ma.gurushealth.ru

Физичко образование како превенција на болести кај децата. рахитис

Не сите деца расте и да се развие правилно. Во некои од нив, постојат знаци на рахитис и неухранетост, а другите - склоноста кон дебелеење, запек, од третата - слабоста на лигаменти-мускулниот систем во форма на рамни стапала или различни нарушувања на држењето на телото, понекогаш папочна кила. Посебно внимание треба да се посвети на децата ослабена за време на болеста, како и деца со вродени малформации на органи движење - конгенитална дислокација на колкот, мускулна тортиколис, криво стапало.

Во сите овие случаи, се меша со нормален живот на детето, а со тоа може да се појави со здравјето, физичкиот развој, често идентификувани ограничување на движењето.

Родителите не можат да губат време. По консултација со лекар, што треба да започне да се вклучат во физичка активност, која е од витално значење за детето.

Гимнастика во комбинација со масажа е особено корисно седентарен начин на деца со слаб апетит, генерален летаргија мускулите.

Да се ​​ослободат децата од физички вежби може да биде само привремено, за периодот на акутна болест, кога температурата се зголемува и се чувствувате добро.

Видео: Како да се спроведе спречување на рахитис кај доенчиња

Накратко поединечни болести, во која масажи и вежби се основно средство за превенција и третман.

рахитис

Најчесто, деца страдаат од рахитис (особено недоносени) на возраст од 2 месеци до 2 години.

Знаците на рахитис се појави во дете вознемиреност, недоволно спиење, слаб апетит, потење главата, промени во нервниот систем.

Детето страдаат од рахитис, мало мускулите, надуеност, слабите, бавно чука срцето.

Ако времето не се преземаат превентивни мерки, болеста може да напредува - коските на детето ќе стане мека и екстремно флексибилен поради лошата импрегнација на калциумови соли и фосфор, градите е деформирано од стегајќи страни и испакнати напред ( "пилешки гради"), што ќе доведе до повреда на респираторната функција на белите дробови (кислород глад и честите воспаление на белите дробови). Ако е премногу меки коски може да биде свиткана нозе, 'рбетот, може да се формира rachitic грпка.

Во тешки форми на рахитис, во придружба на кршливи коски и морбидитет, физичко образование класи се контраиндицирани.

Во нашата земја се врши обемна превентивни мерки со кои тешка рахитис се исклучително ретки. Советскиот медицина има сигурен начин за спречување и лекување на рахитис. Ова е пред се за подобрување на социјалните услови на животот, да им овозможи на жените пред и по породувањето долг одмор, при што тие имаат можност да многу одење со детето да се вклучат со него во физички вежби, целосно да го (пропишани од страна на лекар јадев - овошни и зеленчукови сокови, рибино масло , витамин Д, и така натаму.) и на калење.

Извршување на физички вежби и масажа деца со знаци на рахитис, мора да биде многу внимателен, бидете сигурни да се консултираат со лекар.

Масажа е корисно во сите периоди на рахитис болест, но го прави тоа бара посебна нега и усогласеност поради омекнувањето на рабовите (во места на транзиција на 'рскавицата во коските формира задебелување - "јасно") - слаби коски на рацете и нозете се изложени perelomam. На повеќе тешки манифестации на рахитис, па претпазливост треба да се ангажираат gimnastikoy- треба да се избегне движења кои може да доведе до зголемување на нарушување или истегнување на лигаментите апарат.

Се должи на способноста на сиромашните деца да се одржи на главата исправена потребата да се направи сите вежби во хоризонтална polozhenii- не треба да се направи, на детето на нозе. Како да се опорави, напротив, тоа е потребно да се стимулира неговите природни движења на одење, за време на која мускулите добивка функција екстензори. Ова ќе помогне да се исправи на нозе и да се спречи нивното искривување.

Видео: рахитис кај децата симптоми

Многу превентивни вредност да се спречи нарушување е поставување на бебето на стомак унапредува проширувањето на долниот градите и странично центриран vdavlivaniy- згора на тоа, во оваа положба, мускулите на грбот се зајакне и да се исправи во лумбалниот 'рбет. Најдобро е да се на секои 40 -60 минути се стави на децата на стомак на хард одбор, се стави во кревет, но не порано од 30-40 минути после јадење. Слабите деца под градите на ниво на лактот ставен посебен перница со песок, во која тие мора да бидат се движат од 3-4 за 8-10 минути, 3-5 пати на ден.

Тука се голем број на специјални техники на масажа и вежби со рахитис. Внимание треба да се посвети на зајакнување на мускулни групи кои се особено погодени со рахитис. Оваа нога екстензори мускули, мускулите, зацрвстувањето грбот, рамената распределба пред, ги здружи ножот и, конечно, на стомачните мускули.

Со оглед на тоа, децата кои страдаат од рахитис, благи статички функции и реакции поддршка, мора udelyat посебно внимание на масажа на стапалата, особено на нозете.

Најмногу ефикасни техники масажа во рахитис (Слика 69.) - преклоплив и триење прсти нозе (1) - триење и месење Шенкс (2) и колковите (3) - замазнување (4) и тритурација (5) ruk- замазнување линии (6) и накосени (7) на мускулите zhivota- преклоплив (8) и тритурација (9) spiny- пат задникот мускули (10).

Физичко образование како превенција од заболувања кај децата

Сл. 69. Физичко образование како превенција од заболувања кај децата

Употребата на физички вежби во училница со децата кои се забележани знаци на рахитис, исто така, бара големо внимание. Тоа е невозможно да се спроведе таквите вежби за исполнување на нервно апарат бебето се уште не е подготвена.

Како пошта и развој на движењето на децата треба да uslozhnyatsya- треба одредена систем во алтернација на вежби, како долгорочна активност на истите групи на мускули води до исцрпеност. Неопходно е да се обрне големо внимание на зајакнување на мускулите на стомакот и грбот, а посебно место е дадено на вежби за дишење.

Вежби со рахитис за зајакнување на стомачните мускули се одржуваат во почетна позиција лежи на грбот (Слика 70):

покажување на нозете (1) - "Велосипед" (2) - транзиција на положбата на седење (3) - "лебдиш" на задната страна (4) - стои на нозе со помош на (5) - кревање играчка (6) - одење на сите четири (7 ).

Физичко образование како превенција од заболувања кај децата

Ris.70. Физичко образование како превенција од заболувања кај децата

Вежби за зајакнување на мускулите на грбот се одржуваат во позиција остатокот лежи на стомак (Слика 71) - доделување на рамо назад (1) - рефлекс продолжување назад, лежејќи на својата страна (2) - индексирање (3) - "лебдиш" на стомакот (4) - флексура на грбот (5) - насочувачки горниот дел (6) и долниот дел од телото во склони позиција на trudi- насочувачки тело лежи на грбот (7).

Физичко образование како превенција од заболувања кај децата

Fig.71. Физичко образование како превенција од заболувања кај децата

Ние препорачуваме употреба на овие специјални вежби само во врска со општите вежби во развојот, како што е споменато погоре.

Тоа не треба да се заборави дека големо значење дневна прошетка, спиење во воздухот, како и внимателно хигиенска нега на децата за спречување на рахитис покрај гимнастика: бања, бришејќи, летото светлина и воздух бањи на воздухот.


Isayev РИ

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Конгенитална дислокација на колкот. Во оваа малформација влијае на сите заеднички елементи:…Конгенитална дислокација на колкот. Во оваа малформација влијае на сите заеднички елементи:…
Криво стапало деформитет на ногата да ја претвори навнатре и кон стапала. Причините за криво…Криво стапало деформитет на ногата да ја претвори навнатре и кон стапала. Причините за криво…
Ризици на брз физички развој на дететоРизици на брз физички развој на детето
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Спречување на рамно стапало кај децатаСпречување на рамно стапало кај децата
Вежби со конгенитална мускулна тортиколис за децаВежби со конгенитална мускулна тортиколис за деца
Повеќе вродени деца arthrogryposisПовеќе вродени деца arthrogryposis
» » » Физичко образование како превенција на болести кај децата. рахитис