ma.GurusHealth.ru

Лекови кои се користат за габични болести и алергии. Лекови започнува со "dz"

Daktakort - Маст 2% миконазол и 1% хидрокортизон. Употреба кај алергиски форми микози предизвикани од дерматофити, габи drozh-zhepodobnymi (вклучително и во асоцијација со бактериска инфекција). Маста се нанесува 1-2 м / ден до засегнатата кожа (лесно се нанесуваат додека не апсорбира) во рок од 3-5 недели.

Daktar - миконазол лекови (види.).

Daktarin - подготовка на миконазол. Локална употреба 2% раствор во пакет спреј, 2% крем за дермална употреба во pityriasis versicolor, кожни лезии предизвикани од Candida, дерматофити (спортистот ингвинална, trichophytosis, tinea pedis), вклучувајќи: Gy во соработка со (+) бактерии (депонирани 2 R / D, триење додека не се апсорбира, 26 ned- да избегнуваат контакт со очите) - 2% алкохол решение ( "тинктура") за третман на onychomycosis (се нанесува со четка доставени 2 r / дена, 3 месеци) - ноктите може да се обработува како 2% "epicutaneous" раствор со примена на облекување.

Орално 2% гел се користи за третирање и спречување на орална мукоза кандидијаза, гастроинтестинални - 1/2 (деца до 1 година 1/4) дозирна лажици 4 / ден, евентуално одложување долго во устата (во 5 ml 1doz.lozhke гел = 124 mg миконазол) - таблети (0,125g) за третирање и спречување на микоза дигестивниот тракт (возрасни - 1 јазиче внатрешно 4 / ден, деца - во согласност со возраста). Видете ". Миконазол".

Daktotsin - комбиниран препарат (маст) од содржината мико-Nazol (2,5 mg / g) и цинк оксид (150 mg / g) - има антифунгални, врзувач и акција на сушење. Може да се користи за габични инфекции со симптоми на иритација на кожата, eczematization.

Dafnedzhin - синтетички антифунгални широк спектар циклопирокс врз основа. Употреба: вагитории (100 mg) - 1% вагинален крем, 1% раствор во 0,2% flakonah- раствор во шишенце-шприц. Доделување почесто ако вулвовагинитис и vulvitis (особено оние предизвикани од Candida габи).

Dafnedrin - циклопирокс дозирани форми (маст, супозитории ", вагинален туш") за третман на дерматофитози, кандидијаза.

катран - тоа има антифунгални, antiphlogistic, антипаразитски, antipruritic ефект. Кога се применува микоза дрво катран видови: бреза (Oi.Rusci), барем - бор (Pix Liquida), mozhevelivy (Ol.Cadini), бука (OI.Fagi) - јаглен катран обично не е во употреба (имаат канцероген ефект).

Tar е дел од многу од формулации за надворешна апликација (liniments, пасти, масти, течни формулации врз основа на етанол и етер) - просечна концентрација на катран во формулации од 5-15% (кога се изразува воспаление - пасти целисходно цел 3-5%).

катран препарати кои не се однесуваат на широка лезии поради ресорптивен потенцијални токсични ефекти. Примери на лекарствен форми се катран ", Вилкинсон маст", "Vishnevsky liniment", "Миро Konkova катран" - исто така, главната рецепт рецепт ..

decamethoxin - антисептик сурфактант групи кои дејствуваат против габички (Candida, дерматофити), стрептококи, стафилококи, ентерококи, Pseudomonas aeruginosa, Corynebacterium, многу едноставна. Лекови кои се користат во микоза decametoxine - "Amosept" (филм-формирање на состав за третирање на microtraumas) "Palisept" маст, прав "Aspersept" алкохол rasvor "антифунгални агент" (за спречување и лекување на бактериски и габични инфекции на кожата), 0.05% раствор на " Aurisan "(за капнување во уво со бактериски и габични надворешни отитис), 0,02% раствор на" Dekasan "0,0002g decametoxine таблети за шмукање во устата" Septefril "маст" Palisept "за апликации на школка мукозните џвакање ( заразни, кандида вклучувајќи гингивитис , Фарингитис, стоматитис), "Palisept" маст за интравагинален тампони на (за габични-бактериски вагинитис, цервицитис).

Dekdmin - групата антисептици сурфактант со антифунгални и EN tibakterialnym ефект. Тоа се користи за мукозна кандидијаза е за-lochek, кожата, гастроинтестиналниот тракт и други габични инфекции, габични-бактериски асоцијации. Кога оралната кандидијаза и гастроинтестинални се користи во форма на карамела (содржи 0.15 mg dekamina) 1-2 за прием, 5-12 p / d со поставување на образот, или под јазикот до целосно растворување и голтање на добиениот раствор. Бебињата карамел назначи 1 4-6 м / ден. Деца до 2 години се растворени во вода што врие и да се овозможи 0,15-0,45 mg / ден. Лекот добро се поднесува. Применуваат на кожата 0,5-1-2-5% dekaminovuyu маст во вагината - 1-2% маст лежеше на стапче (се разбира - 15-20 дена).

Dekasan
- 0,02% раствор decametoxine користи за лосиони, мие со габични-бактериски лезии на кожата, за апликации, исплакнете со стоматитис, гингивитис, фарингитис, вклучувајќи кандидијаза.

Dekatilen - лижавчиња содржи 0.25 mg dequalinium хлорид, dibucaine хидрохлорид 0,03mg. На дрога е индициран за превенција и третман на инфекции на усната шуплина предизвикани Gy + Gr- бактерии, габи, придружено со болка (локален анестетик-ефект). Лижавчиња цица без џвакање, 1 парче. c / o 2-4ch.

Dequalinium (dequalinium хлорид) - група антисептик сурфактант делува на стрептококи, стафилококи, E. coli, кандида, трихомонас. Се користи во bakteralno-габични лезии (0,004-0,015% решенија), стоматитис, вагинитис предизвика мешани микрофлора (0,002-0,001% решенија). Се испорачува со комбинација на препарати за шмукање во инфективни и воспалителни процеси на усната шуплина и фаринксот ( "Laripront", "Dekatilen").

Dermazol - 2% кетоконазол крем (м.).

скај
- подготовка на клотримазол (м.).

Dermozolon - маст која содржи 0,5% преднизолон + 3% clioquinol. Употреба кај алергиски форми на микоза (1-3 примени во P / ден до погодените области со тенок слој).

Deseptol - decametoxine супозитории (ректална, вагинален-широк) препорачува за време на вагинитис, цервицитис трихомонас, габични-бактериски потекло, како и за контрацепција (1 SUPP SP 2 / ден, 5-12.). Ректален супозитории се прикажани на лезија на анусот (од 1supp, 1-2r / ден по клизма).

Dignotrimazol
- 1% raszhtvor- вагинални таблети (0.1, 0.2 g) - 2% силикон 1% вагинален крем, маст врз основа клотримазол (м.).

Diprosalik - маст која содржи бетаметазон дипропионат 0,05%, 3% од салицилна киселина. Се користи во микоза со allergization, десквамација.

Diflazol - подготовка на флуконазол (м.).

Diflucan - подготовка на флуконазол (комерцијален назив на оригиналниот развивач на компанијата). Произведен во капсули 50, 100 и 150 mg flukonazola- раствор за инјектирање во вена (cm. "Флуконазол").

domiphen бромид - антисептик група сурфактант, делува на коки на Па togennye, габи. Тоа е составен дел на "Viosept" маст (види.).

вежба - пастили за шмукање во устата содржат хлорхексидин bigluconate ZMG, тетракаин хидрохлорид 0,2mg, аскорбинска киселина 52,5mg. Се користи како антисептик широк спектар со локален анестетик ефект во ерозивни и воспалителни процеси во усната празнина предизвикани од габични и бактериски микрофлора во придружба на морбидитетот (1 таблетка 4p / ден). За истата цел, користете спрејови решение со хлорхексидин и tetracaine (1-6r наводнување / ден лезија сајтови).

Durafungol
- подготовка на клотримазол (м.).

Dustundan - прав кој содржи 5% undecylenic киселина (PC), 10% цинк сол на CC, 10% салицилна киселина anilide, талк и 100%. Во комбинација со dermatomycosis во масти кои содржат КЗ и неговите соли (на пример, бришење прашина делови подмачкани со маст), како и да се спречи (бришење прашина кожата збира, да заспијам во чорапи, чорапи, чевли).

Zalain - sertaconazole лек за локална примена. Користете 2% крем за третман на микоза, бандаж чеша, Trichophyton, Microsporum мазна кожа (вклучувајќи го и брада, со мустаки четки), кандидијаза, pityriasis versicolor, како и форми на микоза комплицирано патогени коки. Применуваат 1-2 м / ден (во вечерните часови или наутро и навечер) со одземање на 1 см очигледно здрава кожа. Курс - 4 недели. Види. "Sertaconazole".

Zofang - подготовка на флуконазол (м.).

Kulaga В, Романенко IM, Afonin, SL, СМ Kulaga
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Oktitsil (octicylum). 2-oktiltsiklopropankarbonovaya киселина. Слатка, транспарентен, безбоен или…Oktitsil (octicylum). 2-oktiltsiklopropankarbonovaya киселина. Слатка, транспарентен, безбоен или…
Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со дрога "да"Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со дрога "да"
Mikozolon (mycosolon) комбиниран препарат (маст) содржи миконазол (0.3 g) и анти-воспалителни…Mikozolon (mycosolon) комбиниран препарат (маст) содржи миконазол (0.3 g) и анти-воспалителни…
Лекови кои се користат за габични болести и алергии. Подготовките на буквата "у ѓ"Лекови кои се користат за габични болести и алергии. Подготовките на буквата "у ѓ"
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со препарати "n-во врска…Лекови кои се користат за габични болести и алергии. почнувајќи со препарати "n-во врска…
Naftifine (naftifine) (д) -N-cinnamyl-N-метил-1-naphthalenemethylamine, или (д)…Naftifine (naftifine) (д) -N-cinnamyl-N-метил-1-naphthalenemethylamine, или (д)…
Миконазол (миконазол). (+) - 1- [2,4-дихлоро-b - [(2,4-дихлоробензил) окси] -phenethyl] имидазол.…Миконазол (миконазол). (+) - 1- [2,4-дихлоро-b - [(2,4-дихлоробензил) окси] -phenethyl] имидазол.…
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Isoconazole (isoconazole) 1- [2,4-дихлоро-бета-[2,6-дихлоробензил) окси] -fenetil] имидазол.…Isoconazole (isoconazole) 1- [2,4-дихлоро-бета-[2,6-дихлоробензил) окси] -fenetil] имидазол.…
» » » Лекови кои се користат за габични болести и алергии. Лекови започнува со "dz"