12). Чува грбот исправен - работи само на стомачните мускули, sciatic и лумбалниот мускулите.

9. Легнете на грб, рацете на вашите страни или зад главата. Подигнете го прави нозе во вертикална положба, а потоа полека и рамномерно ги потопи. (4.2 x 12). Тоа е можно да се зголеми товарот, врзување на нозете на тегови.

10. лежи назад на клупата и се одмара во рацете, нозете и истовремено да се подигне стеблото така што на аголот меѓу нив беше 90 °, и држете го на оваа позиција, а потоа се врати на стартната неколку секунди. Нозе и да ја задржите вашиот грбот исправен (3-4 x 12).

сила обука класи се препорачува да се стави крај на повторување на првите две вежби.

Александар Василиев
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дијагноза на болки во грботДијагноза на болки во грбот
Вежби за да се врати фигурата по породувањетоВежби за да се врати фигурата по породувањето
Шин splints синдром: Третман, причините, симптомитеШин splints синдром: Третман, причините, симптомите
Вежби за болки во грбот од страна на д-р Bubnovsky: Вредни шокВежби за болки во грбот од страна на д-р Bubnovsky: Вредни шок
Болка во вратот и грботБолка во вратот и грбот
Ако болката во грбот, да се дружат со болкаАко болката во грбот, да се дружат со болка
По раѓањето, болки во нозете, зошто?По раѓањето, болки во нозете, зошто?
Долниот дел на грбот и радикулопатијаДолниот дел на грбот и радикулопатија
Болки во грбот предизвикани од страна на мускулите на piriformisБолки во грбот предизвикани од страна на мускулите на piriformis
Болки во грбот во панкреатитис и opoyasyvayushie, болка во долниот дел на грбот на панкреасотБолки во грбот во панкреатитис и opoyasyvayushie, болка во долниот дел на грбот на панкреасот
» » » Вежби кои се олесни болката во грбот. сила за обука