ma.GurusHealth.ru

Одгледување домати во пластеници

Одгледување домати во пластеници

Видео: Расте домати зеленчук (домати) во затворен простор (оранжерии)

топла почва


Изолирани земјата објекти (пареа грамада, пареа чешел, на гребенот пареа, мал филм структури) на повеќето едноставно за производство и затоа се повеќе достапни за аматерски лозарите. За разлика од пластеници и стакленици се користат во една сезона.


Лозарите аматерски најмногу се користат мали тунели филм (капак) која е поделена на лак и шатор. Заоблени тунели се лесни за производство и употреба.


Ако тунелот не е повеќе од 4-5 m, на рабовите на филмот е во прилог на шини. Ова во голема мера го поедноставува отворање и затворање на тунелот. Ако должината на тунелот од 5 m (понекогаш и повеќе од 10 м), филмот е фиксна низа. За таа цел земјата сидро штипки Пирс должина од 20-30 см од една страна од тунелот во чудни лакови, од друга страна, дури и y. Штипки наоѓа на растојание од 3-5 см од лакот со наклон во спротивна насока од тунелот.

Видео: Расте јагоди во текот на годината во вреќи во затворен простор


Потоа филмот тунелот и пристаништето по целата должина од врвот обезбедени со низа. Прикачување на канап од првиот врзувањето за чудно страна на неговото битие се пресели на дури страна и завиткани неколку пати околу клин, а потоа се пресели во чудно. Така филмот панел обезбедени по целата должина на тунелот. Издувно филм раб се подига како што е потребно, бидејќи филмот е добро фиксна без дополнителна помош. Отстрани филмот само на крајот на работа.


структури на филмот подобрува термички режим, па на растот и развојот на растенијата, го забрзува зреењето. Сепак, топлина акумулирано во текот на денот, филм конструкции многу брзо се изгуби во ноќта. Ноќ температура под филм за соларни системи за греење засолништа често само 1-2 ° C над амбиентниот воздух.


Филм засолниште штити растенијата од светлина мраз. Кога замрзнување под -5 ° C под температура филм падне под 0 ° C, што често доведува до subfreezing а понекогаш и смрт на растенијата.


режим на топлина домати е значително подобрена како резултат на пареа на филмска структура сртот капак. Кога пареа гребен уредот ископа јама длабочина од 40-50 см и ширина од 50-70 см, спакувани ѓубриво тоа жешко, се истури од горниот слој со дебелина од 20-25 см. Земјата почвата точно подредени, формирање на гребен. Згора на тоа да се постави било филмска структура. Во овој случај, со комбинација на сончевата топлина и биолошки (измет) да обезбеди повеќе униформа термички услови во текот на денот.


Во средината зона на домати садници под филм засолништа се засадени во првата половина на мај, во повеќе јужните области - во април, а во некои области, а во март. Садници се засадени обично на возраст од 55 до 60 дена со големи пупки на прва рака. За почетокот на културата, од најраните сорти зрело овошје зрее добиени со засадување вишок (70-80 г) садници од јајниците плодови на прва рака. За почетокот на културата под филм засолништа на користење домати зрее сорти: Бела пополнување 241 Peremoga 165, Клеј gribovsky 1180 Talalikhin 186, 323 Волгоград повнимателен, утро. Висока почетокот на жетвата со густи насади е подготвен од страна на растечката сорти домати Stam: пријатна, Alpatieva 905-a и Невски.


Филм засолниште се користи не само за почетокот на култура, но и за одгледување на домати од средината и крајот на сорти. Искусни лозарите аматерски филм структури подготвени во висок принос домати, но на крајот на сорти дури и во области со недоволно топлина и краток мраз слободен период.

Видео: Критика на домати Mahitos Ф1 и суверена Ф1. На pomidorkino.rf http: //xn--d1ahbhhkbddbq.xn--p1ai/


За да се добие висок принос под филм засолништа внимателно да се подготви почвата пред садење садници. Ако домати претходник краставици потоа беа воведени Ogorodnov смесата во бразда за садење - пепел (стакло од 1 m). Кога претходник е добро оплодени со ѓубриво, на доматите се направи само минерални ѓубрива: амониум нитрат - 20, суперфосфат - 40, калиум сулфат - 30.


Садници од почетокот на созревање сорти се засадени во три реда. Доцна - во два реда, далечина, односно - 50-60 и 50 см.


Кога садење садници изобилно напои - 1-1,5 литри за секоја фабрика.


Температури над 25 ° C за врзување непожелни овошје. Затоа aerate енергично засолниште.


Наводнување и хранење се врши во зависност од состојбата и изгледот на растенија. Основа за земање белешки за наводнување и ѓубрење на домати во отворен терен.


Големо внимание се посветува на навремено pasynkovanie.


По појавата на топло време засолништа отстранета од филмот. Во средината зона на домати зрее сорти почнуваат да зреат во почетокот на јули, главната култура - во јули. Во јужниот дел на области што созреваат порано.


По инсталирањето рамка 10-20 мај садници засадени во земјата. Растенија поставени во два реда. Секоја фабрика врзува мека лента или плетенка на фиксниот девизен курс.

оранжерии


Оранжерии - посреднички структури помеѓу почвата и изолирани оранжерии. Во големина тие се помали оранжерии, па човек не може да биде во внатрешноста на стаклена градина. Сепак оранжерии дистрибуирани во различни области на нашата земја. Зеленчук лозарите-фанови често организираат оранжерии за биолошки и соларни системи за греење.


Најчестите ефект на стаклена градина - длабочината на една падина. Лесен и пренослив домашен оранжерии париски тип. Доматите се одгледуваат во оранжериите, како по правило, на втора култура по почетокот на зелен зеленчук (корен, марула, анасон, крес, зелена куп). Посветам главно домати зрее сорти за почетокот на жетвата. Садници на возраст од 60-70 дена со големи пупки и јајниците во првата трансплантација на рака кон крајот на април и почетокот на мај. Пред садење во стаклена градина додадете свеж тревни земјиште и хумус. Дебелината на почвата над ѓубриво - не помалку од 20-25 см.


И покрај високата ефикасност на користењето на оранжерии, дома, тие градини се изгради сосема малку. Влијание и недостаток на градежни материјали и трудова експлоатација. Така се користи за покривање на оранжерии 106x160 cm во големина стаклен рамки се прилично тежок, а не секој зеленчук сам одгледувачот вентилатор може да се отвори и затворена стаклена градина.

филм оранжерии


Секоја година, се повеќе и повеќе филмски стакленици се појавува во области аматерски лозарите. Оваа монтажни структура и оранжерии, изградена со свои раце за своите проекти.


Многу популарна оранжерии "жетвата". Тоа е лесен, трајни алуминиумска рамка, покриени со пластична фолија. Рамката се состои од цевки на различни должини, маици и крстови. Филмот е обезбеден со рамен еластичен стеги со гумени дихтунзи. оранжерии должина - 4 m ширина - 2, висина - 1.87 m, тежина - 35 кг.


Под одредени вештини поставува и ги собира на стакленички едно лице. Прво да се соберат крајот ѕидови со тркалање врати, а потоа и на средно рамка, меѓусебно поврзани цевки. За да се избегне доделување на филмот крст зајакнување жица врски.


Собрани рамка поставена во просторот се предвидени. Спојување со земјата се врши со помош на игли 12, кои се претходно обложени со битуменски лак. Понатаму raskraivajut филмот и да се зајакне во рамка. Долните рабови на филмот посеан на земјата. Во топло време, ефект на стаклена градина е лесно вентилација, што се врши притисок завесата на вратата.


Стакленички покриени со полиетилен филм. Pre-филм панел отвора на теренот. На попречно рабовите на него со железо фиксна мозок. На попречно рабовите на краевите на гредата е фиксна во жлебови бар. Филмот на рамката е добро затегнат за да се зголеми отпорноста на ветерот. Механичка бариера е фиксирана на кабелот за рамка лемење на панелот. Вентилација страничните ѕидови на стакленички отворање, за намотување (внатре) филм на страничниот ѕид и одредување нив на врвот на јамка на канап.


Во средината зона на домати садници во незагреани стакленички филм се засадени во крајот на април - почетокот на мај. Ако на стаклена градина покриени со двоен слој на филм или растенија се дополнително заштитени од мраз, - за 7-10 дена пред тоа. загреан филм оранжерии засадени садници во почетокот на април. Семињата се сее на садници за 60 дена пред садење.
Почвата е подготвена почвата во есен. Копање се врши до длабочина од 30 см. Под тоа се направи органски ѓубрива.


За подобра аерација на почвата и брзо загревање пред садење садници направи гребени. Тие имаат север-југ за подобро осветлување.

Видео: Летни Совети 16/06/2016


За побрзо загревање на почвата во пластеници без греење слама и лисје бразди на површината на почвата ефикасно со проѕирна фолија. 7-10 дена пред пресадување на гребен со бунари обложени слој, по што до средината пат се преклопуваат. Кога пресадување прекривка не е отстранета. Над дупка направи инцизија раце, во која е поставена на растенијата. Mulch отстранети по 141,5 месец по пресадување, понекогаш тоа е лево до крајот на сезоната на растење. Во вториот случај, како резултат на помалку испарување стапка на вода се намалува значително намалена влажност. Садници се засадени на температура од 14-16 ° C почвата во длабочина од 10 см. Бунарите и саден материјал пред и по садењето изобилно напои, загреана на температура од 25 ° C. Садови се ставени во вертикална дупка, целосно спие нивната земја, но листовите не смее да го допира гребени.


Доматите џуџе сорти се формираат во еден или два стеблото. Кога odnostebelnoy култура беше дозволено да се формира една или две inflorescences посинок во рамките на првиот inflorescence. По малку посинок. Во долгорочни одгледување на домати ниско-растечка сорти во odnostebelnoy културата на една од првите одмор inflorescence посинок резерви да продолжи да расте растенија. Ако ги отстраните сите пијавки, на врвот на главното стебло inflorescence е формирана, со што се намалува висината и продуктивноста на растенијата.


Доматите џуџе сорти потешко да се формира во odnostebelnoy култура од високи.

Зимски стакленички


Зимски оранжерии - перманентни структури од дрво или метал обложени со стакло. За нивната употреба на вода за греење, електрична енергија или греење на гас. Сепак, лозарите, аматерски ограничена употреба на таквите оранжерии поради комплексноста на нивната изградба и работење.


Pristennye посно-стакленици се гради ѕидови околу загреан тула или камен згради. Ширината на оранжерии - 2 gp, должина зависи од големината на објектот. Пред изградбата на копа јама на длабочина од околу 1 m со стрмни ѕидови. Стакленички греење со греење со топла вода, и понатаму да се потенцира на садници трошат вода и електрични светла посовршен фронтон оранжерии, но да се изгради нив е доста тешко.


Во зима-пролет садници на грб со отворен цвеќе на првиот и вториот четка засадени во постојано место во почетокот на февруари. Со засадување на садници се подготвени со вештачки дополнителна осветлување. Зреење започнува во втората половина на април. Приносите во пократки култура достигне 11-12, во продолжен - 20-24 кг на 1 m2.


Во лето-есен назад садници на возраст од 25-30 дена се засадени на постојано место во почетокот на јули. Доцнењето на садење, дури и за една недела доведува до пониски приноси. Плодовите започне да зрее во септември. Завршно колекција беше спроведена кон крајот на ноември - почетокот на декември. Вкупниот принос на доматите е 5-7 кг по 1 м2. Основните техники на се грижат за домати во зима стакленици се исти како и во филмот на пролет.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производствотоИскуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството
Штетници и болести на доматШтетници и болести на домат
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Грамофонче салата, одгледувањеГрамофонче салата, одгледување
Размената помеѓу калциум и коскената екстрацелуларната течност. Капацитет и коскената ресорпцијаРазмената помеѓу калциум и коскената екстрацелуларната течност. Капацитет и коскената ресорпција
Избор и семе доматиИзбор и семе домати
Искуството на растечката "гиганти" љубовници зеленчук лозаритеИскуството на растечката "гиганти" љубовници зеленчук лозарите
Расте слатка пиперкаРасте слатка пиперка
» » » Одгледување домати во пластеници