ma.gurushealth.ru

Бактериски конјуктивитис

Видео: Како брзо и лесно да се излечи конјунктивитис | Заштитете ги вашите очи! И со среќа :)

стафилококна конјунктивитис Тоа може да биде акутна и хронична. Предизвикувачот агент е Staphylococcus aureus.
клиничката слика Акутен коњуктивитис се карактеризира со брз почеток на утрото пациентот не може да се отвори на очните капаци се должи на голема количина на слуз суши на капаците. Излегувањето од конјунктивалното ќесе мукопурулентен, тече низ работ на очен капак. Се карактеризира со нагласена конјунктивална инјекција, оток, stushevannostyu цртање meibomian жлезди, конјунктивата губи својата транспарентност (сл. 1). На пациентот се жали на чешање, гори, фотофобија, чувство на страно тело во жлебот (Табела. 1).
бактериски конјуктивитис
Сл. 1. бактериски конјуктивитис
Табела 1
симптоматологија конјунктивитис
карактеристики,
симптом
вирусна конјуктивитисбактериски конјуктивитис
Chlamydia
конјунктивитис
алергиски конјуктивитисtакутен почеток++++чеша---++хиперемија+++++крварење+---Едем (хемоза)++-++солзење+++++празнење+ (Водени, за да се формира жолто кора)++ (Гноен, за да се формира жолто кора)+ (Мукопурулентен)± (слатка)Зголемување на папилите-+++Присуство на фоликулите+-++-Зголемување на лимфни јазли okoushnyh+±+-Цитолошки слика на конјуктивата струготини
лимфоцити
моноцити
гранулоцити
бактерии
Вклучување во цитоплазмата на епителни клетки
леукоцити
плазма клетки
еозинофилен
гранулоцити
лимфоцити
забелешка"++" - vyrazheno- "+" - малку vyrazheno- "±" - понекогаш vstrechaetsya- "-" - ретко или никогаш.
третман. Употреба на топични лекови: антибактериски средства (floksal, тетрациклин, tsipromed, unifloks, тобрамицин, ципрофлоксацин, oftakviks, vigamoks) - антисептик (okomistin, sulfatsil натриум) - во комбинација (tobradeks, maksitrol, комбинаторна-дуо, Dex-гентамицин deksa- ПОС).
Хронична неспецифични катаралната конјунктивитис Таа се развива полека, со периоди на ремисија се случува.
Етиологија. Причини за хроничен конјунктивитис може да биде хронична blepharitis, суво око синдром, болест lacrimal систем и назофарингеалниот заболувања, воспаление на средното уво, синузитис и така натаму. Н. Тоа може да се случи во услови на контаминирани и прашина Ладен воздух под влијание на хемиски нечистотии или за време на интензивни визуелни работа во поединци со присуство на далекувидост или астигматизам, кога работат во услови на слаба осветленост.
Кај децата, хроничен конјунктивитис обично продолжува со формирање на повеќе фоликули во долниот преодна пати (folliculosis).
клиничката слика. Пациентите се жалат на блага иритација, чувство на печење, чувство на "песок на векот", брз замор на очите. ЦЕЛ: конјуктивата хиперемија малку лабава, груба, околу очите - исушен секрети.

третман. Хронична конјунктивитис е тешко да се третираат и често се повторува. Основниот принцип на третман - отстранување на причината. Доделете топични лекови: антибактериски средства (floksal, tsipromed, Tobrex, Tobrex 2X tsiloksan) - во комбинација (tobradeks, комбинаторна-дуо, maksitrol) - антиалергиска (alomid, PATANOL ги, emadin, alleryukrom).
превенција Тоа вклучува навремено blefasita третман, правилен избор на корективни очила.
пневмококна конјунктивитис пневмококна Frenkel Veykselbauma.
клиничката слика. Почетокот на акутна болест. ЦЕЛ: потечени очни капаци, конјуктивата и белката на - петехијални хеморагии, значителен гноен исцедок. Пневмококна конјунктивитис е често придружена со инфилтрација на работ на рожницата. Оваа болест се карактеризира со формирање на конјуктивата филмови кои се лесно да се отстрани памучна газа тампон (сл. 2). Поради присуството на неговите филмови често се хранат со гонококните неонатален конјунктивитис. Се воспостави точна цијаноза овозможува бактериолошко испитување.
Пневмококни коњуктивитис (се карактеризира со формирање на филмови)
Сл. 2. Пневмококни коњуктивитис (се карактеризира со формирање на филмови)
третман Локалната: антибактериски лекови во форма на капки за очи (floksal, тетрациклин, tsipromed, еритромицин, Tobrex, tsiloksan, tsipralem).
гонококните конјунктивитис наречен Neisseria гонореа. Добивање на слузницата, тие се одговорни за хиперактивни гноен процес.
ЦЕЛ: потечени очни капаци, празнење обилно, гноен. Конјунктивата е светло црвена, често се забележува значителен отекување на конјуктивата на склерата (хемоза). Во 1/3 случаи се развива кератитис, до формирањето на чир на рожницата. Дури и без лабораториска потврда на сомневање за овој тип на конјунктивитис, третман започнува веднаш.
третман. За спречување на неонатална gonobleinorei instilled sulfatsil 20% раствор на натриум хлорид (Albucidum). Локалната антибактериска терапија: обилно испирање со раствор од 2% борна кисело вас, калиум перманганат решение, furatsilina раствор (1: 5000), капнување на капки за очи (floksal, unifloks, gengamitsin, tsipromed, Tobrex, tsiloksan) 6-8 пати на ден, и Albucidum како 30% раствор. Системска терапија опфаќа апликација на пеницилин интрамускуларно или хинолон I од 2 таблета еднаш на ден.
Особено тешки гонококните конјунктивитис новороденчиња. Инфекцијата се јавува за време на минување низ родената мајка канал со гонореа. Обично се јавува 2-5 дена по раѓањето. Придружуван од означениот оток на очните капаци, обилно исцедок saniopurulent xapaktepa. Конјунктивата е остро потечени, крварење.
третман: Тематски лекови: антибактериски средства (гентамицин, офлоксацин floksal, тетрациклин, Tobrex, ципрофлоксацин, tsipromed, еритромицин) - во комбинација (Dex-гентамицин tobradeks, maksitrol) и системска терапија (антибиотици).
дифтерија конјуктивитис Дифтерија е предизвикана од стап. Воспалителниот процес во конјунктивата ретко се изолирани, почесто се развива истовремено со дифтерија на носот, грлото, гркланот.
клиничката слика се карактеризира со тешка отекување на очни капаци, профузно Мучо-гноен исцедок, појавата на нечиста-сива филм конјуктивата век, кои цврсто лемење на основните ткива. Кога отстранување на површинска крварење. Очните капаци тесна, потечени од конјунктивалното ќесе залага матна течност со снегулки. По завршувањето на процесот на конјуктивата се rubtsy- Исто така е можно формирање на адхезии помеѓу очните капаци и конјуктивата на конјуктивата на окото - simblefaron (symblepharon), дисплазија трепките (трихијаза). Од првите денови во процесот вклучува рожницата (кератитис, корнеална чир).
третман. На пациентот да се изолира инфективна клиника болест и третман се врши како во дифтерија. Контролно администрира дифтерија серумот (6.000-10.000 ae). Доделете топични лекови: антибактериски средства (еритромицин) - антисептик (калиум перманганат) - во комбинација (tobradeks, комбинаторна-дуо, maksitrol) - антиалергиска (lekrolin, alomid, PATANOL ги, allergokrom, emadin). Системски терапија вклучува администрација на дифтерија серуми детоксификација на лекови.
Конјунктивитис предизвикан diplobatsilloy Moraksa-Aksenfeld, секогаш двонасочна, за акутна или хронична.
клиничката слика. Оваа болест е придружена со општи симптоми катаралната. Пациентите се жалат на чешање, црвенило околу очите. А карактеристика е црвенило на рабовите на очните капаци во надворешниот и внатрешниот агол на окото, па тоа е исто така, повика аголна конјунктивитис. Ослободување од мало конјунктивалното ќесе.
третман Локалната: антибактериски лекови (lomefloxacin (okatsin) floksal, unifloks тетрациклин Tobrex, tsipromed, ципрофлоксацин) - антисептици (цинк сулфат) - комбинираната лекови (комбинирано дуо, цинк сулфат / борна киселина tobradeks, maksitrol) - нестероидни антиинфламаторни лекови (диклофенак, Diklo-F uniklofen, indokollir).
Zhaboedov Г.Д., Skrypnyk РЛ Баран ТВ
офталмологија
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Blefarit- воспаление на маргините на очните капаци. Етиологија е различна: хронична заразни и…Blefarit- воспаление на маргините на очните капаци. Етиологија е различна: хронична заразни и…
Јачмен-ограничени акутна гноен воспаление на работ на очен капак. Етиологија, патогенеза: инфекција…Јачмен-ограничени акутна гноен воспаление на работ на очен капак. Етиологија, патогенеза: инфекција…
Болка во очите на можните причини за болка во очитеБолка во очите на можните причини за болка во очите
Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…Пролетната хрема (пролетната конјуктивитис) -hronicheskoe воспаление на конјунктивата на очните…
Трахома око, третман и симптомиТрахома око, третман и симптоми
Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеАлергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Аденовирусен конјуктивитис, симптоми и третманАденовирусен конјуктивитис, симптоми и третман
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Конјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманотКонјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманот
» » » Бактериски конјуктивитис