ma.GurusHealth.ru

Сорти домати за одгледување

сорти домати за одгледување

Видео: домати сорти за одгледување во ефект на стаклена градина

Домати овошје добиени од отворен терен во краток период на време - околу 1,5-3 месеци.

Сепак, расте различни видови на прерано созревање и менување на технологија (со користење на семенски и саден садење користење привремени засолништа, пластеници и стакленици) за време на приемот на зрела овошје може да биде значително подобрена.


Во моментов отворен терен во нашата земја регионализирани околу 100 за заштитени земјата од околу 40 сорти и хибриди од домати на различни економски цели за различни зони на земјата. Многу од нив имаат воспоставено истражувачки институции во последниве години.


Најдобри оценки се карактеризираат со висок принос, квалитет и хранлива вредност на овошје, растенија отпорни на болести, штетници и неповолни временски услови. Клучна зрелост, која често ја одредува области на производство на сортата, како и природата на производите.

Видео: Што е подобро да расте домати во пластеници


Повеќето зреење сорти (почетокот на созревање), најраспространетата во централните и северните делови на производство на домати во јужниот дел тие се одгледуваат за почетокот на производството за локална употреба во свежа и делумна обработка.


Средна оценка (средна рано, средно и средно крајот на зреење) се одгледуваат во централниот и јужниот дел на земјата.

Видео: Најдобрите сорти на домати за оранжерии


Сорти на вегетативниот период почетокот на созревање е околу 85-100 дена, е средината - -110 101 дена, средно - 111 -115 дена srednepozdnih оценки - 116-120 дена на крајот - повеќе од 120 дена.


Во различни области и во различни години, расте должина сезона, во зависност од временските услови кои преовладуваат се промени значително. време се смета за показател, во однос на средната услови на лента со тоа и даде.


Средината шумата се препорачува рано зреење различни Talalikhin 186, Нева, наутро, Svitanok, Muscovite, Клеј gribovsky 1180 Одлично 176.


Од посебен интерес се нови сорти Нов Транснистрија Нистру, Ermak, Њу Кубан et al. Аматерските растителни сорти на овие вредни висок принос, пријателски созревање, овошје со висока густина погодна за релативно долгорочно чување, транспорт, чување, и други методи на преработка.

Видео: Преглед на добри сорти на домати


Зеленчук лозарите-фанови, како по правило, се обиде да расте различни сорти на домати додека "oblyubuyut" секој еден од нив. Кога ова ќе се користи не само објавен сорти, но многу локални видови, сорти создадена од страна на навивачите, како и inorayonnye до странство. Организирана семе на сорти не, но благодарение на напорите на одгледувачи на растенија репродуцира и широко дистрибуиран од страна на размена.


Многу зеленчук лозарите-фанови зависник енергични сорти на домати растенија кои достигнуваат висина од 4-5 метри Меѓу нив се големи fruited (. Број на мостри под името џин, Јусупов, Вештерката и други), средни и мали fruited -. Де-барови, Чиле лимон, грозје , лимон и сор алпинист.


Лозарите аматери и работел совлада agrotechnics silnoroslyh сорти даде многу високи приноси. Неколку лозарите претпочитаат да формираат големи fruited "гигант". Масата на еден од овошје достигнува 500-600 g, а понекогаш и 1 кг, овие malosemyannye овошје имаат висок вкус квалитети. Сепак, ограничени од страна на некои "гиганти" ирационален: во прилог на нивните позитивни својства - егзотични и висок вкус на плодовите од нивните обично грди, ребрести, често се погодени од Phytophthora не се погодни за обработка. Тоа е претежно многу доцна зрее сорти, па не секаде и не секогаш е можно да се добие зрел производ. Тоа е важно, заедно со голем fruited сорти на различни зрее наменети за свежа потрошувачка, на сајтот, исто така, високо-приносни сорти со плодовите на високо вкусот со средна големина, погоден за домашно лекување.


Повеќето аматерски лозарите се комбинираат употребата на конвенционалните најдобрите признаени сорти, обично почетокот на зреење, овенат, високо продуктивни, и големи, средни и мали fruited "гиганти".


Од silnoroslyh релативно мали fruited сорти од најпопуларните меѓу навивачите уживаа во различни бразилската потекло Де Barao. Растенијата на оваа сорта достигнува висина четири-пет метри. На сортата е крајот на зреење. Овошје мазна, црвена боја, тежина 50-100 g на растенијата за време на периодот на одгледување на време да се формира четка 10 со 5-8 овошје во секој (за расад култура).


Растенија во однос на ладење и отпорни на топлина, сенка и може да се одгледува на отворено поле и стаклена градина, на балконот и во собата - секогаш се добие највисок принос - 15-30 кг од една грмушка. На сортата е поотпорен на крајот на лошо влијание од многу други, дури и регионализирани.


Разновидност на растенија Де Barao на почетокот на вегетацијата расте бавно. Затоа, земајќи ги во предвид подоцна созревање периоди, што се одгледува садници од два месеци, како што е вообичаено за конвенционалните рано зрее сорти, и 1 - 1,5 месеци подолго. Во централните региони на зоната на не-Чернозем, на пример, да се добие добар расад сее тоа не е на крајот на март - почетокот на април, како и обично, а во февруари - почетокот на март.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производствотоИскуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството
Избор на доматиИзбор на домати
Штетници и болести на доматШтетници и болести на домат
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Употребата на хетерозис за доматиУпотребата на хетерозис за домати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Може ли домати за гастритис?Може ли домати за гастритис?
Изведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледувањеИзведените Оценки (хибриди) од домати, повеќе погодна за целосна механизација на одгледување
» » » Сорти домати за одгледување