ma.GurusHealth.ru

Arrowhead, одгледување

Arrowhead, одгледување

Видео: СКП

Ова растение е локално, неговото родно место - Источна Кина, и растат тука во културата вода под различни имиња - бело-зелена (Batam), swallowtail (yanveyho) shunpin итн ...

Видео: BlackBerry. Секој може да направи пари - дури и тој!?


Во екот на tsigu го достигне обично околу еден метар и почнува да расте во почетокот на пролетта и листовите се развие од ризоми и да формираат прилично моќен штекер. Тие - дојде, и petioles се делумно под вода. Arrowhead цвета во лето и есен мали бели цвеќиња trifoliolate, која, сепак, не даде семиња. Но, од ризоми развие луковици, кои постепено се зголеми во големина, акумулира повеќе и повеќе хранливи материи. За нивната волја, стрела и расте. Типично, фабрика произведува парчиња луковици 8-10, дијаметарот на секој - 5 cm.

Особено многу клубени содржат скроб - двојно повеќе од компири, и за висината на протеини е три пати супериорен во однос на него. Тие, исто така се акумулира многу соли на фосфорна киселина и аспарагин. Во свежа луковици лачи млечен сок и се варат станува прашкаст сладок вкус. Многу добро тие се печат, се како Леќата за месо, зеленчук и други независно - во шеќер во прав.


Тие растат неколку варијанти на стрела, и сите тие се разликуваат во нивните биолошки и потрошувачите квалитети. Така, Beypichun ( "Кавкаски") има клубени овални, бели, цврсти влакнести пулпата, горчливиот вкус на кои можат да се отстранат ако се отстранат на врвот дел или кога готви во вода светилки стави малку сода. Во различни Chinpi ( "Зелена кожа") заоблени луковици имаат повеќе деликатни и миризлива месо е многу слатка за вкус.

Видео: Расте краставици. садење краставици


Болести и штетници кои не се засегнати Кинески стрела, погодно за одгледување во различни области, во која било земја, претпочитајќи сигурно плодна. Но, мора да се има на ум дека расте уште полошо, и да останат мали луковици во песоклива почва salination. Ако растенија кога бербата на корените не се повлече, ARROWHEAD брзо совлада целиот езерцето област и култура приноси по хектар во 150-200.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кинески дињи и лубеници, одгледување, сортиКинески дињи и лубеници, одгледување, сорти
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Вода костени, или Bolotnitsa јадење одгледувањеВода костени, или Bolotnitsa јадење одгледување
Ризом со корените на цијаноза (rhizomata сума radisibus rolemonii). Собрани во рана пролет или есен…Ризом со корените на цијаноза (rhizomata сума radisibus rolemonii). Собрани во рана пролет или есен…
Ризоми и корените на Burnet (rhizomata сума radicibus sanguisorbae). Собрани во есен, се мие и,…Ризоми и корените на Burnet (rhizomata сума radicibus sanguisorbae). Собрани во есен, се мие и,…
Таро и ѓумбир, растеТаро и ѓумбир, расте
Сезонски развој на брусницаСезонски развој на брусница
Ризом (rhizomata салама). Собрани во есен или рана пролет, ослободени од остатоци на корени и…Ризом (rhizomata салама). Собрани во есен или рана пролет, ослободени од остатоци на корени и…
Расте услови за долгорочно кромидРасте услови за долгорочно кромид
Одгледување лукОдгледување лук
» » » Arrowhead, одгледување