ma.gurushealth.ru

Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во отворен терен

Видео: Како да се зголеми кинески зелка

Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во отворен терен

Компаративна оценка на сорти на санта мраз зелена салата

Видео: Одгледување на зеленчук во "Aloninom градина"

Санта мраз зелена салата сорти многу (над 1000), но само 150 се јасно се разликуваат едни од други. Најчести во нашата земја, доби околу 20 сорти. Одгледувачи од целиот свет се обидуваат да се група на различни форми и видови на салата во еден закон, управуван систем.


Зреење сорти на отворено поле достигне економскиот живот на 40-50 минути, а зрее доцна - 70-90 дена по ртење. За производство на отворен терен за време на пролет-лето-есен период од само две или три сеење датуми (слетување) со соодветен избор на сорти.


Во моментов во нашата земја zoned повеќе од 15 сорти на зелена салата, една Кочан: Берлин Bettnera жолта, зелена круг камен главата е жолта, Krupnokochanny, Kucheryavets Одеса, мраз планина, мај, Париз зелена, Pervomayskiy, Рамзес, фестивал, Кристал, Прекрасен 15. со цел да се обезбеди земјата zoned сорти Bettnera, Москва стаклена градина и мај (лист). На светот колекција на Vir студирал околу 100 видови од странско потекло. Дел од оваа колекција на одбрани сорти на зоните и тестирање поминува вирус: Аманда вљубените, Dechizo, Нора, остинато, Поло. Овие сорти се препорачува за употреба на заштитени земјата, и Нора Поло, исто така, за отворен терен.


По должината на сезоната на растење во отворено поле различни санта мраз зелена салата може да се подели во следниве групи: рано созревање, во рана фаза на сеидбата во услови на сезоната на растење Москва регионот 40-50 дена (. Bettnera, кралот трки, Данска, Lepperman, Amplyus, Примавера et al) - на средината на сезоната на растење 50-60 дена (Рамзес, Trakodero, тврдоглави жолта, Голема Бостон, атракција, заробеништво, Магнус и др.) - крајот-, вегетативен период од 70-80 дена (зелена круг, Велика езера, Авангард, Iceberg, Хенсон и et al.) најмногу се односно високо-приносни сорти. Како по правило, тие формираат големи густи глави на зелка со крцкави или мрсна лисја.


Од главата сорти Romaine марула сорти средната оценка се разликуваат цилиндар (периодот на вегетација на 57-65 дена) и крајот на Париз зелена, која cobs постигне преку стоковите зрелост 67-70 дена по појавата.


Меѓу сорти на лист формирање на моќни Буш од повеќето earliness е Москва стаклена градина, кој кога се сее во рана пролет зрелост стока случува во рок од 26-30 дена од појавата на жолто vskhodov- Австралија сортата има вегетација период од 55-65 дена, одделение на Гранд Рапидс, Селед Боул Ruby (Ruby) - 65-75 дена.


Рано зреење различни започне да главата по формирањето на пет - до седум листови, со дијаметар од розета 25 см, во просек, со дијаметар од 6-10 см на главата на средната оценки, односно 7-9, 28 и 9-14 cm во late-- 8-10 46 и 12-18 см. Меѓу сорти опфатени со оваа студија биле вообичаени сферични, издолжена (заокружено-рамни) и овални форми на раководителите, во почетокот на зреење сорти на главата форма во основа сферични и овални. Во средината на групата доминирана од страна на круг-рамна форма. На крајот од зрее сорти исполни сите три форми на глави. Во различни сорти Romaine главата протегала висока, неговиот дијаметар е 1,5-2 пати помалку од висина.


Bettnera почетокот на зреење сорти, Примавера, Amplyus, Lepperman и другите имаат релативно густо зелка тежина од 140-229 гр сферична форма.


Во средината на сезоната сорти атракција, Берлин, кралот на летото, Batterkranch зелка густа и висока тежина - од 327 230.do во вкус во оваа група, исто така, истакна различни холандската proiskhozhdeniya- Detsiminor, Dechizo, ропство, Магна и руски - кадрава Одеса, тврдоглави жолта боја.


Крајот на зреење сорти имаат големи, дебели, дури и поголема тежина - 360-564, на приносите доделени варијанти со крцкави лист - Кристал, на Големите езера, Авангард, Хенсон и мрсна варијанти со лист - Krupnokochanny, зелена круг, Хилда, Рамзес, Биг Бостон, steranes. Сорти Нора steranes и новото одделение Поло не се само добар вкус и релативно густи глави на зелка, но, исто така, отпорни на предвремено раст на цветни матични на високи температури.


На повеќето високи приноси сорти на зелена салата се зрее доцна сорти. Приносите од нив беше 22-55 t / ha. Максималното време на жетва - 26 дена, минимум - 14 дена. Приносите на средината на сорти се движи од 17 (Trakodero) 25,3 тони / ха (атракција). Максималното времетраење на периодот за чистење на шефовите на оваа група е 15 дена. Според родот група на почетокот на зреење сорти во последното место. Највисок принос во оваа група на сорти Примавера - 19,8 t / ha, Amplyus-17.3 t / ha. бербата период е намалена на три до пет дена во сушни години од 10-12 дена во влажни години.


Најдобар отворено сорти: рано зрее - Bettnera, Примавера, Amplyus, Presto- е средината - Берлин, Примавера, лето Кинг, Kucheryavets odesskiy- зрее доцна (со месести листови) - Зелен круг Krupnokochannyy- зрее доцна (со крцкави лист) -Hrustalny ,, големите езера, Хенсон и ледениот брег, во моментов ужива голема популарност во Европа.


На романите најмногу продуктивен сорти за лето-есен одгледување - Ballon и Париз.


Во текот на летниот период најпогодни за одгледување на долго време расцутена оценки steranes, Нора, Поло.


Многу различни и биохемиски карактеристики на различни сорти на зелена салата.


Познато е дека содржината на хранливи материи во салата е исто така зависи од времето и почвата и климатските услови на одгледување (температури на воздухот и почвата, врнежи од дожд и нивната распределба во време и т. Д). Тоа е забележано дека во сушни години износот на сува материја се зголеми во сите групи на ледениот брег salata- исто така, забележа тенденција да се зголеми содржината на шеќер. Видови на средината и крајот на групи се карактеризира со малку поголем материи и шеќер. Сепак, витамин Ц и каротин повеќе отколку во групата рано зреење варијанти. Сува материја и вкупниот шеќер повеќе на почетокот на пролетната сеидба отколку во есен.


Подреди санта мраз формира големи (32-35 см) од штекер лист во облик на фотографии светло-зелена со мала розова пигментацијата на работ на големи листови должина 12-23 см, ширина 21-24 см. На работ на листот serrulated, во голема мера crinkled лист ткиво. Зелка заоблени или рамен заоблени, густа, сочни со крцкава текстура на листовите, со тежина од 492-639 на крајот на сорта.


Кралскиот триумф, авангардна и Големите езера, во однос на класификацијата, се однесуваат на Високи Њујорк, кој ги комбинира доцна krupnokochannye tugostrelkuyuschie големи листови 40-48 см дијаметар вентилаторот во облик на лисја, понекогаш со светлинка osnovaniem- големи (должина од 22-24 см, ширина 22- 29 см), сиво-зелена, со фино раб. остава crinkled површина. Зелка заоблени или рамен заоблени, многу густа, богат, со крцкава текстура на листот, големи (тежина од 800-900 гр), добра вкусот. Зрее доцна сорти, почвата, период потрошувачката на летото.


Одделение Кралскиот триумф е различен од другите две варијанти повеќе тендер зелена брановидни листови. Образование цветни потекнуваат од оваа сорта се јавува релативно брзо и пријателски, со што се зголемува производството на семе. За типичен одделение Авангард сиво-зелени широк облик на фотографии, поголеми (должина 27 см, ширина 32 см) од листовите се стеснуваат, заострените база. На површината на листот пристапи непречено. Зелка заоблени, многу густа, со тежина до 850 Одделение полека ја формира цветни стебла.
Студиите ни овозможи да се формулира на основните барања за сортименти санта мраз зелена салата: намалување на сезоната на растење се должи на зголемување на производството по единица време, особено за време на оф-сезона периоди од годината (за време на сезоната на растење не треба да надминува 8-10 недели) - соодветноста на сорти за еден, вклучувајќи и механички, uborki- отпорност на матични, болести и vreditelyam- преносливост и долгорочно чување, додека зачувување на хранливи материи и стока kachestv- висок принос и продадена.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Модар патлиџан, одгледување, заштитаМодар патлиџан, одгледување, заштита
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Стари сорти јаболка корисниСтари сорти јаболка корисни
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
КозметологијаКозметологија
» » » Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во отворен терен