ma.gurushealth.ru

Акутна конјуктивитис

Конјунктивална болести редот на 1/3 од очни болести. Тие се поделени во три главни групи:
 • воспалителни процеси;
 • неухранетост;
 • неоплазми. 
Најголемо учество воспалителни болести - коњуктивитис (конјуктивитис). Меѓу вкупниот број на пациенти со воспалителни болести на окото, 66,7% се пациенти со коњуктивитис (YF Maychuk, 2006).

класификација

Разликуваат овие видови на конјунктивитис:
I. Во зависност од курсот: 
  1. Акутна.
  2. Субакутна.
  3. хронични.
II. Со потекло: 

  1. Конјуктивитис егзогени природата:
  a) инфекција:
  - бактериски (микробиолошки):
 • гонококните;
 • стафилококна;
 • diplobatsilyarny;
 • дифтерија;
  - предизвикана од вирус:
 • Херпес симплекс;
 • херпес зостер;
 • мали сипаници;
 • рубеола;
 • природни големи сипаници;
 • аденовирус;
 • picornavirus;
  - gribkovyy-
  - parazitarnyy-
  - хламидијална:
 • трахома;
 • paragrahoma;
  б) алергиски:
 - vesenniy-

Видео: Конјуктивитис - д-р Komarovsky школа - Интер

 - pyltsevoy-
 - fliktenuleznyy-
  в) конјунктивитис, предизвикани од изложеност на хемиски и физички фактори.
  2. Конјуктивитис ендогени природата:
  а) врз основа на заеднички болести:
 • размена;
 • заразни-токсични;
 • ендокриниот;
 • во однос на позадината на фокална инфекција;
  б) алергични (дрога)
  в) автоимуни.
Акутен коњуктивитис заземаат значајно место меѓу воспалителни процеси. На амбуланта тие придонеле за 30% од посети.
Фреквенција зависи акутен коњуктивитис на сезонски и етиологија е често утврдени со климатски и географски области. Највисока инциденца на бактериски и вирусни конјунктивитис се случува во есен и зима, и алергии - во пролет и лето. Во областите на ладно и умерените пневмококна конјунктивитис климата е повеќе заеднички, и во области со топла клима - pinkeye Кох-недели. Во последната деценија со иста фреквенција во текот дијагностициран акутен бактериски конјунктивитис стафилококи.
Конјунктивитис, и покрај различна етиологија, имаат многу заеднички карактеристики.
Pinkeye, А подоцна и во процес вклучува други обично влијае на едното око во прв план.
етиологија
Болеста може да биде проследен и со внесување на туѓо тело во окото, хипотермија, замор, болести на устата, назофаринксот, комуникација со пациенти со слична болест и други. Конјуктивитис може да се должи на blepharitis, инфламаторни заболувања на lacrimal апарат рожницата на.
клиничката слика
За било која причина на конјунктивитис се карактеризира со специфични симптоми: оток на очните капаци и око црвенило, фотофобија, туѓо тело сензација, понекогаш болка во очите, печење, чешање, обилно Мучо-гноен исцедок од конјунктивалното ќесе (Слика 1). Главните клинички знак е црвенило (хиперемија) на конјунктивата.

Видео: Поминаа акутен коњуктивитис

Акутна конјунктивитис. хемоза конјуктивата
Сл. 1. Акутна конјунктивитис. хемоза конјуктивата
На следните видови на воспалителни вбризгување на окото (табела. 1).
Табела 1
Разлики на конјуктивата (површина) и pericorneal (длабока) инјектирање окото

функција

конјунктивална инјекција

perikornealnaya инјектирање

Причина за настанување на

На проширување на конјунктивална крвните садови

Проширување на крвните садови на цилијарното

патолошки промени

конјунктивитис

Кератитис, увеитис

боја

светло црвена

Цијанотични, сина-црвена

локализација

На периферијата на окото

околу рожницата

Длабочината на лезијата

Површни садови на конјуктивата

Длабоко бродови на конјуктивата

конјунктивална инјекција Тоа предизвикани од проширувањето на површински бродови konyunktivy- се карактеризира со светло црвена боја на конјуктивата и очните капаци преодна пати и се намалува кон рожницата (Сл. 2а).

perikornealnaya инјектирање се случува за време на експанзија длабоки садови на конјунктивата (враќам работ мрежа) е најизразено околу рожницата и се намалува кон сводови. Perikornealnaya вбризгување има пурпурна боја се должи на фактот дека на садови лежи во episclera и пренос преку конјунктивата (сл. 2, 6).
мешани инјектирање се карактеризира со истовремено прикажување на конјуктивата и pericorneal инјектирање (Сл. 2c).
Видови на воспалителни инјекција: a - b konyunktivalnaya- - perikornealnaya- во - мешан
Сл. 2. Видови на воспалителни инјекција: a - b konyunktivalnaya- - perikornealnaya- во - мешани.
Акутна клинички карактеристики се присуство на заразни конјуктивитис конјунктивална инјекција, очни капаци конјуктивата хеморагии, едем, грубост, изглед и фоликуларен папилите во конјунктивата, присуството на мукозните или мукопурулентно празнење од коњунктивален црево. На конјуктивата едем може да се постигне значителен степен, до предрасудите во palpebral пукнатина на затворање на очните капаци (хемоза на конјуктивата).
дијагностика
Користете ги следниве методи за лабораториска дијагностика:
1. Сеење на исцедок од конјунктивалното ќесе и антибиограм.
2. Методот на цитолошки - тест боење со Romanovsky-Giemsa и Грам дамка.
3. имуно тест, тест имунофлуоресценција, полимераза верижна реакција.
4. Постапка за култура.
5. Серолошки et al. 

метод на испитување

идентификуваат микрофлора

Бактериолошко испитување на содржината на конјунктивалното ќесе

микробиолошки

Цитолошко испитување на струготини од конјуктивата со боење Romanovsky-Giemsa

Вирусни

Имунофлуоресценција анализа на струготини од конјуктивата

Вирусни (брзиот метод)

Поврзан имуносорбент од серум или солзи

Вирусни

компликации
Најчеста компликација, што доведе до сериозни последици со можната загуба на видот е кератитис. Во овој случај, се сметаат за факторите на ризик да биде долго наоѓање на очните капаци затворени, облечени во меки контактни леќи, трауматски лезии на лигавицата на рожницата. Поради ризикот од големо значење кератитис профилактички тематски антибиотици.
третман
Основни принципи на третман на конјуктивитис:
1. Миење конјунктивалното ќесе антисептик решенија со цел отстранување на механички одделени.
2. завој на орбитална регионот не се преклопуваат, бидејќи тоа го нарушува содржината на евакуација на конјунктивалното ќесе и да се зголеми ризикот од рожницата.
3. Почитување на правилата за лична хигиена (миење на рацете, со користење на еднократна употреба крпи и брише).
Прва медицинска помош: 
1. за перење со средство за дезинфекција (розова раствор на калиум перманганат или furatsilina раствор 1: 5000).
2. внушаване на 30% раствор на натриум sulfatsil и широк спектар на антибиотици (0,25% раствор на хлорамфеникол, 0,3% раствор на гентамицин, tsipromed, vigamoks, oftakviks) a.
3. Поставување на тетрациклин 1% маст.
Основните принципи на локална терапија:
1. Специфичен третман (анти-инфективен зависност од патогени).
2. Анти-воспалителни терапија.
3. Именување антиалергиска лекови.
4. Именување на лекови кои се подобри поправка.
5. терапија Slezozamenitelnal.
Pinkeye (Конјунктивитис catarrhalis acuta) е најчесто предизвикано од туберкулозниот бацил-Викс (Кох-недели). Болеста е ендемична, често се заразени со целото семејство, група на луѓе. Означени болести сезоната (лето и есен), која е поврзана со флуктуации во температурата и влажноста на воздухот. Извор на инфекција се болни луѓе и бацили превозникот.
клиничката слика

Видео: Елена Malysheva. конјунктивитис

Оваа болест влијае на двете очи со разлика од 1-2 дена (период на инкубација). Будење во утрото, пациентот не може да ги отвори очите, бидејќи на оток на очните капаци, изобилен гноен исцедок. Се карактеризира со мешани вбризгување и присуство на повеќе мали хеморагии во конјунктивата на окото. Тоа може да биде придружена со општа малаксаност, главоболка, треска, зголемен морбидитет и паротидните лимфни јазли. Болеста трае околу една недела.
третман: Препишуваат лекови топични - Антибактериски (lomefloxacin, офлоксацин, floksal, unifloks, тетрациклин, Tobrex, ципрофлоксацин, tsipromed, tsiloksan) - во комбинација (deksagentamitsin, комбинаторна-дуо, tobradeks, maksitrol) - лекови за подобрување на регенерација (таурин) - антиалергиска лекови (alomid, PATANOL ги, emadin, allergokrom).
Zhaboedov Г.Д., Skrypnyk РЛ Баран ТВ
офталмологија
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Алергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеАлергиски конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Аденовирусен конјуктивитис, симптоми и третманАденовирусен конјуктивитис, симптоми и третман
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Офталмологија, епидемиологија и ново во фармакотерапијата на очни инфекцииОфталмологија, епидемиологија и ново во фармакотерапијата на очни инфекции
Вирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомитеВирусна конјунктивитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Бактериски конјуктивитисБактериски конјуктивитис
Офталмологија-болест додатоци и поединечни делови на окотоОфталмологија-болест додатоци и поединечни делови на окото
Florenal (florenalum). Бисулфит Соединението 2-fluorenonilglioksalya. Жолта или зеленикаво-жолта…Florenal (florenalum). Бисулфит Соединението 2-fluorenonilglioksalya. Жолта или зеленикаво-жолта…
» » » Акутна конјуктивитис