ma.gurushealth.ru

Препораки за промена на власта на пациенти со атеросклероза

Избрана производи

култури

Леб од пченично брашно, житарици, житарици, тестенини, ориз

млечни производи

Обезмастено (не-масти) или содржина на млеко масти 0,5% (до две чаши дневно), сирење со ниска (20%) масти (парче 1 - 3 грама дневно), со малку масти сирење, матеница

супи

Видео: пациенти со работен такт

Зеленчук, вегетаријанска

Видео: Третман на атеросклероза

риба

Сите видови на риби, вклучувајќи и мрсна риба, пожелно е да се отстрани кожата: треска, вид треска, пробивам, харинга, скуша, сардини, туна, лосос, итн, барем 2-3 Haps неделно

школки

Раковини, остриги

месо

Турција, пилешко, телешко, лова, зајакот, јагне без видливи масти и кожата не е повеќе од 180 g на ден во исхраната на тип I и не повеќе од 90 g на 2 пати неделно, за исхрана тип II

јајца

белка од јајце

Зеленчук и овошје

Сите свеж и замрзнат зеленчук, бидете сигурни да се мешунките (грашок, грав), млада пченка, варени или печени компири, сите свежо или сушено овошје, конзервирана овошје, без шеќер

готови производи

Шербет, желеа, пудинзи врз основа на обезмастено млеко, овошна салата, шербет, захаросани

ореви

Ореви, бадеми, костени

пијалаци

Чај, црно кафе, вода, безалкохолни пијалоци без шеќер

зачини

Пипер, сенф, зачини, оцет сос


Не се препорачува производи

култури

Леб од пченично брашно, житарици, житарици, тестенини, ориз

млечни производи

Обезмастено (не-масти) или содржина на млеко масти 0,5% (до две чаши дневно), сирење со ниска (20%) масти (парче 1 - 3 грама дневно), со малку масти сирење, матеница

супи

Зеленчук, вегетаријанска

риба

Сите видови на риби, вклучувајќи и мрсна риба, пожелно е да се отстрани кожата: треска, вид треска, пробивам, харинга, скуша, сардини, туна, лосос, итн, барем 2-3 Haps неделно

школки

Раковини, остриги

месо

Турција, пилешко, телешко, лова, зајакот, јагне без видливи масти и кожата не е повеќе од 180 g на ден во исхраната на тип I и не повеќе од 90 g на 2 пати неделно, за исхрана тип II

јајца

белка од јајце

Зеленчук и овошје

Сите свеж и замрзнат зеленчук, бидете сигурни да се мешунките (грашок, грав), млада пченка, варени или печени компири, сите свежо или сушено овошје, конзервирана овошје, без шеќер

готови производи

Шербет, желеа, пудинзи врз основа на обезмастено млеко, овошна салата, шербет, захаросани

ореви

Ореви, бадеми, костени

пијалаци

Чај, црно кафе, вода, безалкохолни пијалоци без шеќер

зачини

Пипер, сенф, зачини, оцет сос


Имајте на ум. Препорачана храна содржи малку холестерол, масти и богата со растителни влакна, тие мора да се користи редовно.

Производи се консумира во умерени количини, содржат незаситени масти и ниско ниво на заситени масти, се препорачува да се користи не повеќе од 1-2 пати неделно.

Не се препорачува храна содржи многу холестерол, заситени масти, и тие треба да се исклучат од исхраната.

Производи препорачува во умерени количини:

култури

Бело брашно, бел леб, зашеќерени житарици, мафини

млечни производи

Задебелено (полу-обезмастено, 1%) млеко, средни масти сирење (1-2 пати неделно за видот исхрана I и 1-2 пати месечно кога исхрана тип II), млечни производи со намалени масти

супи

На месо супа со малку маснотии, супи во вреќи

риба

Риба пржена со незаситени масти

школки

Школки, ракови, лигњи, јастог, јастог

месо

Посно сорти говедско, овчо месо (1-2 пати неделно, но не повеќе од 150 g и јас rec-тип на исхрана, и 90 г од исхраната тип II), говеда или пилешко месо колбаси без zhitza

Видео: хипертензија. Совети за пациенти со хипертензија. Рецепти. препораки

јајца

Цели јајца, но не повеќе од 2 пати неделно (вклучувајќи ги и оние што се користат во подготовката на храна) во исхраната на тип I и целосно елиминирање на жолчка од јајце на диета тип II

масти

Масла: сончоглед, пченка, маслиново масло, масло од маслодајна репка, мека маргарини врз основа на овие не-хидрогенизирани масла за 2-2,5 чл. l со I-тип на исхрана, и 2-4 часа. л. во исхраната тип II

Зеленчук и овошје

Пржени или свеж, варен со незаситени масти, овошје во сируп

готови производи

Колачи, бисквити, варен со незаситени масти, алва, џем, мармалад, бонбони -1 еднаш месечно.

ореви

Кикирики, ф'стаци, лешници

пијалаци

Алкохол, слатки пијалоци

зачини

Нискокалорични прелив за салата, соја сос подготвен


Ју Nesterov
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Во исхраната на луѓето со крвна група IIIВо исхраната на луѓето со крвна група III
Wellness и брза исхрана за жени по 30 годиниWellness и брза исхрана за жени по 30 години
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Како да се губат телесната тежина преку исхранатаКако да се губат телесната тежина преку исхраната
Протеинска храна за време на бременостаПротеинска храна за време на бременоста
Совети за поздрава хранаСовети за поздрава храна
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Како да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диетиКако да се ослободите од дебелината кај жените кои користат диети
Исхрана №10 за гастритисИсхрана №10 за гастритис
Секундарна превенција на коронарна срцева болест. Пушењето и исхрана како фактори на ризикСекундарна превенција на коронарна срцева болест. Пушењето и исхрана како фактори на ризик
» » » Препораки за промена на власта на пациенти со атеросклероза