ma.GurusHealth.ru

Одгледување домати зеленчук љубителите на лозарите

Одгледување домати зеленчук љубителите на лозарите

Многу домати се одгледуваат зеленчук лозарите-фанови на нивните приватни парцели и колективна градини.

Таквата работа во мали области не е само корисна активен одмор по една недела на работа, но и многу забава - со расте убави растенија со вредни овошје.
Agrotehnika одгледување домати во мали области е ист како и во големи производствени области. Логично е да се задржиме само на некои посебни методи што произлегуваат од спроведувањето на работа рачно.

Видео: Магистер Класа за одгледување на домати. Alkino округ Pokhvistnevsky


Во делот од 15 до 50 m2 Тоа може целосно да се обезбеди на просечно семејство зеленчук и за на маса и на работното парче за иднината на нивната употреба во зима: конзервирање, мариноване, солење, итн ...
Садници за индивидуални градина треба малку, и ако се договорат однапред со најтесни фарма, или kolkhoz, тоа е најдобро да се натераат веќе им се познати признати сорти, наместо купување случаен пазарот, непознато.


Сепак, зеленчук лозарите-фанови може да расте самите садници. Тоа е многу пожелно да имаат parnichok сајт, барем за соларни системи за греење. Во моментов, тоа е лесно да се направи, како продавници продаваат жариште подготвени пресек и teplichke. Можете да ги купите проѕирен филм и да се изгради "заштитени" почвата. Некои одгледувачи за аматерски користат неговиот уред вториот прозорци. Тие се стави на сончевата страна на куќата, штала или во областа изградени двојната Гејбл покрив над гребенот. Овој ефект на стаклена градина teplichke првиот може да расте зелена салата, на почетокот од ротквица, спанаќ, а потоа се приспособат на домати садници, цвеќе и садници засадени термофилни култури како што се дињи и лубеници.


Семе за поединецот градина треба многу малку, така што тие може да се купат во однапред за неколку години, или за да изберете од една или две овошје здрава приносите. На гравирани навлажнета семиња за 35-40 дена пред затворањето на пролетта мразови и да се одржува 4-5 дена на топло место (15-25 °), а потоа incipiently 'ртење семе посеано во кутија, тенџериња, чаши, лименки, полни со свежи почвата, се меша со хумус или еродира тресет. Земјата, тресет, што се користи за сеење, подобро дезинфициран однапред (наводнување 1 процент раствор на калиум перманганат или пареа, греење на температура од околу 80-90 °).


Семињата се сее од 1 до 1,5 см, напои и покриени со топла вода филм. Штом садници, садови, кутии со садници поставени поблиску до сонцето, од распрскана светлина, а особено на висока температура подготвени растенија, бледнеат и може да умре. Кога садници се затворени, тие се седи до 5 cm или хартиени чаши и донесе на веранда, тераса, во parnichok (ако температурата е над 10 °). Банката на федерални резерви растенија печка пепел или органо-минерални ѓубрива. На затворањето на фабриката ги спои повторно.


На индивидуално градина може да се засадени садници на постојано место за 2-3 недели порано отколку во големи производствени области, како и мал број на растенија е лесно да се заштитат од пролетта мразови капи, филм или други средства.


Парцел домати треба да се фрлаа од падот на длабочина од најмалку 20 см од својата пролет оплоди (по 10 m21 kg на пепелта. 200 g на амониум нитрат, 400 g на калиум сол, 600 g на суперфосфат) ископа и израмнија земјата гребло. Додавање на бунари во 0,5 кг на хумус или компост значително го зголемува приносот на домати.


Пресадување во бунари е еден од најсигурните начини за заштита на растенијата во раните денови на студот. Бунари беа направени со користење дно калапи со дијаметар од 20 см: на слетување место стави мувла, prigrebayut земјата надвор, малку тоа набиен, и по отстранувањето на калапи е ефикасно насип околу неа. Во такви бунари и засадени садници.


Во текот на ноќта и во ладно време, на горниот капак дупка слајдови, транспарентен филм. На топли сончеви часови оваа заштита е отстранета, промена на страна или лифт на реквизитите под стакло. (Испружени растенија се садат vnaklon, prisypaya стебленца на земјата).


Pristennaja култура на домати, т. Е. ги Расте на сончевата страна на оградата, штала, куќа, како и на структури направени од транспарентен филм, заслужува посебно внимание во северните региони. Еве, на растенија добиваат повеќе топлина, за да ги заштити од мраз е полесно, па созревање се случува порано, а вкупниот принос е зголемен. На индивидуално градина може да биде повеќе густа, задебелена садење растенија - 20-30 см во ред или лента со патеки на 60-70 см.


Растителни нега е редовно снабдување со вода, pasynkovanii, олабавување на почвата, hilling растенија, fertilizing. Сорти можат да бидат различни - од почетокот на созревање или пред големи високи, користи од страна на некои аматери. Ако сајтот е мал, тоа е подобро да се развива високи сорти и хибриди. За не-црната почва зона на високи домати може да се препорачува многу плодна хибриди: F1 Ленинград предвремен X патриот, постдипломските Fi избор VNIISSOK, Fi Урал polycarpous X Бафало, F1 Ленинград предвремен X Бафало, како и локални сорти Пештери, Brekodey, јубилеј А-70 и некои аматерски - џин ракија наречен Slivovica "Де Barral", достигнувајќи височина од 2,5 метри и со изобилство на давање на исхрана до 90 плодовите на растенијата.


Растенија високи сорти и хибриди треба да бидат врзани за удели, пергола. Помеѓу две влоговите се повлече жица или зајакнување на тенки столбови, кои се врзани канап едни против rasteniya- како раст на растенијата нивните "спин" на канап. Ако растенија се одгледуваат во две стебла, кога времето е студено може prischipnut вториот бегство во текот на вториот и третиот четка.


На индивидуално градина може да расте домати, и од страна на пирамидални култура. Садници се засадени во две-линија лента, помеѓу панделки пратите -70-80 см во зависност од одделение, во лента меѓу редови 40-50 см помеѓу растенијата во редови 40 см, меѓу четирите фабрики во лентата даде бројот на кој се прикачени четири најблиската фабрика , формирање на пирамида.


pasynkovaniya апликација неколку забрзува овошје зрее и детерминанта варијанти, особено во ладна дождливото лето. Утврдени сорти се одгледуваат во 2-3 труп.
Исто така има и кревети култура pomidorov- број на растенија засадени високи сорти, и во близина - број на маломерен сорти зреење на сончевата страна. Растенија маломерен сорти нотка на вториот четка, при што еден или два слоја на четката. Додека растенија ќе расте висок, претходно prischipnut веќе даде жетвата, тогаш тие се отстранети, оставајќи само високи.


Кога набиен култура мора да биде често напои вилушка растенија редовно производство на ѓубриво или ѓубриво korovyaka- фолијарно ѓубриво решение се врши на крајот на денот распрскувач или наводнување цедилка со 0,5 проценти раствор на амониум нитрат и трага од 0,01 до 0,1 проценти концентрација.
Заштита на растенијата од мраз филм. Ако мраз се очекува силен и сигурен за да се направи двоен корица: првиот филм за посипување вода и веднаш се постават на нејзиниот втор филм огнот било која друга светлина капак.


За подобро овошје во собата некои фанови прска стимуланси раст цвеќиња, заштита штит листови или потопени само цвет четка во решението. (Раствор концентрацијата ТУ 0,0025-0,005 проценти и Ay 0,0005-0,001 проценти).


Лекови се растворени во две прифаќање на првата подготвени матичен раствор: 1 l на топла (до рефлукс) или вода по таблета 0,5 g на прав или ТУ 0.1g контролор, работен раствор е следниве односот на мајката алкохол и вода - 1: 9 или kontsentratsiyu- 0.005 проценти на 0,0025 проценти сооднос концентрација треба да се 1:19. Решението е се чуваат на ладно место и не повеќе од еден ден.

Видео: Во селото Павловск Корејски Семејство Еден активно се занимава со зеленчук


На индивидуално градина домати може doraschivat кога есента мразови дојде. Здрави растенија со зелено овошје во близина dropwise под покритие, сместени во шатори, купишта оган суспендиран растенија во штала, на верандата. По 15 до 20 дена, собрани на растенијата црвени плодови. Повеќето искусни лозарите љубителите подготвени да 15-20 кг овошје со 1 m2.


Можете да расте домати во собата како декоративни растенија и за употреба на свежо овошје. Кога осветлување не е помалку од 5 илјади. Лукс за 8-10 ч. можете да добиете повеќе од 1 кг домати на растенијата. Се одгледуваат и нивниот метод на хидропони хранливи материи во компост во саксии со дијаметар од 15 до 25 см од палети. понудата и наводнување режими се исти како и во пластеници. За ѓубрење е подобро да се користи хранлив раствор.


За културата на собата е докажано најдобар оценки се: Skorospelka 1165, 905 и Shtambovji Alpatieva, 1180. Клеј gribovsky спомене и разни болести отпорни, и VNIISSOK-2.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Избор на доматиИзбор на домати
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Може ли домати за гастритис?Може ли домати за гастритис?
Изведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледувањеИзведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледување
Домати со панкреатит, тоа е можно да имаат свежи домати и сок пие со болест на панкреасот?Домати со панкреатит, тоа е можно да имаат свежи домати и сок пие со болест на панкреасот?
Избор и семе доматиИзбор и семе домати
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
» » » Одгледување домати зеленчук љубителите на лозарите