ma.gurushealth.ru

Брокулата Виња (грав), одгледување, сорти

Видео: Што е Винг - Зелен грав

Брокулата Виња (грав), одгледување, сорти

Видео: Расте боранија

Многу популарен и почитуван во кинески градина и cowpeas, донесе овде одамна од Индија.

Од особено значење што се зеленчук растенија се купени негови форми аспарагус, добиени по многу години, народни одгледувачи. Тие формираат многу долго и месести грав - 1 metra- ги расте како грмушка, polukustovye, притаен, качување и џуџе растенија со нивните имиња.


Листовите на cowpea аспарагус Gond големи, темно зелена, сјајна, trilobed, и цвеќиња - розова, виолетова или бело-црвена, се наоѓа на два стебло, па зрната се врзани во парови. Тие се светло зелена со црвенкасти дамки, тесни и долги. Обично качување сорти аспарагус, и тие се многу, секој pod содржи 10 семиња.
Треба да се напомене дека најраните форми - главно рози и зрее доцна - кадрава. Тие се попродуктивни. се Cowpea гравот има повеќе влакнести од грав, што дава добри такси, а во средината на летото, во јули и август, кога на грав страда од топлина.


На почетокот на зреење сорти cowpea грмушка грав пред да ја отстраните младите да достигне должина од 30-40 см и содржи 18-20 семиња се зрели технички и должина од 80 см, вкупно исти биолошки зрелост - до 1 m, а семето во друга може да биде до триесет.


На ниски, иако позитивни температури (1-5 ° C), умира во рок од неколку дена.


Во Anhui покраината, како и во близина на Шангај почетокот на сорти на аспарагус cowpea се одгледува со засадување на садници, за што е посеано во оранжерии во крајот на март gnezdami- 3-4 семиња во секоја, растојанието помеѓу гнезда - 7x7 см.


Во градинките, според кинеската зеленчук лозарите, cowpea садници е многу важно да редовно напои и хранат, да преземат акција против aphids, и се сече со нож нагоре и надолу на блокови и влогови и за 3-4 дена пред пресадување во отворен терен почвата во стаклена градина или ефект на стаклена градина. Морам да кажам, овој метод на одгледување садници на градинарски култури во коцки и поделба на земјата на коцки познат во Кина davno- тоа е нашироко се користи за повеќе од 300 години.


На крајот на април, месечната cowpea садници директно дигалки, коцки, поставена во 28x28 cm и напои веднаш, но по 2-3 дена на наводнување се повторува, а потоа олабавете на патека, по 5 дена хранат решение на органски, и на почетокот на цветни - повторно. Кога земјата брзо се суши враќа cowpeas цвеќиња.


Боранијата се почнуваат да се соберат околу еден месец по пресадување и направете го тоа три или четири недели, до средината на јуни. Вкупниот задолжен во овој случај е обично 60-80 квинтали по хектар.


Крајот на кадрава сорти на cowpea обично се сее директно во земјата суво семе, а тоа го направи во текот на април и мај. Тие имаат свои гнезда на 3-4 семе во секоја од нив, на растојание од 35-40 см во ред и 80 см меѓу редови. На ширина на гребенот од 130 см се поставени во два реда. Наредете пергола доволно висока, во зависност од сортата.


Пука органски решение хранат, втор хранење се врши околу еден месец по првата за време на врзување грав.


Од садење да жетвата на боранија се обично од 70 дена, собирање трае 30 до 45 дена. Ако постојат различни видови на cowpea на прерано созревање и собира од крајот на мај до ноември, односно, четири или дури и повеќе од пет месеци по ред. Жетвата на боранија во крајот на сорти достигне 140-150 centners по хектар.


Кога готвење грав, cowpea е невозможно да се стави во сода бикарбона во вода, бидејќи го уништува витамините. Семе на cowpea богата со протеини (28% сува маса), добро варен мека и има пријатен мирис и вкус - како грав.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобрите сорти за садење црешаНајдобрите сорти за садење цреша
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Сезонски развој на брусницаСезонски развој на брусница
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Може ли да Аспарагус панкреатит?Може ли да Аспарагус панкреатит?
Амарант фабрика одгледување, заштитаАмарант фабрика одгледување, заштита
Remontant јагода сорти за одгледувањеRemontant јагода сорти за одгледување
» » » Брокулата Виња (грав), одгледување, сорти