ma.gurushealth.ru

Одгледување зелена салата, сорти, корисни својства

одгледување зелена салата, сорти, корисни својства

Салата, салата или на друг начин, - годишен растение, наречена така поради тоа што содржи млечниот сок специфичен вкус.

Неговиот одгледува Грците, Римјаните, Византијците, Египќаните и постојано јаде, и се користи за медицински цели. Одамна се одгледува во Кина.


Иако дома за да најде салата медитеранските земји во Западна и Северна Европа, тој се појави опширно само во средината на XVI век. Во Кина, ние го знаевме, очигледно, и ranshe- како храна и лекови култура. Во Русија, почна да расте во XVII век.


Во однос на исхраната и медицински салата е една од највредните зеленчук, особено корисни за деца и изнемоштени пациенти, има изразен лековити својства. Особено многу витамини од групата Б (Б1 на2, на6 - вкупно девет) и PP, К, Е, каротин, калциум, калиум и железо. Во последниве години, голем број на земји, фармацевтската индустрија почна да се развива од него и каротин масло содржи хлорофил.


Со сите овие непроценливи предности салата ужива исклучително широка популарност во светот. Тоа е релативно лесно да расте, и тоа може да се направи речиси насекаде: тоа е многу ладно толеранција, зрелост, дава добри приноси, дури и во северните и источните земјоделски површини.

Биолошки карактеристики и сорти на зелена салата


Салата растенија сакам сонцето и долгиот ден, или подобро кажано, се развиваат нормално само во светлина. Особено тешки во овој поглед сорти Кочан: тие дури и на чело зелка не се врзани со прекумерно задебелување. Тие растат добро, дури и на 6-7 ° C, но најповолна температура 16-20 ° C, намалување на ноќта на 8-10 ° C не им наштети, туку напротив, придонесува за набивање на главата.


Чуден салата растенија во врска со плодноста на почвата, присуството во неа на хумус и навлажнување. Ако на влага е мал, а времето е жешко, тие се предвреме префрлени на исфрлање на стебла, зголемување на концентрацијата на растворот на почвата, исто така, страдаат од болна и потребите на облекување само слаб решенија на ѓубрива.


Сите варијанти на зелена салата одгледува во Русија, со извесен степен на конвенционалност на растечката време може да се подели во три групи - пролет, лето и есен-зима. Pervye- зрелост, погоден за двете отворени и заштитени земјата, сее во текот на летото брзо формирана цвет стебленца. Второ, напротив, се отпорни на топлина и на почетокот на матични, тие се сее до средината на јули, главно, во отворено поле. Последни дизајнирани и прилагодени за есен и зима одгледување главно во пластеници. Тие се повеќе во можност да формира друга култура при ниски температури и сончева светлина, со кратка photoperiod.


Друга сорти салата се поделени по видови. Марула - растенијата формира розета на лисјата, кои се користат како храна. Од сорти на овој вид во средината шумата
Сорти на санта мраз зелена салата се одгледува во Русија е прилично голем, можеби најомилените и популарни од ваков вид. Ние го нарекуваме овде главните, од најчестите и zoned.

  • Mayskiy- е средината на одделение.
  • Рамзес - среден одделение.
  • Берлин жолта - среден одделение.
  • Фестивал - среден одделение.
  • Средната оценка Krupnokochannyy-.
  • Кадрава, odesskiy- Средниот одделение.
  • Рига - се однесува на Средниот оценки.


Во некои области, како што се странски сорти одгледуваат санта мраз зелена салата како Betnera и Големите езера, Petnere, Chissant новиот холандски Нора Dettiza, Ostakat. Добра жетва на отворено поле, исто така, е предвидено Кочан и сорти средната зреење Amplus, заробеништво, Сузан, капетанот, атракција, Велика доцна Leykes.
Zoned во нашата земја сорти на зелена салата како Romaine не - растечки странски.


Постојат т.н. штанд зелена салата - различни лист. Освојување на својот ранг во Австралија, Америка, Гранд Rapid. сепак неговата.


Аспарагус сорти салата, се нашироко познати, или. Овој вид формира задебелена матични со издолжени листови. Во Кина, кои таа ги ужива голема популарност особено поради поинаков вид на добар вкус и добра леснотија, може да се чуваат во текот на есен и зима. Аспарагус зелена салата лисја или Uysun се користи во храна во сурови или варени, сочни прочистена задебелена матични од крупни надворешни ткива.

Карактеристики на расте зелена салата


Сите варијанти на зелена салата преферираат малку глинест и плодна глинест почвата nezakislennye.


Култура Аспарагус салата е слична на онаа што се користи од страна на растечката Romaine марула: за садници сее во своето обично во февруари и во мај-јуни - директно во земјата. Површина храна rasteniy- 50-60 x 25-30 см. Пред есен мразови растенија се ископа со мала грутка на земјата, долниот и средниот листовите се намали, додаде dropwise во стаклена градина или подрумот и го користат во текот на есента. Мора да се нагласи дека, исто така, во текот на пролетта и летото сеидба, тоа е отстранета пред појавата на цветни фабриката стебла, или основни станаа груб, тие не се соодветни или за храна или за складирање.


Аспарагус салата е отстранета и, без понатамошно prikopki, горниот лисја веднаш да ги користат во храна, и задебелена дел на растението е исчистен од тврда лушпа се готви, тоа е најдобро со путер и breadcrumbs. За долгорочно чување на фабриката е отстранета од корен, сушени нежно, поставување на теренот, така што корените на првиот ред на растенијата беа покриени со лисја следната. 7-10 дена долниот лисја и корења се отстранети dropwise - за чување во октомври и ноември, како што е отстранета во средината шумата е обично во почетокот на октомври, кога температурата падна доволно. Растенијата имаат 14-16 см, освен и посипете корените влажна почва. Од растенија може да се чуваат до јануари.


Зелена салата, исто така, да се повлече од земјата од корените, да се ослободи од својата земја, прекинувањето на сите или розета од лисја, ако само за да извади некои лисја, а потоа расте нови. Romaine марула се сече во близина на земјата - како и ледениот брег или dropwise растенија со корени, или се става во фрижидер.


Употреба салата храна на тој начин може да биде круг.

Видео: салата Оценки: arugula, Lolla Biondo, спанаќ, Париз ..


Продавница салата плус најдобрите на 1-2 ° C, во темнината, на пример, под филмот. Frostbitten растенија се чуваат лошо.


На земјоделски култури на зелена салата и други зелена боја на сите основни мерки против штетници и болести се сведе само на превенција, без синтетички пестициди не се користат.

Видео: ЗДРАВА ХРАНА, cress, на самото место - myecolife.com.ua

Користење на салата во храна и медицински цели


Храната во салата се лисја, зелка и задебелена матични - аспарагус.

Видео: зелена салата корисни својства. Употребата во козметички процедури


Начини да се подготват да се јаде многу на салата. Тоа е важно да се во согласност со еден важен услов - тоа треба да биде свеж како само гребен. Во храната што се подготвува од добро измиени, но суви лисја: во присуство на вода на нив вкусот на тоа се влошува. Обично, прво се подготви Леќата на растително масло, сенф, мелени лук, брашно, сол, а потоа се стави на салата лисја и се меша нив со сос. Исто така, додаде оцет суштина или сок од лимон. Фино сече зелена салата не треба да биде, но на зеленчук на нив - копар, магдонос, целер, кервел - треба, напротив, да се исецка ситно, како што е можно. Ставете ги сите на тоа како кисела павлака или мајонез, со некои од љубов, додадете домати, краставици, ротквици - ќе добиете прекрасна зелена мезе, гарнир на главната курсеви.


Салата и се варат, се особено добро за овој сорти Кочан: листови зелка на врвот вратоврска конец и се вари во посолена вода. Варени и аспарагус салата.

Видео: Зелена салата - придобивките и штетите / корисни својства на зелена салата, видови зелена салата,


Марула на температура од околу 0 ° C обично трае 20-25 дена, а во вакуум ладење, а потоа се чуваат во специјално спакувани vide- до 1,5 месеци.
Треба да се напомене и дека во листови од сите сорти на тоа зелена салата сварливите протеини, шеќери, соли на калиум, калциум, железо, фосфор, исто така, содржи многу витамини и готвење со растително масло го прави полесно да се поцелосно апсорбира телесните масти растворливи витамини А, Е и К . lactucin дава остава горчлив вкус.
Колба семето на зелена салата има lactiferous акција.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Готвење оброци за деца од една до три годиниГотвење оброци за деца од една до три години
Грамофонче салата, одгледувањеГрамофонче салата, одгледување
Рецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум годиниРецепти мезе и прв курсеви за деца на возраст од три до седум години
Амарант фабрика одгледување, заштитаАмарант фабрика одгледување, заштита
Што може салати за пациенти со панкреатит?Што може салати за пациенти со панкреатит?
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
Може ли да винегрет со панкреатит, рецепт?Може ли да винегрет со панкреатит, рецепт?
Ореви за гастритисОреви за гастритис
» » » Одгледување зелена салата, сорти, корисни својства