ma.GurusHealth.ru

Штетници и болести на домат

Штетници и болести на домат

Доматите генерално помалку страдаат од оштетување од штетници.

На отворено поле за време на првиот период на листовите од домати, компир болвата штета. Опасни штетници на Solanaceae е Колорадо компир Буба. Во средината зона, особено во оранжериите, овошје домати гасеница штети на градината лопати, во голема мера се штетни за стакленички whitefly.

Видео: Како да се задржи на жетва. Болести и штетници на домати и краставици. подготовка "анти-Мите"


Компир (Solanaceae) болвата. Бубачките оштети лисја на компир, домати, модар патлиџан, пиперки, неподносливиот во нивните мали јами во форма на чир и дупки. Сериозно оштетени лисја венеат.


Буба големината на 2-2,8 мм, црно тело, антени, Pronotum, elytra и нозете црвена боја. Возрасни хибернираат во горниот слој на почвата. На презимување основа во мај.

Видео: Расте домати во почетокот на цветни. Fertilizing домати. Штетници и болести. видео


Буба женки ги положуваат своите јајца на земја или под агрегати почвата. Јајцата се триаголник-овална, жолта, 0,6-0,7 mm во должина.


Ларвите се издолжени, со три пара на нозе. Ларвите се развие на корените на nightshade растенија. pupate ларви во почвата.


Контролни мерки. Изобилство наводнување кога садење садници во суви временски услови. Кога растенијата се прска бубачки еден од следниве лекови: 50% на e .. volatona (1L / ha) 50% до. e. aktellik, 70% до. д. foksima (0,7 l / ha). Тек на работен раствор за прскање најмалку 500 l / ha.


Marsh (или компир) armyworm широко распространета во Русија. Како што помина на работ на широк сива граница, задните браници целосно сива боја.


пеперутките од женките ги положуваат своите јајца на стебла на разни култивирани и диви растенија. Ларви 30-40 mm во должина, телото е покриена со црни брадавици и влакната.


Гасеници оштети компири, домати, пченка.

Видео: заштита од болести и штетници на домати во стаклена градина е безбедно


Во средината зона на домати произлегува штета гасеници наведено во почетокот или средината на јуни, обично кратко време по пресадување нив во земјата.
Гасеници pupate во почвата во крајот на јули или август.


Контролни мерки. Во областите каде што домати се оштетени блато гасеници топки, мора како врвен облекување да ја оплоди растенија и спроведе hilling евентуално повисоки prisypaya земјата на стебла.


Жолта центар лажичка штета во средината и јужните делови на Централна Азија, Кавказ, а во некои места во Сибир.


Во средината зона пеперутки летаат во јуни, Женката положува јајца на стеблата на компир, домат, караница и бозел, валеријана и боцки. Јајца за ведење на гасеници (off-бела или жолта до темно црвена Блум и црни точки) навлезат во стебла и јадат далеку нивните основни. Од штета во фабриката стебла да се пробие во, и растенија волја. Еден гасеница може да го оштети неколку стебла. Pupate гасеница во внатрешноста на стеблото во црвено-кафена кожурец. Хибернираат како гасеници и pupae во фабриката стебла.


Контролни мерки. Ако штета домати жолта cutworms јадрото мора да падне сите растенија отстранети од местото на толпата, а во текот на целата расте период треба постојано плевене тоа уништени простор за oviposition.


Solanaceae поткопува мува се наоѓаат во Москва, Горки, Ростов региони.


Лета на долги 1,5-2 мм, со сјајно црна грбот и стомакот, на работ на секоја абдоминална сегмент се тесни црни ленти.


Женката положува бела, транспарентна, грав во облик на јајца во ткивото лист од горната страна. на местото на инјектирање се во форма на точки блиски до неа. Кога масата oviposition остава венеат и умре.


Ларвите блиски до неа крем, 3,2 mm во должина, на пулпа е пренесено во лист ликвидација на лента-како пасуси. Оштетени ларви листовите се претвори жолта и умре. По 9-10 дена (во оранжериите) vyletayut.muhi новата генерација. На емисиите на стакленички услови може да биде пет години за да се шест генерации годишно. Solanaceae мува боли не само домати, но листовите на краставици и зелка садници.


Контролни мерки. Кога agromyzidae Solanaceae, мора да се врши агротехнички мерки (hoeing меѓу редови, во есен и по промената на жетвата во стаклена градина topsoil). За време на летот на муви и ларви испилување растенија се испрскаат со 50% до. Е. aktellik или 50% до. e. малатион. Прскање растенија aktellik поминат 3 дена пред жетвата, karbofosom - 5 дена.


Браун, или 'рѓосани, домат Мите штета во Украина, Грузија, Азербејџан, на територијата Краснодар, на повеќе штета што нанесува домати во пластеници.
Мите има издолжено тело која се состои од прстенестата цефалоторакс и стомакот, жолта или кафена 'рѓа, 0,22-0,24 mm За должината на телото, два пара на нозе, на две долги влакната крајот тело. Јајце круг, транспарентна форма. Ларва - жолта боја.


Грини се најде во големи колонии, тие ги колонизираат листови, стебла и плод на домати.

Видео: Доматите во стаклена градина. Домат болести и начини за борба против веб-страница "градина во светот"


Контролни мерки. Од домати Мите распространети во некои области, па мора да се преземат сите мерки за да го донесе со садници или овошје.


Кога Мите домати растенија се испрскаат со 50% до. Е. aktellik 3 дена пред жетвата, 50% до. e. karbofosa -ова 5 дена пред бербата. За експериментални индустриска примена дозволено до 20%. Е. chloroethanol (8.10 l / ha) и 18% раствор на a. e. дикофол (8- 10 L / ha). Chloroethanol и дикофол прска 3-4 дена пред бербата. На индивидуалните заговори против Мите, екстракти од кора од кромид, лук, глуварче, тутун, компир лисја.


Парник, или праска, растение вошки во централните и северните делови на штета, главно, во оранжерии во јужната зона - врба отворено.


Oranzhereina aphids, 1,4-2,5 mm долги, многу различни во боја: темно и светло зелена, жолта, кафена и розова.


Во јужната зона на презимување aphids положи јајца на гранките на праска, бадем и кајсија. Пролет aphids од дрвјата продолжува да се плевел и култура растенија - домати, пиперки, модар патлиџан, зелена салата, магдонос, целер, итн Во средината и северните области што overwinter во загреана оранжерии, како и корени во складишта .. Од зеленчук продавници што влегува во ефект на стаклена градина со саден материјал (магдонос, целер), кои се засадени за производство на зелена. Лисна вошка колонизира пука, лисја, цвеќиња и стеблата на растенијата.


Контролни мерки. Во дворовите растенија може да се посипете со раствор од сапун, различни инфузии и decoctions.


Solanaceae, или pelargonievaya, aphids Тоа се најдат насекаде во оранжерии и пластеници на листовите на домати, модар патлиџан, пиперки, краставици. На отворено, тоа може да се види на листовите целер, компир. Нормално, ова лисна вошка се наоѓа на цвеќе во собата и оранжерија. Solanaceae aphids во пластеници множи parthenogenetic (живороден), во отворен терен што ги поставува overwintering јајца.


мерки за контрола на иста како онаа на оранжерија aphids.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Готвење вегетаријанска супаГотвење вегетаријанска супа
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Календар работи во областа на заштитата на растенијата во градинатаКалендар работи во областа на заштитата на растенијата во градината
Салата со посебна моќСалата со посебна моќ
Datura листови (листовите daturae stramonii). Собрани во периодот од почетокот до крајот на цветни…Datura листови (листовите daturae stramonii). Собрани во периодот од почетокот до крајот на цветни…
Polyphagous штетници на зеленчукPolyphagous штетници на зеленчук
Рецепти вториот курсеви за болести на срцето и крвните садовиРецепти вториот курсеви за болести на срцето и крвните садови
» » » Штетници и болести на домат