ma.gurushealth.ru

Алергиски ринитис. третман

Видео: Хронична алергиски ринитис

Стабилизатори на градни клетки мембрани

Со доаѓањето на неседативен антихистаминици орална и надворешна употреба како задача спреј јарболот клеточната мембрана стабилизатори - натриум хромогликат - во ринитис како што замина на патот се должи на фактот дека тие мора да се применува во неколку наврати во текот на денот.

Кромолин натриум - најбезбедно лек кој е како асоцијативна терапија може да се користи во случаи на нецелосни отстранување на ринитис симптоми за време на третманот со антихистаминици.

Тие одат добро заедно. Кромолин натриум не предизвикува симптоми на раст, се стабилизира мембраната на мастоцити, ефикасно го спречува алергиски реакции reaginic тип, го инхибира ослободувањето на алергија медијатори од сензибилизирани мастоцити од страна на антиген - експонати антитело заштитен ефект не само во однос на алергени, но, исто така, во однос на неспецифични фактори - дразби кои може да индуцира дегранулација на мастоцитите (сулфур диоксид, азотни оксиди, ладен воздух, физички напор).

Употреба cromolyn натриум е особено точно кога се комбинираат со алергиски ринитис, бронхијална астма, бронхијална опструкција латентна, како фармаколошки, терапевтски ефекти може да го намали неговата хиперактивност бронхијална мукоза.

Предложените различни форми на натриум хромогликат се наменети за локален ефект, директно на шок телото, при што концентрацијата на алерген е највисоко (таб. 16).

Табела 16. Стабилизатори масти клеточните мембрани
Стабилизатори на градни клетки мембрани

Во моментов, постојат широк спектар на натриум хромогликат во различни форми - lomuzola аеросоли на носната слузница, капки optikroma на слузницата на очите, nalkroma капсула во случаи на ринитис на позадината на чувствителност на храна алергени.

Водени раствори на натриум хромогликат кога се изразува склопот на мукозната хиперактивност да неспецифични бронхијална фактори дрво - предизвикувачи, како Intalum "spinhaler" во форма на сува материја (на microcrystals) во аеросоли врз основа на механички одговор предизвикува кашлица или кашлица кога се вдишува.

Како што е познато, Intalum голема мера го подобрува терапевтскиот ефект на агонисти, глукокортикоиди во комбинација од истите во случај на третман на пациенти со бронхијална астма. Затоа, комбинација на алергиски ринитис и бронхијална астма успешно се користи Intalum плус Ditek. Преку комбинација на фенотерол 0.1 mg и 2 mg на динатриум хромогликат составен Ditek се постигне не само бронходилататор, но исто така анти-воспалителни ефекти кај астма, и сериозноста на нивните повисок од кога се применува поединечно препарати.

Како што посочи, терапевтската ефикасност на неседативен антихистаминици во форма на спреј (allergodil, Gistimet), аеросоли Intalum со алергиски ринитис зависи од пристапност на носната мукоза да топични препарати. Во овој поглед, пред да се користи тоа е целисходно да се применуваат деконгестиви (вазоконстриктори) како што е naftizina 1-2 капки (0,05% раствор), galazolin (0.1% раствор), норадреналин (0.2% раствор) mezatona (1 % раствор) или ефедрин (2% раствор).

Во моментов понудени орални деконгестиви кои немаат несакани ефекти од овие агонисти, кои се во комбинација со антихистаминици од втората генерација.
Klarinaza за разлика од погоре ефект повеќе трајни деконгестиви, не предизвикува оштетување на носната слузница, промовира брзо исчезнување на носната дишење опструкција, открива површината на слузокожата за Intalum аеросоли. Составот на една таблета вклучени klarinazy 5 mg лоратадин и 60 mg на псеудоефедрин.

Се користи со претпазливост кај пациенти над 60 години, со болести на кардиоваскуларниот систем, дијабетес не се дава на деца на возраст под 12 години.

антихолинергични лекови

Во трајни алергиски ринитис и nonallergic етиологија ринореа поради покачени секреција на мукозен-серозни и мукозни жлезди на назалната мукоза. Тоа во голема мера се должи на дисфункционални нарушувања на автономниот нервен систем со доминација на парасимпатичниот поделби. Кога трајни ринитис врз основа на холинергичните драматично ја зголемува способноста за дегранулација на мастоцитите да се ослободи хистамин одговор на не-специфични фактори кои можат да ја активираат Б клетки со израз на IgE.

Atrovent (ипратропиум бромид) - конкурентна антагонист на ацетилхолин, холинергична можност да ги потисне реакции поради блокада на нивните рецептори. Тоа е, за разлика од атропин главно локални ефект. Atrovent назална аеросол назначи 2 puffs од 20 mg (две притискање на спреј може да вентил) во секоја ноздра 2-3 пати на ден за 4-8 недели. Клиничкиот ефект се јавува во рок од неколку часа по прекинување на лекот може да се чуваат до една година.

Неспецифичен hyposensitization терапија

Со користење на hystoglobulin, allergoglobulina, autosyvorotki et al.

Hystoglobulin - препарат кој содржи 6 mg на човечки гама глобулин и 0.1 mg на хистамин хидрохлорид во 1 ml на изотоничен раствор на натриум хлорид. Тоа придонесува за стабилизирање на клеточните мембрани, деактивирање на зајакнување со зголемување на активноста на хистамин histaminase, хистамин врзувачки протеини и крв ткивата, ја зголемува толеранцијата ткива на хистамин. Курсеви на третманот hystoglobulin одржа во пресрет на очекуваниот развој на висока температура, ладни идиопатска ринитис со благо изразени трајни ринитис.


Администрацијата на методи и техники hystoglobulin можат да бидат различни. Hystoglobulin поткожно се администрира со 1 ml, 2 пати неделно - во текот на 10-12 ml. Повтори курсеви - 3-5 месеци. Постојат техники постепено дозата - 0.2, 0.4, 0.6, 0.8, 1.0 ml секој ден, а потоа 1,6-1,8-2,0 ml 3-4 дена.

метод интрадермална администрација (повеќето прифатливо во идиопатска ринитис ЛАДНО - пред да се изврши ладна дел од сезоната) преку ден администрација со зголемување на обемот секој пат 0,1 ml почнувајќи од 0.1 ml до 1 ml (пет пати со 0,2 ml, интрадермално од поголем обем не може да влезе), а потоа по 3 дена од страна на зголемување на обемот на 0,2 ml и така натаму до 1,6 мл.

Allergoglobulin - плацентарна гама глобулин во комбинација со гонадотропин. Таа има висока способност да се поврзе бесплатно хистамин. Единечна доза на длабока интрамускулна инјекција од 5-10 ml на 15 дена со сезонски или долгогодишен ринитис. На курс 4 инјекции.

Во ринитис е прикажано phonopuncture со spleninovoy маст, која се спроведува со параназалните поени во континуирано или пулсова режим во траење од 1-2 мин за секоја точка со интензитет од 0,4 W за 1 квадратен cm spleninovoy маст состав :. Splenin - 10 ml, 1% citral - 1 ml, ланолин - 5 ml, вазелин - 100 ml.

Анти-воспалителни, анти-алергиски, анти-пролиферативно терапија

Алергиски ринитис е доминирана од страна на вршење алерголог, тие се често деби на астма (особено во текот на целата година) и имаат сличен патогени механизам.

Почетокот на проверка алергиски ринитис, темелно лек ги користите антихистаминици, нестероидни анти-инфламаторни лекови - стабилизатори на јарболот клеточните мембрани и деконгестиви често не се промени карактерот на нивниот деби проток.

Предложената шема брзина третман на сезонски и трајни ринитис, управувано во Извештајот на меѓународен консензус за дијагноза и третман на ринитис, според тоа, размислува за користење на помоќен антиалергично, антиинфламаторно, антипролиферативно дрога - аеросоли топични кортикостероиди.

Глукокортикоиди не им е дозволено да се зголеми на патолошки промени во алергиски ринитис во самоуништувачки процес со фаќање на слузницата на бронхиите дрво. Сепак, системски ефекти на орални кортикостероиди (намалена функција на надбубрежните жлезди, гликокортикоиди зависност, зголемен катаболизам на мускулите протеини, протеини од различни клеточни структури, вклучително и остеокласти појава Кушингов Кушингов синдром, стероид дијабетес, остеопороза, итн) се фиксираат нивната употреба.

Појавата на новата генерација на инхалаторни кортикостероиди имаат претежно локални и минимални системски ефект (предмет на соодветни дози на анти-инфламаторни лекови, времетраењето на третманот, употребата на модерна технологија на третман) во голема мера се прошири на индикации за нивната употреба.

Употребата на глукокортикоиди е оправдано, бидејќи во ниски дози (до 400 ug), краток курс (со сезонски ринитис до 2 недели, кога во текот на целата година до 8 недели) што овозможуваат пренос на болеста во полесни фаза - драматично да се подобри квалитетот на животот на пациентот, да се подобри ефикасноста во следните фази послаба антихистаминици и анти-воспалителни агенси (nedocromil натриум).

Дишам низ посебна носното делче намалува системски ефект на глукокортикоидите да slaboveroyatnogo, особено бидејќи тие не навлегуваат од носната празнина на дисталниот на белите дробови.
За инхалирани глукокортикоиди вклучуваат beklometa зона дипропионат (bekotid, aldetsin), флунисолид (ingakort), триамцинолон (asmokort), флутиказон (fliksotid, Fliksonaze), будесонид (Pulmicort) Nazoneks (мометазон дипропионат).

Фармакокинетиката и фармаколошки ефекти од овие лекови, според Барнс, Pederson (1993), Demoly, Чунг (1996), Rrteid et al. (1996), оставете да се даде предност будесонид како трансмембрански превоз е тешко (вшмукување од денот на приемот на дозата на вдишување во крвотокот до 10% помалку од другите глукокортикоиди продира алвеоларниот епител), тоа повеќе од другите поврзани плазматските протеини (88%), предмет на интензивна метаболизам (трансформација) во црниот дроб (микрозомални оксидација со цитохром P 450) со конверзија во неактивни соединенија.

Будесонид (rinokort) allergenindutsiruemuyu спречува реакција на назалната мукоза, е предвидено како контејнер на уредот за аеросол Мит (еден здив 50 ug, често се користи за да се лекува алергиски ринитис) и Форте (еден здив 200 ug, што се користи во третманот на астма).

Споредување на царинење и полу-живот на глукокортикоиди погоре, може да се заклучи дека во прилог на домашна budezoni да се претпочита флутиказон Nazoneks и полуживот на елиминација што е околу 2 пати повисока од онаа на флунисолид и триамцинолон ацетонид (2,8 односно 3,1 3). Заедно со ова, флутиказон и Nasonex исклучително ниска способност да навлезат во крвотокот по инхалација со површината на носната слузница.

Fliksonaze ​​- назален спреј во форма на водена суспензија mikroionizirovannogo флутиказон пропионат назална adaptator распределени, по инјекција - 50 mcg на флутиказон. Fliksonaze ​​наменет за третирање и спречување на алергиски ринитис. Локалната анти-воспалителни активност на флутиказон на над 2 пати од онаа на беклометазон пропионат, и 4 пати од онаа на триамцинолон ацетонид.

Nazoneks (мометазон фуроат монохидрат) - vodosoder-zhaschy инхалатор, спреј за интраназална администрација. Секој пат спреј на копчето за мерење фрлени околу 100 mg на суспензија на мометазон фуроат, кој што содржи мометазон фуроат монохидрат во еквивалентна количина до 50 ug на хемиски чиста дрога.

Nazoneks - глукокортикостероидот топични, локални инфламаторен ефект во дози кои не се придружени од страна на системски ефекти. Ова се должи на незначителна биорасположивост Nasonex (< 0,1 %), крайне малой всасываемостью.

Во ќелијата студии култура покажаа дека мометазон фуроат инхибира синтеза и ослободување на IL-1, IL-6, ја инхибира синтезата на IL-4 и IL-5, тумор некроза фактор алфа, се намалува нивото на еозинофили инфилтрација во broyusah и бронхиолите и еозинофили во бронхоалвеоларен лаважа со лаважа течност значително го инхибира ослободувањето на леукотриени од леукоцити на пациенти со алергиски заболувања.

Доза е обично два инхалација (50 микрограми за секој) во секоја ноздра еднаш дневно (вкупна дневна доза од 200 mg). По постигнување на терапевтски ефект за терапија на одржување може да биде да се намали дозата на една инхалација во секоја носница (вкупна дневна доза од 100 mg).

Ние спроведе истражување во 20 пациенти со сезонски (во рок од 2 недели) и во 32 пациенти со трајни (времетраење на третманот - 60 дена), ринитис и забележа висок терапевтски ефект на Nasonex - целосно инволуција на ринитис симптоми во 96% од случаите. Пациенти со сезонски ринитис во иднина во третманот на растенија цветаат сезона скоро и да не се потребни. Пациенти со трајни ринитис по прекин на терапијата остана висока степен на слобода на 6-8 месеци, како и потребата за употреба на други лекови е 2-4 пати помал.

Така, третман на пациенти со алергиски ринитис треба да се изврши во зависност од чувствителност на алергени, сериозноста на ринитис, алергиски реакции е назална мукоза. Системот на медицински мерки е поставено на примарна и секундарна превенција, како и ограничување на изложеноста на алергени игра клучна улога во успехот на тековните општи мерки здравје.

Многу експерти се склони да веруваат дека разни лекови, во насока на намалување на клиничките манифестации на ринитис, исто така треба да се користи во одредени фази.

На шемата подолу секвенцијален терапија НГ Astafieva, Лос Анџелес Goryachkina (1998) се одразува, во нашето мислење, севкупниот концепт за третман на ринитис (таб. 17).

Табела 17. Шема чекор терапија за полен rhinoconjunctivites
Шемата на секвенцијален терапија со полен rhinoconjunctivites

Во врска со секвенцијален терапија во случај на повеќегодишни ринитис со чувствителност на алергени домаќинство, пристапот ќе биде иста и во оние случаи каде што вакцинацијата е специфични алергени се спроведе или не спроведува со задоволителни резултати.

Треба да се напомене дека во повеќето случаи трајни алергиски ринитис со благи упорни разбира, постои потреба за користење на инхалаторни кортикостероиди, бидејќи, и покрај мерките за ограничување на изложеноста на апарати за домаќинство алергени, со исклучок на активни и пасивни пушачи, ограничување на контакт со други не-специфични стимулуси, вклучувајќи согласност Хипоалергично исхрана, надомест не може да се постигне болест.

Во контекст на диференцијалната дијагноза на алергиски ринитис и пристапи за третман на ринитис претстави на терапискиот режим како што е наведено во извештајот на меѓународен консензус за дијагноза и третман на ринитис (1990), модифицирани и прилагодени користење Nasonex аеросоли.

назална алергија

NA Skepyan
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рехабилитација на деца и адолесценти со алергиски ринитис во поликлиникатаРехабилитација на деца и адолесценти со алергиски ринитис во поликлиниката
Третман на алергиски заболувања. неспецифични hyposensitizationТретман на алергиски заболувања. неспецифични hyposensitization
Алергиски ринитис. причиниАлергиски ринитис. причини
Chromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromilChromones во алергиски реакции. Кромолин и nedocromil
Офталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окотоОфталмологија-lekrolin и нејзината улога во третманот на алергиски болести на окото
Офталмологија-lekrolin во третманот на алергиски конјуктивитис, аденовирусен кератоконјуктивитис и…Офталмологија-lekrolin во третманот на алергиски конјуктивитис, аденовирусен кератоконјуктивитис и…
Алергиски ринитис. диференцијална дијагнозаАлергиски ринитис. диференцијална дијагноза
Алергија на храна. третманАлергија на храна. третман
Ринитис: третман, симптомите, причините, симптомитеРинитис: третман, симптомите, причините, симптомите
Индукција IgE. Учество IgE алергиски реакцииИндукција IgE. Учество IgE алергиски реакции
» » » Алергиски ринитис. третман