ma.GurusHealth.ru

Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со препарати "m"

Makmiror - во близина на nitrofuranam дрога (активна состојка nifuratel) со protivotrihomonadnyh, антибактериски, mikostaticheskim (антифунгални) активност. Тоа се користи во форма на таблети "Makmiror" со 200 mg nifuratel и локални облици ( "Makmiror комплекс 500" (супозитории со 0,25 g nifuratel и 200 000 единици nistatina- со 10% крем и nifuratel 40000ED / D Нистатин) - со вагинитис трихомонас, габични етиологија (1 Supp. 2 или Sr интравагинална крем пред спиење + 1 дражеи внатре Sp / ден, 7-10 дена).

Mebetizol - Маст со антифунгални и антибактериски dei stviem- се користи за tinea pedis и други -. 1-2r / ден до клинички и миколошки опоравување (од 2 до 4-5 недели).

Medoflyukon - подготовка на флуконазол (м.).

Meratin - во комбинација интравагинален кој содржи лек проводен ornidazole 500mg, 100mg неомицин сулфат, нистатин 100000ED, преднизолон 3mg по таблета. Што е наведено во трихомонас-кандидијаза-бактериски вулвовагинитис во т. H. да се случи со алергиски компонента (1 таблета во текот на ноќта во вагината).

Метали и нивните соединенија - има некои антифунгални ефект - како една од нивните страни farmakodinami. Сепак, овие материи не се користат како средство монотерапија кожни микози - поради често придружени врзивно средство ефект (го спречува длабоко антисептик изработка на слоеви на кожата и особено нејзиното додатоци), несакани примена на големи површини (опасност од ресорпција) и што е најважно - недостатокот на предности во однос на спектарот и сила антигабично дејство пред модерната антимикотици и други групи.

Понекогаш, кога се комбинираат бактериски и габични инфекции на кожата препорачуваме одржлива формулации ослободување врз основа на комплексни соединенија ce ребра со сулфонамиди - сулфадијазин (маст "Sulfargin" креми "Dermazin", "Flamazin") sulfathiazole (крем "Argosulfan"). Сепак, вкупниот ефект на овие антифунгални лекови се смета како не се доволни, признавајќи своите антибактериски активност.

Антифунгални и антимикробни својства забележани во peritiona цинк, кој препарати (на пример, дерматолошки шампон "Friderm цинк") биле успешно се користи за чешање, себореа, губење на косата и други процеси на скалпот.

метиленско сино - видете под "анилин бои.".

Mikatin - подготовка миконазол (м.).

Mikogal - подготовка миконазол (м.).

Mikogel-F - комбиниран локалните дрога (миконазол + f-lyuotsinolon). Маст се користи кога на габични инфекции (рингворм, pityriasis versicolor, кандидијаза), особено се случуваат со алергиски компонента.

Mikogel-ILC - подготовка миконазол (м.).

Mikogeptin
- polyene антифунгални антибиотик за системска и локална употреба, произведени од страна на Streptoverticillium mycoheptjcicum. Zapaha- без вкус и е неосетлив на светлина и топлина. Е сличен во структурата и активноста на амфотерицин Б делува на квасец-како габи со фунгицидно, агенти на системски габични инфекции (кандидијаза, кокцидиоидомикоза, хистоплазмоза, криптококоза, аспергилоза).

Кога голтање апсорбира - иако не сосема, но доволно за да се создаде терапевтска концентрација во крвта и внатрешните organah- излачува во урината. Меѓу несакани ефекти се најопасните повреди pochek- функција, исто така, го одбележа дисфункција на гастроинтестиналниот тракт, алергиски реакции. Третманот се врши под контрола на остаток на Крвниот азот (треба да биде не повеќе од 28,6mmol / l), општа анализа на урината.

Контраиндикации ренална дисфункција, црниот дроб, акутен не-габични гастроинтестинални нарушувања (пептичен улцер, итн). За системска администрација, таблети "Mikogeptin" (обложени obolochkoy- 50 000ED = 50 mg и 100 000 IU = 100мг) - за третман на длабок, системска микоза внатрешно 500 000 единици, 2 / ден, неколку дена 10-14).

Со добра издржливост може да се повторува на курсот во рок од 7 дена. Маста се применуваат локално (15 000 единици / g) - за лекување на кандидијаза на кожата, огради (грмушките се помеѓу Запалената, големи), вулвата, хелитис. Се применуваат на погодената област 1-2 м / г (10-15 дена) - курсеви може да се повтори (не се користи врз заздравувањето на површина со изобилство jettisonable).

Mikodetsin - во комбинација антифунгални широк спектар како раствор за топичка апликација.

Mikozan - подготовка на undecylenic киселина.

Mikozolon - комбинација на дрога (миконазол 0,02 g / g, mazipredona 0,0025g / g) - маст антифунгални и антиинфламаторни активност. Се користи за габични ноктите и лезии на кожата (вклучувајќи и во соработка со Gy бактерии и алергиски компонента). Видете ". Миконазол".

Mikozoral - Маст 2%, врз основа на кетоконазол крем (м.).

mikomaks - подготовка на флуконазол (м.).

миконазол - една антифунгални лекови од група на азоли, Шинтоизам-Матиќ Дериват imidazola- механизам на дејство, како и други лекови од оваа група. Дела на фунгицидно dermatomitsetami (epidermofiton, Trichophyton), кандида, pityriasis exciter lishaya- потиснува некои Gy (+) микроорганизми, патогени голем број на длабока микоза (кокцидиоидомикоза, паракокцидиоидомикозите, cryptococcosis).

На повеќето познати и широко се користи локалните дозирани форми миконазол - вагинален ( "Гино-Daktarin", "Fungur", "Гино-Daktanol", итн) - да epicutaneous апликација ( "Mikogel-ILC", "Daktarin" -krem "Daktanol "-krem" миконазол "-krem" Fungur крем "et al.) и усна (" Daktarin-гел "таблети).

На вториот првенствено е наменет за третирање и спречување на гастроинтестинални кандидијаза, со оглед на ниска апсорпција на лекот во цревата. Иако дел од миконазол ингестијата паѓа во серумот, но неговата концентрација (1,16 ug / ml 2-4 часа после администрација) не е доволно за третирање на системски габични инфекции или габични кожата и додатоци лезии.

Со кожата и мукозните мембрани на дрога тоа не е практично апсорбира во системската provotok и промаши, но во една половина од бременоста и доењето вагинален форми се препорачува. Во некои случаи, таа ги зачувува вредноста на користење на миконазол системски лекови - за интравенска, администрација endolyumbalno (Albistat, Dermonistat, Lonoftte, Fungisdin, Micatin, Monistat).

Тие не се користат во банални и површни микоза прикажани, главно, со системска кандидијаза, габични менингитис (во вена и endolyumbalno бидејќи лошите средства продира низ БББ), микотични лезии на мочниот меур (парентерално и уста), габични септикемија, кокцидиоидомикоза, паракокцидиоидомикозите , криптококоза, petrellidioze.

Под горенаведените услови се користи како подготовка миконазол 2 реда, давајќи ефикасноста на амфотерицин Б, флуконазол, кетоконазол и надминување на токсичност (до компликации во парентерална администрација вклучуваат алергиски реакции, флебитис, тромбоцитопенија, аритмија, нарушувања на гастроинтестиналниот тракт, летаргија, интравенска администрација е контраиндицирана sonlivost- за време на бременоста, абнормална функција на црниот дроб).

Тоа може да се забележи дека миконазол е вклучена во бројот на комбинација на лекови со разновиден акција: воспалителни и антиалергиско (. Daktakort, viosept et al), keratolytic (aknidazil), адстрингентно, сушени (daktotsin), антипротозоално (Clione-D), антимикробно и подобрување на обнова на ткивата (miramistin) и други. дозирната форми на миконазол се исто така "миконазол-Darnitsya" (2% крем) "Daktarin" (спреј-прав 2%), "Ginezol-7" (вагитории 100мг) "Mikozolon" ( 2% силикон комбиниран препарат) "Clione-D" (вагината лен 100 mg таблети), "нео-Penotran" (вагиторија 100 mg), и други.

Мико-politsid - дозирани форми за топичка апликација вклучуваат крем chloroimidazole хлорид (50 mg / g), тинктура од оваа средство (50mg / ml), исто така, содржи салицилна киселина (10mg / ml) - за третман на trichophytosis, tinea габични егзема (применуваат 2 r / ден, се разбира - неколку недели пред исчезнувањето на клиничките манифестации).

mikoseptin - антифунгални маст која содржи 5% undecylenic киселина и 20% од цинк сол. Primenenyat кога рингворм (tinea pedis, итн) - маст примени 2 r / ден до погодените uchastki- текот на 2-6 недели.

Mikosict - подготовка на флуконазол (м.).

mikospor - bifonazole топични производ. Ispol'uet-форма 1% крем, третман гел -За Trichophyton, Microsporum, favus мазна кожа микози нозе и раце, бандаж чеша и кожата кандидоза, pityriasis versicolor, еритразма (применуваат 1 p / ден пред спиење тенок слој, триење, 2- 4 ned- терапевтски ефект по обработката се чуваат 48-72ch) - гел за коса, 1% раствор - за лекување на габични инфекции на влакнести области (еритразма, итн), како и -. за истиот индикации како крем, особено на покачени чувствителност неговите состојки (се применува по стапка од 3 капки на големина на дланка област 1 стр / ден, 2-4 не по обработката железничката ефект се чуваат 36-48ch).

Комплет од помине "Mikospor" маст содржи од 1% до 40% bifonazole и уреа (oniholiticheskim и има фунгицидни акција), водоотпорен лента 15 од крпеница, стругалка за отстранување на ноктите (скреперна). Се користи за onychomycoses за омекнување нокти и отстранување со истовремено антифунгално дејство.

Брилијантен помине површина мелење нокти датотека, маст bifonazole и уреа се применува 1 R / D, фиксна гипс, завој, c / o 2-4ch погодените области помине стругалка четки (по сода-сапун бања) - постапката се повторува за 1-3 недели на максимум отстранување на погодените делови nogtya- префинет ноктите легла продолжи да се третира со крем "Mikospor" без уреа. Види. "Bifonazole", "onychomycosis".

Mikostatin - дрога нистатин (cm).

Micoter - подготовка на клотримазол (м.).

Mikoterbin - подготовка на тербинафин (м.).

Mikotin - подготовка на undecylenic киселина (м.).

Mikotral - 1% крем врз основа тиоконазол (м.).

Mikofungin - подготовка на клотримазол (м.).

Miramistin -. Антисептик група сурфактант со широк спектар на активност против бактерии (Gr + gr), габи (dermatomitsetami, Candida), трихомонас, итн се користи како маст од 0,5% во третманот на tinea corporis, вклучувајќи ги и набори, габични-бактериски лезии. Подобрен антифунгални активност има "Sulfosalitsin" маст (м.). Комбиниран препарат "Sulfodekortem" (види.) Делува како анти-алергиска.

Mifungar - подготовка oxiconazole (cm). за топичка апликација.

Mitseleks - подготовка на клотримазол (м.).

Monistat - подготовка миконазол (м.).

Monobaykuten - подготовка на клотримазол (м.).

Monostat-Derm - подготовка миконазол (м.).

Moronal - формулација нистатин (м.).

Kulaga В, Романенко IM, Afonin, SL, СМ Kulaga
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Урогениталниот кандидијазаУрогениталниот кандидијаза
Нистатин за цревните dysbiosisНистатин за цревните dysbiosis
Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со дрога "да"Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со дрога "да"
Габични кератитис, или keratomikozГабични кератитис, или keratomikoz
Флуконазол (флуконазол). 2- (2,4-дифлуорофенил) -1,3-бис (1H-1,2,4-триазол-1-ил) -2-пропанол.…Флуконазол (флуконазол). 2- (2,4-дифлуорофенил) -1,3-бис (1H-1,2,4-триазол-1-ил) -2-пропанол.…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со препарати "n-во врска…Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со препарати "n-во врска…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Cresemba новиот лек за лекување на габични инфекцииCresemba новиот лек за лекување на габични инфекции
» » » Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со препарати "m"