ma.gurushealth.ru

Целер, одгледување, сорти

Видео: корен целер Аполо

Целер, одгледување, сорти

Видео: Целер Аполон. Како да расте садници?

Ова е највредното зачин и лековити растенија - целер - одамна е познат, но широко распространета, се уште не добиле од нас, освен за некои јужните области.

Видео: Расте моркови, кромид, лук, целер

Кинески готвачи, исто така, тоа одамна е прифатена и се користи.

Видео: корен, лист од целер. Одгледување, заштита

Биолошки карактеристики и сорти на целер


Целер може да биде и на годишни и биенале растенија, корен и лист. Цветни произлегува, тоа претставува праволиниски, разгранет, висина од 1,5 m и погоре. Го остава својот влакнест, сјајна и радикални, rozetochnye- демнат. Постои група на сорти чии стебленца се многу дебели (до 4 см), дебели, кашав и должина од 0,5 метри.


Ние сме развој на сорти на прехранбениот корен прилично голем корени, заоблени и рамен заоблени, сиво-бела или кафеава, во форма лист розета лисја се слични на магдонос лисја. Цвеќе - Мали, бела или крем, собрани во тешка чадор, која е формирана на врвот на бегство. Состојба и произлегува целер е погодна за принудување во зима во собата, на тераса или во стаклена градина.


Да се ​​биде ладно отпорни на културата, а во исто време, различни одржлив раст и развој во почетниот период, целер треба рано садење садници - во месец март и расте и само на vysokoplodorodnyh доволно влажна почва на температура од 16-22 ° C. Тој сака и култивирана тресетишта, сите достапни за нас одделение во врска со ова изложба приближно исти својства.


сорти целер во текот на огромна територија од Русија до малку. Тие се: корен Yablochnyy- gribovskiy- лист. Од корен сорти во некои места, исто така, расте деликатеси од stalked - Златно перо, Паскал и Златен патот од лист - Грузискиот лист, кадрава лист и уште неколку други.

Карактеристики одгледување целер


Тоа е најдобро да управуваат со целер на добро одгледува, хумус богати почвата, дури и тешки, но со реакција медиум во близина на неутрален наместо кисел. Позиционирајќи себе по зелка, кромид, краставици, компири, според кој беше воведен на ѓубриво. Покрај тоа, со копање на почвата пред садење се уште е пожелно да се 7-10 kg / m2 хумус или компост и 40 g / m2 дрво пепел, а во блато тресет, покрај тоа, се повеќе и микрохранливи ѓубрива.


И бидејќи дури и релативно рано зреење сорти на целер имаат долга сезоната на растење (на пример, јаболковина, тоа трае 140-160 дена, злато и бело пердув - 140-150, и крајот на се вклопуваат само 190-200 дена, како корен gribovsky), на отворено земјата што обично се засадени садници веќе голем.

Напои правилно. По околу една недела, проверете дека тие ги презеле коренот, и наместо тоа падна засадени нови.


Целер, и покрај нивната отпорност на студ, лесно може да страдаат од крајот на мразови и потоа "бркаат" цвет стебленца и јадење станува неупотреблива. Затоа, ако временските пролетта е продолжен и нерамномерна, при слетување на брзање не е потребно, тоа е подобро да се одложи до крајот на мај или дури и почетокот на јуни. Но, и покрај тоа што во влажни услови, толку честа појава во тоа време во средината шумата, кога треба да бидат поставени во текот на ноќта заштита капи кои го намалуваат остри флуктуации на температурата во текот на денот и во текот на ноќта на растенијата.


Целер произлегува форми особено моќна грмушки, па тоа предизвикана porezhe- 50x40 см, а потоа 1 m2 тоа трае само 5 парчиња садници. се неопходни за одржување точни овие услови, во спротивно тоа е невозможно да се добие висок принос. Треба да се има на ум дека, за разлика од корен од целер садници може да се сади petiolar и ѓубриво, со иста длабочина како што растеше пред тоа.


Највисока обвиненија целер лист зелена салата на песочна дава, богата со хранливи материи и хумус почвата на наводнување и ѓубрење изобилство. Тој се движи и високи дози на ѓубриво, доколку се воведе од есен, како и честите хранење.


Забавениот раст ефект врз него негативно, и долго, дебели стебленца растат само во случај ако на целиот период на сезоната на растење на растенијата се зголеми постојано. Во меѓувреме кочи што се јавуваат понекогаш дури и поради topsoil тампонирање, кога наводнување на корени почнат да страдаат од недостаток на кислород, а потоа тоа е потребно да се олабави на почвата.
Белење petiolar целер во првата половина на септември, 20 дена пред берба, стебленца нежно се лизна заедно цврсто да ја заврши пакување или други цврсти хартија, може и слама, и така што немаше празнини, плочата лист се оставени слободно. Така направи подобро отколку да се обработува земјата, како и во стебленца на земјата да стане непријатно Питу вкус. По белење, тие стануваат се повеќе тендер и вкусни.


Селективно отстранување на celeriac започне во јули-август, чистење на растенија во редови, како и целосна чистење се врши кон крајот на септември или октомври. Со цел да бидат во можност да се користи подолго зелена целер до доцна есен, па дури и зима, некои од нив падна во стаклена градина, во подрум, на подобласт. Во овој случај произлегува сорти и таму се избелени. На долг рок складирање магацинот само целер корен. Листовите се намали од него и се користи за цедењето или сушени корени и сместени во кутии, се прелива песок и се става во ладна визба или подрумот.

Употребата на целер во храна и медицински цели


Во лисјата на целер многу витамин Ц, каротин, етерични масла, кои се утврди арома и специфичен вкус, glikozchdov. Неговите корени се особено богати со аспарагин, витамин Ц,1, PP, како и соли на калиум, калциум, фосфор, натриум, органски киселини, вклучувајќи јаболкова киселина и оксална, лесно сварлива јаглехидрати, особено холин и влакна, како и ензими и други биолошки активни супстанции. На petioles многу јаглени хидрати, витамини редок, соли, микронутриенти, и ароматични соединенија. целер лисја често се додава на салати и vinaigrettes, е ставен како вкус Леќата гарнитури месо, риба и зеленчук јадења, што се користи во кисели краставички, маринади, конзервирање на краставици, домати, кромид, пиперки, печурки, а корените и стебленца - свеж, варен , задушени како посебни јадења. им служат како еден вид на деликатес гарнир за месо, живина, компири и зеленчук, како и десерт. Во употреба како Леќата целер и за подготовка на посебни сосови, паштети, транспарентни зеленчук и месо чорби се користат за производство на безалкохолни пијалаци.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се зголеми на репка семе во градината?Како да се зголеми на репка семе во градината?
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Може ли да јадете целер за гастритис?Може ли да јадете целер за гастритис?
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Општи информации за хербални лекови собирање и употреба на растенијаОпшти информации за хербални лекови собирање и употреба на растенија
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
Ротквици, jicamaРотквици, jicama
» » » Целер, одгледување, сорти