ma.GurusHealth.ru

Избор и семе домати

Видео: Што да се хранат садници. Fertilizing садници од домати, зелка, ротквица растенија

Избор и семе домати

Избор - наука за одгледување на нови сорти на културите.

Во нашата земја, одгледување на нови сорти на домати се занимаваат со многу истражувачки институции. Овие сорти мора да биде соодветен на интензивна технологија на одгледување на отворено поле и стаклена градина. Домати, и стари и нови сорти успешно расте не само во големи области, но исто така и во градина парцели.


Сепак, признати сорти на домати со плод само црвена боја, а поголемиот дел од круг, и многу зеленчук лозарите-фанови сакаат разновидност на култури и сорти на сајтот. Тоа е зошто скоро секој градинар не е ограничено на домати со црвена и круг овошје, и расте сорти со плодови од разни бои и форми, и други интересни функции. Меѓу аматерски лозарите и колектори се (некои колекции вклучуваат повеќе од 100 видови на домати), и одгледувачи.


Благодарение на големото дело на аматерски лозарите постојат, се размножуваат и се шири многу вредни локалните сорти на домати. Некои не се ограничени само на собирање и проучување на нови сорти, како и водење на работата на селекција. Меѓу новите сорти на домати одгледуваат зеленчук лозарите-фанови во последните неколку години, најзначајните хибриден 1 и 2 хибриден избор FM Tarasenko.

Видео: одбрана на тезата Bekov Рустам Hizrievich

Хетерозис хибриди од домати

условите за производство во пластеници секоја година се повеќе и повеќе распространет хетерозис хибриди од домати F1 Карлсон и F1 Rusich. Но семето на високо-продуктивен хибриди за лозарите-фанови сфати доволно. На отворено поле зеленчук лозарите-фанови уште не понудија еден хибрид.


Во хетерозис хибриди од домати многу предности во однос на конвенционалните сорти: тие се попродуктивни, повисок квалитет на овошје, се карактеризира со висока отпорност на болеста. Хетерозис забележани во првата генерација по преминувањето на различни видови, видови, сорти и растителни линии.


Хетерозис хибриди од домати - важен резерва за зголемување на приносот на отворено и во пластеници. Хибридни семиња произведени од страна на премин родителски форми. Производство на хибридни семе во голем обем - прилично тешка задача. Сепак, аматерски лозарите треба семе мали во рок од неколку грама. Затоа, тоа е можно да се произведе хибридни семе од зеленчук лозарите-фанови.

Видео: Како да се избере на семето на домати


Ако овие сорти не, на располагање на едни со други раце сорти. По почетното скенирање (еден - три години) за понатамошна примена изберете повеќето успешна комбинација.


Следниот многу важна точка. Со користење на оваа житарица само еднаш, како ефект на хетерозис е најмногу целосно манифестира само во првата генерација. Ако е избрано семиња од растенија F1, тогаш следната година од нив расте F2. Таквите растенија се, во согласност со законите на наследување на особини, хетерогени и не се подредени во многу начини. Една поинаква слика е забележан во F1, каде што сите растенија од иста хибрид населението слично, како и конвенционалните сорти.

Од домати сорти познати наследува многу опции одгледувачи хибриди добиени со однапред одредени карактеристики. Во растенијата, има доминантна и рецесивни особини. Доминантна потиснува рецесивна особина во F1. На пример, црвената боја на плодот доминира жолта боја. Затоа, во преминот од било кој вид со било krasnoplodnogo zheltoplodnym хибрид FJ секогаш krasnoplodny. Neshtambovy видот на растенијата Stam доминира. Така, кога преминал сорти Stam neshtambovymi или neshtambovyh со Stam хибриди FJ секогаш neshtambovye.


Во зависност од сложеноста на хибридизацијата може да се спореди со калемење на овошките. Непосредно пред премин детали изучува структурата на цвеќе на домати. Како што се бисексуалци, дека кога преминал отстрани stamens од цветовите на сорти родител. Ова е најдобро да се прави пинцети око (или некој друг со tonkozatochennymi завршува). Отстранување на stamens се нарекува кастрација. Тоа е многу важно да го изберат правото фаза на развој на цвет. Подобро ако тоа ќе биде голем пупки со жолто-зелени ливчиња. Цвет поддршка на палецот и показалецот на левата рака, пинцети е во право. Прво теренот се разделуваат со пинцета, а потоа извлечен stamens, ги заклучување на базата. Кастрација врши полека, за да се минимизира штетата на толчник. Цвеќиња, prokastrirovannye вечер, не се изолира, како вкрстувањето на домати практично ја отфрли.


За најголемата количина на опрашување семе се врши по 1-2 дена. По опрашување на цвеќиња веднаш по кастрација или 3-5 дена по засејувањето на плодот е намалена.
На повеќето оптимално време на опрашување - од 7 до 10 часот. Избрани светло обоени цветови со anthers содржат зрели полен. Обично тоа цвеќе на вториот или третиот ден по отворањето.


Полен од anther обнови како што следува. Форцепс одделени со колона одделни подолу. Потоа, тоа е стегната помеѓу палецот и показалецот на левата рака и autopsied (искинале) од внатрешноста на клешти. Ако цвет е избран правилно полен многу и таа има слајд на врвот на клешти. Стигмата натопена во полен. По 2 часа, што расте. Ако за време на опрашување беше дожд, а потоа процесот се повторува на следниот ден.


Pollinated цвеќиња обично не се изолирани. На четка или на етикетата растение виси наведувајќи го датумот на опрашување и името на сорти родител. Pollinated цвеќиња марка, prischipyvaya две sepals на секој цвет.


Хибридизација е спроведено на првите две или три раце. Од домати цвеќиња цветаат асинхроно, кастрација и опрашување се прави за една до три недели.


Кога голема количина на работа се користи бугарската метод кастрација кога stamens колона веднаш да се отстранат заедно со брзо движење. Со соодветни вештини за работа се врши без пинцета. Голем број на цвеќиња (повеќе од 1000 на ден) pollinating со пипета или парична казна, стаклена цевка, која се пролива во поленот. Натопена во толчникот стигмата полен, а со тоа и pollinated.


Да се ​​соберат полен солза отворени цвеќиња, anthers раздели и да ги прикаже на мазна, тенок, трајни хартија (хартија за следење тенки тип) или на тенки полиетиленски филм. Следното утро плик хартија или филм се здипли, така што на anthers беа внатре. Потоа, молив или прст постојано допрете на ковертот додека постои доволна количина на полен. По anthers беа отстранети и нежно собрани жилет сечилото безбедност полен и се става во стаклена цевка, од една страна вклучен густа памук. Откако сите полен поставени во внатрешноста на цевка, уште тампон покрие дупката на спротивната страна.

Видео: Како да се нурне домати (домати) или swordplay садници од домати


Пред бришење прашина еден од тампоните се отстранети и отворената дупка се намалува толчник. Што се поленот пониски трошоци тампон се турка со пинцети. Поленот е блиску до врвот на цевката, што го прави возможно да се продолжи со работа.


Собраните прашина се чува на собна температура за 2 дена.


По 3-5 дена ртење капацитет е изгубена по 5 дена за користење на полен не дава никаква смисла.


Кога прв студирањето хибридна комбинација за да се произведе доволно семето на еден или два фетуси. Но, за повеќе гаранции за да се опрашвам пет десет цвеќиња. Само во подоцнежните години, кога се успешни комбинации издвоите, се поголем број на хибридни семе.


Во секоја фабрика, во зависност од сортата лево од еден до дваесет плодовите на хибридни семиња. Останатите цвеќиња, овошје, и се појавува четка пијавки извади.
Кога целосно зрели или Браунинг (дозволено и зелена зрелост) овошје се собираат заедно со етикети и се чуваат на топло место додека сосема да созрее или омекнување светлина. тогаш е изолиран од овошје семиња се ферментираат, мие, се суши и се става во хартиена кеса. Напиши на името на пакетот или хибридни сорти на родител, производство на семе година. Етикетата се наоѓа во внатрешноста на пакетот.

Прв домати семиња

Од домати - само-pollinating растенија, приемот на семето дома полесно. Определување одгледување на семе се како што следува. Ако го знаете името на сортата, тогаш проверете го знаци на растенијата расте со помош на опис на сорти на одобрување знаци. На целите на семе се изолирани од растенија типични карактеристики на сортата. Особено внимание се посветува на отпор на родот и болести. Плодовите се собираат само од здрави растенија.


Овошје стои на топло и суво место до целосна зрелост и по појавата на омекнување (може да се користи) лачат семиња. Овошје се намали крст во два дела. тогаш семето се стегнат во стакло или пластичен сад. Идеален садови - мал обем стаклени тегли.


По семиња се оставени да ферментира.


Кога миење на одвоени нечистотии, лушпи, парчиња месо, збрчкан семиња и т. Д. За оваа приклучоци со семиња исполнета речиси до гребенот со чиста вода, измешајте ја содржината. Потоа истурете вода. По истури врз парче газа, проширената левата рака. Газа здиплен во таков начин што на семиња беа во него. Најголемиот дел од водата беше отстранет од љубопитните со газа семиња.


Притиснати семето е ставен на еден лист хартија и се става до нив етикета отстранети од конзерва. По конечниот сушење, семето се става во хартиени кеси (3-10 g секој).

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производствотоИскуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството
Дневник на аматерски градинарДневник на аматерски градинар
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Употребата на хетерозис за доматиУпотребата на хетерозис за домати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Може ли домати за гастритис?Може ли домати за гастритис?
» » » Избор и семе домати