ma.GurusHealth.ru

Одгледување домати домашна нега

Одгледување домати домашна нега

Видео: цреша домати. Разлики во нега

Доматите на прозорецот

Доматите на целата година со голем успех и расте под условите на околината. Само во декември - јануари, бара дополнителни дополнителна осветлување, како и времетраењето на дневните часови во овој период не е доволно за нормален раст и развој на растенијата.


Успехот на амбиентниот култура е во голема мера зависи од изборот на сорти. По можност во раните зреење сорти Stam 905-a Alpatieva, Невски, Otradny, 1185. На џуџе сорти на растенија се одгледуваат без поддршка, што ја олеснува сала за култура. Добри резултати се добиваат кога расте домати зрее сорти Клеј gribovsky 1180, Бела пополнување 241 сибирски повнимателен и други. Можете да расте домати средината и крајот на зреење сорти. Во споредба со зреење сорти се зголемува како на период од ртење до почетокот на зреење и за време на плодни.


За најрано садење (јануари - февруари) препорача употреба на садниот материјал, подготвени од страна на метод на зачувување. Времетраењето на зачувување на - 3-4 месеци. Садници почне да расте во август и септември, и добие фабрика со седум или осум листови. Таквите никулци може да бидат подготвени во балкон или прозорец праг, а потоа префрлен на ладно влажна (температура - 10-12 ° C, влажност на воздухот - 70%). Растенија се напои еднаш на секои две недели.


Во рок од две до три недели пред пресадување садници до трајно префрлен во топла средина (22-24 ° C). Растенијата се напои и dosvechivayut отстрани појавува на маж. Посиноците може да се вкорени и да се зголеми од нив дополнителни садници.


За подоцна времето на садење (март-април) садници одгледува во собата на прозорецот во саксии или хранливи материи генерал. Времетраењето на одгледување - од 50 до 70 дена.
Доматите се засадени во саксии или други садови на не помалку од 3 литри. На дното се организира дренажа на скршени тули и крупен песок висина од 3-5 см, посеан на врвот на хранливи материи смеса. Можете да ги користите мешавина се препорачува за одгледување садници. Во секој тенџере пепел дополнително ќе придонесат 20-30 g и nitrophosphate - три или четири топчиња. Саксии полни со хранливи материи смеса за три четвртини, а потоа се воспостави се додава растенијата хранливи материи, и смесата беше речиси до гребенот.


Во првите 2-3 дена по садењето, растенија pritenyayut ако времето е сончево. Во текот на обработката на оптимална температура на сончеви денови - 24-28 ° C, во облачно време - 20-24, -13-18 ° C во текот на ноќта.


Грижа секојдневно наводнување на растенијата со вода на собна температура и облекување.


В Hrenova за fertilizing овошје лежишта советува да се користи 0,5% раствор од азот, фосфат и поташа ѓубриво во сооднос од 1: 2: 2. За време на односот маса плод на азот, фосфор и калиум промени - 2: 1,5: 2. Добро воспоставена концентрирана течност ѓубриво главно се користи за да го нахрани цвет растенија.
На растенија редовно да се отстранат сите пијавки. Stam сорти домати се одгледуваат без pasynkovaniya. Културата се врши во една или две стебла. Есен по можност odnostebelnaya култура.


Кога голи корени и хумус или намалување шилеста форма хранлив смеса. Topsoil се одржува во една лабава држава.


Чиста овошје во почетокот на Браунинг, без да се чека за целосно созревање. Секоја фабрика е маломерен зреење сорти во odnostebelnoy култура формира две или три плодна четка. Плодовите зреат заедно - за три до четири недели. Секој високи растенија произведува до шест до десет четки. плодни период се зголеми на 3-4 месеци.

Доматите на балконот


На балконот, како и во собата, се посветам главно домати зрее сорти. Садници одгледува во собата, пред садење донесе на балкон и угасне 5-7 дена. По крајот на пролетта мразови садници се засадени во кутии и се врзуваат на затегнатата канап. Доматите се напои секој ден и секој 10-12 дена хранат на истата решенија на ѓубрива, кои на собна култура.


Растенија се формираат во еден или два стеблото. Посиноците редовно се отстранува, спречувајќи ги да ескалира. Кога есен мразови тие се пренесуваат во собата. Ако ова не е можно, се повлече, се тресат од земја и обесени во плакарот на температура од 10-18 ° C за зреење овошје.


Понатаму заштита ја сочинуваат наводнување и ѓубрење ѓубрива.

Видео: Домашна лимон. лимон сорти расте услови Pavlovsky, дома Мајер. Нега на видеа


Некои зеленчук лозарите-фанови засадени садници на возраст од 50-60 дена во втората половина на јуни во големи саксии или кутии, кои се поставени на вашиот сајт или на балконот. Во втората половина на август, растенијата со прицврстени овошје префрлен во живеалишта, каде што продолжи да расте, Блум и вроди со плод пред периодот јануари - февруари. Заштита на растенијата е иста како и во сала за култура.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производствотоИскуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството
Растот на антенски дел од јаболкоРастот на антенски дел од јаболко
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Изведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледувањеИзведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледување
» » » Одгледување домати домашна нега