ma.gurushealth.ru

Спанаќ, одгледување, сорти

Видео: Расте спанаќ Uteusha. Спанаќ Rumeks- OK-2. // Олег Карпов

Спанаќ, одгледување, сорти

Биолошки карактеристики и сорти


Shpinat- фабрика е годишен, ниска, висина 30-60 см корен -. Матични, труп - тревни, исправени, лисја - на следната, со petioles со различна должина, младите растенија се во близина заедно и формира еден вид на излез, заоблени, notched, peristolistnye. Семиња - мазни или со две или повеќе kolyucherogimi додатоци.


Спанаќ растенија - крос-pollinated, ладно отпорни, ги издржи замрзнување до -6 ° C, во потребата од хумус, плодната почва и константна, тоа е доволно влага. Со еден долг ден, и топлина брзо формирана цвет стебленца, и возраст, губење на нивните потрошувачки својства и презентација. Посееш тоа е обично во два периоди - рана пролет, еден од првите во градината, а во втората половина на летото. И тоа е добро за сала за култура.


Доволно заеднички сорти на спанаќ во Русија малку - само пет.


Викторија - релативно доцна зреење сорта со компактен розета на листовите притисок на земјата, 15-19 cm во дијаметар. Од ртење до првата берба одвива 20-35 дена, во зависност од условите. Сорта е добро за отворен терен.


Virofle- одделение давање приклучок просечната големина и компактност, со кренати лисја 30 см во дијаметар. Од ртење до почетокот на собирањето на листот се 3-4 недели. Растенијата имаат тенденција да раната транзиција на цветни. Сорта е добро за рана пролет, есен и сала за култура.

Видео: градинарство. Зелена салата, босилек, спанаќ


Gaudry формирање на медиум излез velichiny- 20-23 cm polupripodnyatymi лисја. Од ртење на надоместоците потребни 3-4 недели. Сорта е добро за садење во отворен терен во рана пролет или доцна лето, како и за соба култура.


Zhirnolistny - средна оценка со компактна розета во средината на 20-28 см, со polupripodnyatymi лисја. Од ртење до бербата почетокот е потребна А-5 недели. Добро за садење во рана пролет, на отворено поле.


Софтверски производи - предвремен одделение, со компактен сад средни и големи вредности во опсег од 25-50 см, со polupripodnyatymi лисја. Од ртење до првата седница е 2-4 недели: овој период значително се разликува во зависност од временските услови и агрономски услови. На сортата е погодна за пролет и лето-есен култура во отворено поле или стакленици и пластеници за одгледување соба.

Карактеристики на одгледување на спанаќ


Почвата подготвени за тоа, треба да има многу на азот и фосфор, а во лесно сварлива форма и на елементи во трагови - бор.


На светлината почви обично се сее спанаќ на рамна површина, на тешки - врз гребени. Соберете го спанаќот, можете да веќе на 30-35 дена по сеидба. Најраните жетвата во отворен терен дава podzimny сеење. На добра земја растенија се развие голем розета од лисја и повеќе не се формира стебло, што е многу важно да се добие висок надомест.
Спанаќ и да бидат сигурни да се тенки на растенијата во редовите на листовите 6-8 cm од едни на други, или дури и помалку. За задебелување, таа оди да цветаат побрзо.


Кога 0,5-1 ° C спанаќ лисја може да лежи пет до седум дена, ако задржи влажност на 95-96%. Но, тоа е многу добро сочувана, речиси без да се губи своите лековити својства, замрзнати лисја: на минус 1-2 ° C, тие се до три месеци.

Употребата на спанаќ во храна и медицински цели


Може ли некој да готви супи, супа (со киселица), пудинзи, колачи, пире од компири, сок, тие се додаваат на салати и сосови, овошје, замрзнат. Многу како конзервирана спанаќ и пире: тоа е особено добро сочувани каротин и витамин Ц. зелен сок од листовите спанаќ исто така се користи за допир-up на грашок.

Видео: Дел 1. Сите од растечки зелени: зелена кромид, спанаќ, зелена салата, магдонос, копар, cilantro, босилек. дел 1


Ако се чува на топло место за 1-2 дена, нитрати се претвораат во нитрити, многу отровни: се апсорбира во крвотокот, тие да предизвикаат создавање на метхемоглобин и што се исклучени од процесот на дишење eritrotsitov- додека децата се појавуваат цијаноза, отежнато дишење, повраќање, дијареа , крвта станува чоколадо. Затоа, како што велат лекарите, готови јадења од спанаќ, исто така, мора да се чуваат во студ. Додавање на нив на шеќер и го забавува формирањето на азотни соединенија во нив.

Свежо приготвен или конзервиран спанаќ азотен не содржат соединенија, сепак, да го користат во храна непожелни во црниот дроб и бубрезите.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се зголеми на репка семе во градината?Како да се зголеми на репка семе во градината?
Штетници и болести на спанаќ и киселицаШтетници и болести на спанаќ и киселица
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Спанаќ со панкреатитисСпанаќ со панкреатитис
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Коча билка (лимон), одгледувањеКоча билка (лимон), одгледување
Remontant јагода сорти за одгледувањеRemontant јагода сорти за одгледување
» » » Спанаќ, одгледување, сорти