ma.gurushealth.ru

Гноен карличните болест. бартолинитис

Видео: циста на кокцигеумот. Што ако грижи опашката

акутна Bartolini - воспаление на трема на големи жлезда, патогени кои често се гонококот, стафилококи, Escherichia coli. Инфекцијата влегува преку екскреторниот канал на жлездата. Точно жлезда апсцес воспаление околното ткиво е ретка. Во транзицијата на воспаление на хронични и затнувањето ductless жлезда може да се формираат цисти задржување. Кога овој ѕид ductless жлезда подеднакво набиен, формирање на т.н. нодоза kanalikulit.

Клиничка слика и дијагностика

Во акутната фаза на болеста, пациентите се жалат на општа слабост, постои мала слабост, чувство на оток на вулвата, непријатност кога dvizheniyah- температурата на телото ниско-одделение. Кога гноен Bartolini општата состојба на пациентот се влошува, температурата на телото се зголемува на 38-39 ° C, а понекогаш и дневни варијации претставува 1,5-2 ° C. А остра болка во majora усни, зајакната со движење, во врска со која пациентот не може да оди и да седат.

Одредува зголемување и оток усни со елипсовидна испакнување во долната третина. Површината на издаденост на усните во цијанотични, палпација остро болно ова место се определува со флуктуација. Понекогаш тоа е можно да се забележи т.н. место Zenger - остар црвенило и оток во ductless жлезди. Како по правило, утврдени bubonadenitis.

Bartolini мора да се разликува од циста gartnerova мозочен удар, кој, за разлика од голем жлезда апсцес трема не е голем сексуален усна, а околу работ на малите и понатаму да се проследи на страничниот ѕид на вагината.


Гнојни рак циста може да се открие сопствената. А пауза чир на општата состојба на пациентот е подобрена, болка преставам, нормална температура. Но, по некое време се се повторува, како што болеста има тенденција да се повтори. Хронично воспаление на циста и голема трема жлезди не се придружени со тешки симптоми на болка. Со значителни количини пациенти циста забележите необични кога се движат, тешкотии во сексуален однос.

третман

Операцијата се изведува под интравенска анестезија. A линеарен засекување на dlinniku малите нанадвор од слузокожата на вагината внесување на чир и autopsied по испуштање во шуплината со антисептик тампонот е воведен за да основа маст растворливи во вода, стерилен завој се применува. Постоперативно врши санитарни огништето (колкот бањи со раствор на калиум перманганат, 1: 5000, за лигатура со основа растворлив во вода маст содржи антисептици).

Во случај на повторливи бартолинитис и цистични формации и psevdoabstsessa задржување покажа цисти отстранување на лушпи, кои се произведени во ладна периодот по намалувањето на акутно воспаление.
Кожата инцизија долги 6-8 см е направен на надворешната површина на labia majora, разделени со остар жлезда. За да се олесни поделбата на прстите воведе во вагината, менува циста во раната. Од внатрешноста на ѕидот на цистата е цврсто прилепени на кожата, кои се разреди и дермални пресек циста лесно се отвори. Во вториот случај, содржината на циста е отстранета, празнина tamponiruyut газа и продолжи да се отстранување на лушпи.

По отстранување на цисти и хемостаза кревет шијат, на рабовите на раната на кожата надредениот индивидуални конците. Ако циста лежи доволно длабоко и нејзина поделба на сериозни технички проблеми, тоа е поврзано со ткивата се наоѓа зад нејзината нога, која содржи крвните садови. Во врска со ова последниот чекор на екстракција и отстранување на цисти се врши по претходна петелка стегање вилици, со цел да се спречи прекумерно крварење. По прекинувањето на васкуларниот петелка е лигатура со шиење. На рана беше се шијат во слоеви.

В.К. Gostishchev
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Цисти на панкреасот, третман, симптоми, причиниЦисти на панкреасот, третман, симптоми, причини
Акутни воспалителни болести на плунковни жлездиАкутни воспалителни болести на плунковни жлезди
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…Ateroma- циста задржување на лојните жлезди на кожата која е формирана како резултат на блокадата…
Апарат патологија slezoprodutsiruyuschegoАпарат патологија slezoprodutsiruyuschego
Гонореја и жените класификација здравје и особености на гонорејаГонореја и жените класификација здравје и особености на гонореја
Акутен и субакутен тироидитис: причини, симптоми и третманАкутен и субакутен тироидитис: причини, симптоми и третман
Гонореја, сексуално пренослива болест предизвикана од гонококот. Тоа се пренесува главно од Попов.…Гонореја, сексуално пренослива болест предизвикана од гонококот. Тоа се пренесува главно од Попов.…
Bartolini, третман, симптоми, причиниBartolini, третман, симптоми, причини
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
» » » Гноен карличните болест. бартолинитис