ma.gurushealth.ru

Преработка на шумски плодови и бобинки

Преработка на шумски плодови и бобинки

Видео опрема и комплетна обработка линии за зеленчук, овошје и бобинки

Многу диви свежо овошје и бобинки користи многу кратко време.

Со цел да се намалат загубите и да се зачува квалитетот на овошје и бобинки за подолго време следните препорачани методи на обработка: конзервирање mochenie- во херметички затворени tare- зачувување преку sahara- преработка на овошје суровини хемиски konservantami- сушење.

мокрењето


На овошје и бобинки, подложен на таква обработка, потребно е да се одржи на ладно место (подрум, сутерен, Глечер, вода).

Салата од крушата е подготвен како што следува. Избрани зрел плод, ги става во изми, и суспендирани proshparennye барел и покриени со слој од 1-2 см на свежо 'рж или пченица слама претходно попарени со врела вода. После цевката е запечатена, се мери и исполнет преку дупка на листот куп со раствор на шеќер, сол, и SSPE (еден дел 'ржано брашно разреден во мала количина на ладна вода и приготвува на температура со врела вода). За еден тон на кисела круши потребни 1100 кг на свежо овошје, 25 килограми шеќер, 10 килограми сол, 15 килограми на 'рж оброк и 30 кг на слама. барели grouted со јазикот и жлебот не е целосно затворена дупки се води за седум дена. За подготовка на натопен боровинки црвено зрели плодови подредени отстранување на распаднати и надворешни нечистотии, а потоа се мијат темелно и се полни во pretreated тапани истовремено добивање на раствор на шеќер на концентрација 5%. За пополнување барели бобинки, минатата прелива раствор на шеќер, запечатени и испратени за чување на податоци.

Lingonberry сок содржи значителна количина на бензоева киселина, кој ги штити производот од ферментација и расипување. Затоа, најчестиот метод за зачувување свежи малини во мокрење во свој сок. За оваа сортирани бобинки се истури во слоеви на внимателно подготвени буриња и секој слој лесно Јутарњи до површината на овошје сок. Бобинки се стуткани по ramming не е повеќе од 30%. Исполнет тапани покрие дното и се чуваат во оваа држава за 4-5 дена. Во тоа време, на бобинки се депонирани, и буриња се полни до врвот со свежи бобинки. По ова цврсто вклучен во долниот дел, буриња цврсто затворени и испратени за чување на податоци.


Се чува во херметички затворен сад

Најдобриот метод за зачувување, дозволувајќи им да се зачува овошје и бобинки во својата природна форма, е зачувување метод на стерилизација. Суштината на овој метод лежи во фактот дека производите се сместени во внимателно машински стакло сад, херметички затворена, а потоа обвинет во автоклав и подложен на греење во вода или пареа. Со овој метод на зачувување на производот не се влоши и да се чуваат за долго време.

Видео: тече јаболка и грозјеЗаштита со користење на сушење шеќерСушење - на повеќето достапни и најевтиниот начин за рециклирање. Од диви овошје и бобинки, сушење првенствено го користат јаболка, круши, сливи, дива кајсија, малини, боровинки, црна рибизла, планински пепел, цреша, слива диви локално ниво. најчестите методи на сушење се воздух-соларната и термалната PU.

Соларни метод воздух сушење е ефтин и дава можност за организирање на сушење на овошје и бобинки директно на суровини низи, но неговата употреба е потребна висока температура и намалување на нејзината влажност. Овој метод, како и Loznevoi сушење, главно се користи во јужните региони. Во сите други области е посоодветна вештачко сушење во машина за сушење загрева.

Видео: "Создавање на проектот на претпријатието за преработка на овошје и бобинки»

Подготовка на погоден овошје и I пире


Од сите полу-готови производи добиени од диви овошје и бобинки, најшироко каша или тесто се користи за подготовка на пломби за бонбони, џемови, желеа и пастили. За производство на пире користат диви јаболка кои растат во јужните региони. Тие содржат значителни количини на пектин. Исто така, за овие цели дуња, круша, планински пепел, цреша, слива, црна и црвена рибизли. Pre-подредени овошје и бобинки се мијат, а потоа пареа третира за да омекне. За pome овошје не треба да надминува 25 минути, камен - 15 минути. По испаруваат овошје и бобинки се нанесуваат на машина за чистење. Pome овошје нанесуваат два пати: прво низ сито со мрежа од 1,5-2 mm во дијаметар, а потоа преку завршна обработка кои имаат големина на решетката сито од 0,75 0,8 мм. Цреши и јагоди без испаруваат нанесуваат низ сито со дијаметар решетката на 0,75-0,8 mm. Сите други претходно поминале низ камен-kostochkootde-воспалителни машина за спротивставувајќи, проследено со бришење на машина со дијаметар од решетката на 0,75-0,8 mm. Овошно пире да се спаси за долго време sulfitated или конзервирана сорбинска киселина.


Видео: Линија за преработка на зеленчук, овошје, бобинки

sulfitationSulfitated овошје и бобинки се суви и влажни методи. Хемиско sulfitation - А дезинсекција со сулфур диоксид во овошје како целина. За сува sulfitation користи Cherenkov грутка или сулфур, со содржина на нечистотии од не повеќе од 2% од арсен и 0,003%. Се произведува во затворени простории, не повеќе од 4 метри во висина, со капацитет до 50 м.

Суровините се наполнет во коморите во кутии кој го постави на купови влечкаат во висина и 1,5 m. Јазот помеѓу кутии мора да биде од 2-3 см, и на ѕидовите помеѓу Купишта и 0,4 m. На количина на сулфур согорува треба да биде 200 g на 1 m3 камера или 2 kg по 1 тон на храна. Релативната влажност на воздухот во комората не треба да надминува 75%. Приближното времетраење на дезинсекција за кисела мали јаболка и круши 8-12 часа. дезинсекција процес се смета за завршена кога јаболката се меки и обезцветен. Fumigated овошје беа ставени во буриња со капацитет од 100-200 литри и да се сместат до четири месеци на температура не повисока од 10 °. Релативната влажност на воздухот во саканата стап околу 85%.

Во влажни sulfitation подготвени овошје и бобинки од тежината се истура во претходно третирани и суспендирани буриња, по што следи со тресење на содржината на цевката е запечатен и конзервирана со воден раствор на сулфур диоксид (работен раствор). За неговата подготовка и чување користи солидна херметички затворени дабови буриња или бочви возбудлив врзани метални обрачи. Буриња и бочви точно vymerivayut и снабдување со вода метар стакло. На работен раствор мора да има одреден концентрација на сулфур диоксид.

По пополнување барели работен раствор тапани лист куп дупка чекан и буре валани за 3-5 минути. Смета дека производот е да се биде подготвен по 3-4 дена на изложеност.

На 1 m поминато каша 2.2 kg на сулфур диоксид.

Конзервирано овошје суровина сорбинска киселинаСорбинска киселина е додадена на производот за да се зачува како раствор. На нормална температура, тоа се раствора многу бавно, па затоа е неопходно да се растури во топла производ.

Раствор на сорбинска киселина зависи од видот на производот за да се зачува е изготвен врз сок, сируп, пире и пире или друга течност делови на конзервирана производ. Во подготовка на раствор на сорбинска киселина е растворен во 10-кратно износ од тежината на производот загреана на 80-85 ° C со енергични мешање. Овошје и Бери Пире lingonberry, брусница, цреша, слива, црна рибизла и јаболко конзервирана сорбинска киселина како што следува. Сорбинска киселина во форма на раствор подготвен во истата пире, се додаваат на топла пире веднаш по бришење. Пире да темелно да се меша со раствор на сорбинска киселина. На шишиња спакувани топла пире наменети за пакување во тапани, лади до 25 ° C.

Полу-готови производи со сорбинска киселина се чуваат во дрвени буриња, големи резервоари, колби со алуминиумски облоги направени од полимерни материјали. Производи Конзервирана сорбинска киселина: природен сок, појасни и neosvetletsnye, сок и шеќер и со пулпа, концентрати сок, екстракти, пире и задушени овошје и бобинки со шеќер, овошје сосови, џем, мармалад, џем во херметички затворен сад се чуваат во подрачја заштитени од директна сончева светлина на температура од 0 до 25 ° C.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти овошје супи со природна хранаРецепти овошје супи со природна храна
Може ли да се пие компот за гастритис?Може ли да се пие компот за гастритис?
Рецепти пијалаци за деца од една година до три годиниРецепти пијалаци за деца од една година до три години
Рецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видотРецепти зеленчук јадења и пијалоци во болести на органите на видот
Плодни и репродукција во диви боровинкиПлодни и репродукција во диви боровинки
Плодови со панкреатитисПлодови со панкреатитис
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Рецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три годиниРецепти јадења од житарици и тестенини за деца од една до три години
Желе панкреатитЖеле панкреатит
Рецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум годиниРецепти јадења од урда и пијалаци за деца од три до седум години
» » » Преработка на шумски плодови и бобинки