ma.GurusHealth.ru

Структурата на домати

Видео: Како да се изгради голем зима стакленички

Структурата на домати

Коренот систем на домати.

Видео: Прекривка домати грмушки и лисја градинарски

Во растенијата, тоа е стап-тип на домати. Меѓутоа, кога културата на домати садници формираат претежно влакнести корен систем. Како резултат на тоа, расад култура во облик силно разгранета корен систем, кој се наоѓа претежно на длабочина од 40-100 см.


Nonseedlings домати се отпорни на суша, но им даде повисок принос под наводнување.


Корени, исто така може да се формира на caulicle, а со тоа и ефикасна пенетрација во hypocotyl почвата во swordplay. Кога hilling растенија, како и нивните контакт со земјата во услови на висока влажност и корени се формирани на стебла.

Произлегува од домати

Тие се тревни, со возраста drevesneyut. Во повеќето растенија матични decumbent обичните. Овие домати најдобро се одгледува користите поддржува. Лозарите аматери и сорти одгледувани со Stam матични (Volgogradsky 5/95, 905-a Alpatieva et al.). Стеблото на овие растенија drevesneet брзо и да поднесе само во одредени случаи, во формирањето на овошје. Кога расте сорти со Stam матични ја елиминира потребата за поддршка на уредот.


На различни сорти на домати произлегува филијала надвор поинаку. Во еден главното стебло завршува брз раст, формирање на врвот на цвет четка. Во повеќето растенија зреење сорти на главното стебло само две раце. Таквите варијации со ограничен раст наречен одредница. Страна пука (пијавки) - исто така многу брзо запира формирањето на раст на врвот на цветни четка. Затоа, растителни сорти детерминанта на мали димензии: од џуџе да џуџе.


Зеленчук лозарите-фанови се посветам и домати со неограничен економски раст. Таквите варијации се нарекуваат неодредена. Неопределена должина произлегува многу варијанти дури и на отворено средината бенд достигне 2-3 метри и многу повеќе. Повеќето високи сорта (Де Бара светлина Чудо et al.) Наведени lianovidnymi. Неодредена растителни сорти во големи количини странични пука. Неодредена оценки се користат главно за зима на стаклена градина, каде што тие формираат стебла годишно до 10-12 м. Во стакленички домати се формира, обично во една стеблото. На отворено, во зависност од нивните снабдување со топлинска енергија се одгледува во еден, два, три стебла, во јужниот дел на Неодредените сорти домати често се одгледуваат без pasynkovaniya, бидејќи сите овошје имаат време да созрее во долга сезоната на растење.

Листовите од домати

Во домати растенија, тие алтернативни, lobed во прашање, парчиња и dolechki. лист површина влакнест, изразени во различни варијанти поинаку. Секоја различни одгледува домати се карактеризира со одреден тип (структура) на листовите. Во обичните домати се рамни или благо брановидна, претежно зелени (ретко светло зелена).
Површината на домати остава shtambovyh silnogofrirovannaya (понекогаш збрчкана) обично темно зелена боја. За типичен за големи домати лист со големи размери (често со недостаток на резени и dolechek).

Видео: 66 Како да се создаде домати грмушки за подобра жетва

домати цвеќиња

Тие се бисексуалци, што е, во секој цвет има и женски (толчникот) и мажи (stamens) органи. Таа го промовира само-опрашување на цвеќиња. Во дива и polukulturnyh форма пет-члена цветови, која се состои од пет sepals, пет ливчиња, пет stamens. Овие цвеќиња се обично дадени мали димензии овошје.


За големи fruited сорти (разни гиганти) се карактеризираат со посложени цвеќиња - полиноми. Многу варијанти на првиот цвет четка fasciated - сплотена две - три цвеќиња. Тоа претставува голем, но грда овошје. Таквите цвеќиња се отстранети.


Цветовите се собрани во четка (спирала). Повеќето одгледуваат сорти на едноставни четка - (неразгранет) или средно - одделно разгранет. Во аматерски лозарите заеднички сорти и со сложени четка - (. Чудо светлина Kronprince et al) до 100 цвеќиња. Ова претставува 30-40 средни овошје во секој кластер.


На anthers на stamens е полен. Добивање на стигмата, расте во колоната и осигурувачи во ембрионот црево со јајце клетки. Како резултат на тоа, формирање на зигот, претворајќи потоа на семиња. Тоа е оплодување. Доматите како резултат на само-опрашување форма чистота семиња. Опрашување се случува во исклучителни случаи, како што се во јужниот дел (каде што во висока температура услови таму е здрав отворен тип) или во стаклена градина, каде што се поставени одозгора следниот одгледување домати различни сорти и нивните стебла. Во овој случај, поленот на еден тип, празнење на цвеќиња, паѓа на друга сорта цвеќиња, се наоѓаат подолу. Некои сорти (Severyanin итн) да формираат првата овошје, без оплодување. Тие се без сено, заоблениот. На крајот на сезоната на растенија произведени нормално овошје со семиња, кои се користат за размножување.
Полен во домати тешки ветер па се шири во текот на максимално растојание од 0,5 метри. Инсекти, со ретки исклучоци, цвеќињата домати не присуствуваат.

домати овошје

Тие претставуваат сочни polyspermous Бери. Овошје тежина се движи од неколку грама (цреша, smorodinovidnye et al.) 1 кг или повеќе. На секоја станица треба да биде мал-fruited домати, tselnoplodnogo користат за конзервирање.

Видео: Расте домати. формирање на Буш


Важната улога од страна на концентрација на пигменти.


Најчестите во нашата земја krasnoplodnye сорти. Сепак, многу градинари растат домати од различни бои: бела (слонова коска), жолта, портокалова, розова, црвена, кафеава, црвена, кафеава, црвена, виолетова.

домати семиња

Тие се рамни, во облик на јајце, жолто-сива, пубертет. Во загреана соба семиња остане одржливи за седум - десет години, во херметички затворен сад - до 15 години.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Педесет шишиња вино во сос од доматиПедесет шишиња вино во сос од домати
Одгледување домати зеленчук љубителите на лозаритеОдгледување домати зеленчук љубителите на лозарите
Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производствотоИскуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството
Штетници и болести на доматШтетници и болести на домат
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Просечната висина за јаболков rootstocksПросечната висина за јаболков rootstocks
Може ли домати за гастритис?Може ли домати за гастритис?
Изведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледувањеИзведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледување
» » » Структурата на домати