ma.GurusHealth.ru

Berberis thunbergii

Berberis thunbergii

Видео: Berberis thunbergii - карактеристики садење и одржување

Berberis thunbergii - Б. thunbergii DC.- расте во северозападниот дел на Кина и Јапонија.

Во Кина, распоредени во горната зона на планинските шуми. Воведувањето може да достигне 2,3 м.


Berberis thunbergii gustorazvetvlennye формира компактен грмушка со заоблени отфрли melkovetvyaschimisya гранки, кои често се прошири од базата, формирајќи прилично редовно полукружен облик на круна.


Пука ребрести, до крајот на летото се светли, темно кафеава и сјајна. Расте пука се кафеаво-зелени, со светли нијанси на жолта, црвена или виолетова. Интензитетот на бојата зависи од плодноста на почвата, и светлина. Треба да се напомене дека во внатрешноста на Буш пука боја е доволно стабилна, но групата може да се открие грмушки доста значително различни едни од други боење пука. Очигледно, ова е манифестација на форма разновидност.


Бубрезите мали, додека 0,5 ... 1 mm, овални, priostrennye, црвеникаво-кафена боја. Боцки се секогаш едноставно, единствено, мали, исправен.


Листовите се мали, 1 ... 3 см во должина и околу 1 см во ширина, obovate, spatulate или заоблени, постепено изострен на petiole, на врвот заоблени или малку посочи, целата, понекогаш и на врвот на листот се мали алинеја. На горната страна на листот светло зелена, сина помал. Во есента листовите се претвори светло портокалова, црвена, црвена, кармин боја.
Цветовите се големи dovolno_, 12 ... 14 mm во дијаметар, жолта, на надворешната страна има црвеникаво, собрани во неколку-процветаа inflorescences кратко: чадор, еден куп, краток четка. iz.2 снопови јавуваат најчесто ... 3 цвеќиња, понекогаш еден. Pedicels до 5 mm во должина со subulate bracts. Плодовите се фирма, сјајна, триаголник-елиптични, често елипсовидна корални црвена, до 10 mm во должина. Во Москва, зрее во средината на септември и висат на гранките до крајот на зимата. Коренот систем на Berberis thunbergii има нагласена корен и доста густа мрежа на странични корени, најголемиот дел од кој е развиен во горната третина од главниот корен.


Berberis thunbergii долго време и се многу широко се одгледуваат во култура. Одгледува од Архангелск на Крим и Кавказ и од западните региони на Украина на Далечниот Исток и Централна Азија. Мраз, а пониско Berberis vulgaris во овој поглед. Секое почвата, толерира градски услови, може да трпи загадувањето на воздухот, чад, чад и издувни гасови. Не наезда 'рѓа габа. Се толерира сечење.


Berberis thunbergii во својата декорација се смета за еден од најдобрите украсни грмушки, повеќеслојна користи во уредување: цврста рабници, ниска жива ограда, извршување тезги, мали групи и на работ, еден копии на експонати во комората за обезбедување на бреговите на резервоари. Ефект во цветните леи на едногодишни, mixborders, алпинеуми и рок градини.


Тоа го привлече вниманието на ниски дебели хоризонтално срамнети со земја круна и благодат на сите делови на растението: мали и експресивен текстура на стрела, гранки, лисја. Berberis thunbergii декоративни текот на цветни е подобрен значително. Тоа е особено добар во фустан на светли есенски лисја и плодови. По лист берберис ова е исто така многу интересна - овој пат се гледа архитектонски целото растение, акцентирани со темно црвени бобинки. Наспроти позадината на првиот снег грмушки привлечат вниманието прочистување на нивните форми и бои. Плодовите се зачувани во текот на зимата.

Видео: Berberis thunbergii портокал ракета / берберис садење и заштита


Експозиции на ботанички градини се интересни декоративни форми и видови на берберис Thunberg.


Berberis thunbergii мали
- Мала Б. thunbergii - многу ниска густа грмушка, од висок 20 до 60 см, со мал (до 1,2 см) доброто лисја.

Видео: Клучни инфраструктура 46. Berberis thunbergii Восхит


Berberis thunbergii, многу-процветаа форма - Б. thunbergii f. f. pluriflora Koehne - се разликува од јадрото значително повеќе цвеќиња (5 ... 10) во кратки umbellate inflorescences.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Берберис панкреатитБерберис панкреатит
Drevyanistye houseplantsDrevyanistye houseplants
Пука на диви рузмарин Marsh (Sõrmus ledi ralustris). Собрани во август и септември во фазата на…Пука на диви рузмарин Marsh (Sõrmus ledi ralustris). Собрани во август и септември во фазата на…
Просечната висина за јаболков rootstocksПросечната висина за јаболков rootstocks
Thuja, карактеристики, штетници, болестиThuja, карактеристики, штетници, болести
Грамофонче салата, одгледувањеГрамофонче салата, одгледување
Passiflora трева (herba passiflorae). години на култивирани растенија собрани во текот на цветни и…Passiflora трева (herba passiflorae). години на култивирани растенија собрани во текот на цветни и…
КозметологијаКозметологија
Berberis vulgarisBerberis vulgaris
» » » Berberis thunbergii