ma.gurushealth.ru

Берберис Амур

берберис Амур

Амур берберис - В. amurensis Rupr. (SIN Б. vulgaris L. var amurensis Rgl ..) - дистрибуиран низ Манџурискиот цветни област.

Видео: берберис. Карактеристики Berberis thunbergii. Нега на берберис

Надвор од Русија ќе се стопи во Северна и Североисточна Кина и Кореја. На север од овие области, а во горниот појас на планините нејзиниот опсег не се постигне.


Речиси секогаш расте осамени. Таа живее на рабовите на шумите и на бреговите на планинските потоци, во мешани и листопадни шуми во подножјето на вратило, а во планинските чистење thalwegs, па дури и карпести outcrops, ако има доволно хумус. Расте на камениот земјата, каде што камењата се чести хумус слој. На добра исхрана и исцедена почва расте до 4-6 метри во висина на стебленца дијаметар од 6 см.


Во планинските региони на Далечниот Исток доаѓа во планините до 400 ... 500 m понекогаш и до 600 метри надморска височина. м. Во Primorye, често расте на источните падини на Sikhote-Alin, каде што понекогаш се формира мали грмушки. Амур берберис заеднички во плажа сртови должината на брегот. Во Кина, го одбележа во 1200 ... 1500 метри надморска височина. m. на гребенот на Qinling.

Видео: берберис. Зголемената грижа на болести


Берберис Амур прилично големи грмушки со ниски разгранета круна во природата генерално достигнува висина од 3,5 м. Пука во тековната година аголни или ребрести, исправени. Тие развиваат краток страна пука. Нивната боја е жолто во почетокот на летото, со текот на времето се врти сива боја. Бубрезите црвена или кафена, priostrennye, во ред, и 1,5 мм во должина. Млади, силни и пука во roslevinah остава достигне 12 см во должина и 5 см во ширина. Обликот на листот сечилото е крајно разновидна, особено во гранките кои се постари од 2 ... 3 години. Тоа може да биде од елиптични да obovate и триаголник. На база обично заострените клин, врвот заоблени или посочи. Работ на serrate на лист-gustoschetinisto. Листовите се светло зелена, понекогаш со сива или сина нијанса. Недостатоци на нивните посветла со посебен pinnately запленети venation.


Боцки жолтеникава, обично 3-пати-разумен дофат 3 cm во должина. На силна стерилни пука и poroslevinah, особено во нивната база, трње расте до 5 cm во должина, има 5 ... 7 одделен и организира или да работи нормално или мртов агол насочена надолу. Обликот на 'рбетот, како и листовите се разликуваат. Тие се цилиндрични, рамни, лист-како екстензии. Цвеќе големи, со дијаметар од 10 ... 12 мм, бледо жолта боја со конкавна ливчиња. Vershinki се notched ливчиња, stamens подолго од толчникот, но пократко од ливчиња, толчникот седентарен со неподвижни стигмата clavate. Inflorescence - овенати четка должина од 10 см - се состои од 10 ... 25 цвеќиња, се наоѓа на долги стебленца verrucose (10 долги мм).


Овошје убава, светла, darkish црвена, до 10 mm во должина и 4 ... 5 mm во ширина, триаголник или елипсовидна. Овошје лабава четка. Секој Бери 1 ... 2 семе. Ако 1, тогаш тоа е во облик на јајце, ако 2, од една страна на секој семе се срамнети со земја. 1 кг содржи околу 6200 фетуси. Тежина од 1000 семки од 8,2-18,6 берберис Амур Харди, суша отпорни и zharostoek. Секое почвата, но расте и и носи плодови во изобилство во плодна и добро исцедена почва. Љубовта на светлина, но се соочува со делумна сенка.


Во нашата земја се користи за уредување. Преваленцата на уредување сајтови рангирана на трето место по Berberis vulgaris и Thunberg. Во културата се најде од Архангелск во Централна Азија и од Калининград до Хабаровск. Декоративни берберис Амур се должи на голема големина, голема светол лисја, богати цветни, боја и ликот на стебла на локацијата. Тоа се користи за еден слетувања, создавање на мали лабава групи, рабови во комбинација со други грмушки, да се изгради средна и висока жива ограда. Плодовите се користат за подготовка на сокови, компоти, џемови, кисели краставички и така натаму. Н.

Видео: Користење Berberis thunbergii во пејзаж дизајн

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Берберис панкреатитБерберис панкреатит
Висока надморска височина болест: прва помош за акутна висока надморска височина болест, висока…Висока надморска височина болест: прва помош за акутна висока надморска височина болест, висока…
Drevyanistye houseplantsDrevyanistye houseplants
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Berberis vulgarisBerberis vulgaris
Berberine бисулфат (berberini bisulfas). Berberine алкалоид најде во корени и листови од берберис…Berberine бисулфат (berberini bisulfas). Berberine алкалоид најде во корени и листови од берберис…
Тинктура на берберис остава обични (tinctura foliorum Berberis). Листовите на диви грмушка Berberis…Тинктура на берберис остава обични (tinctura foliorum Berberis). Листовите на диви грмушка Berberis…
Штетници и болести на берберисШтетници и болести на берберис
» » » Берберис Амур