ma.gurushealth.ru

Салата репа, одгледување, сорти

Видео: Се за расте зелена салата: сорти, садници, садење и заштита

Салата репа, одгледување, сорти

Видео: Како vyraschivatskonno Руски зеленчук - репа, корисни и едноставна храна

Салата репа или јапонски Cabo (Kokab), во близина на потеклото на нашите репка, но биолошки и економски вредни особини значително се разликува од него.

Пред повеќе од две илјади години, оригиналниот форми на репка беше воведен во Јапонија од Кина. Се одгледува главно каде тешки глина почви не дозволуваат да се добие добра колекција на други коренот култури - даде-Kona, и првично репа, се разбира, беше тука неговата замена - и свежи и солени, и се варат. Многу подоцна, кога тие се одгледуваат сорти, кои имаат особено висока хранлива и вкус квалитети, репа, ова стана голема зелена салата култури во Јапонија. Во овој нов капацитет, таа се врати во Кина, дојде и во други земји, вклучително и во Европа. Но, во Русија, било значително ширење не е донесена, иако некои фанови се уште расте.
Главната карактеристика на салата репа е дека сето тоа оди во храна - и корени и листови: првата од репка Кабо juicier и послатка од онаа на нашите сопствени, и нема да имаат специфичен вкус и мирис, па репа салата, може да се каже со сигурност, како и многу како убава зелена Леќата за различни јадења.

Биолошки карактеристики и видови на салата репа


И најчестиот вид на репка лист - kamatsuna многу повнимателен.


За првите зелен лист маса и коренот култури во последниве години со мали-fruited салата репа - Kokab ( "КО" - јапонски значи "мали"). Таа ја формира стока корени во само 40-45 дена по сеидба и е стабилна во однос на матични, особено Високи Kanamachi, најмногу ветува за воведување во рускиот контекст.


Таквите варијации како Imachi, Owari, Tennodza и други тоа е обично на големината на 8-18 см, во форма на нејзините заоблени или малку срамнети со земја.


Да имаат зелена салата што е можно поскоро, мали-Закопаното носител, репутациски Kokab, чиј заштитен знак корен формирана 40-45 дена по сеидба и е отпорна против на матични, особено одделение-Machi Кан - најпогодни, можеби, за одгледување во нашите не-Чернозем зона . На температура од 0-5 ° C за време на сеидба во рана пролет, во неколку варијанти салата репка предизвикува заклучување растенија. Најповолниот температура за ртење од своето формирање и коренот култури семе - 15-20 ° C, а за нормален раст и развој на самите растенија бараат повисоко ниво на топлина - 24-28 ° C.


За почвата има ниска Kokab - само да е доволно капацитет на вода и добро исцедена, тоа е најдобро - хумус кирпич или хумус.


На сорти и хибриди на јапонски салата одгледување репа во Москва покажа добри резултати, како што се на пазарот Токио, Токио крстот, Kanamachi Kokab, Око, Експрес Веит, итн

Карактеристики на одгледување на салата репа


Семе од репка салата mogug 'ртат на температура од 4-8 ° C до 40 ° C, но во опсег од 30 до 40 ° C драматично ја намалува нивната ртење. За Kokab најповолна кирпич, кои се во можност да го задржи оптимална влага и има добра дренажа. На прашинеста кирпич додаде најмногу оптимални услови за формирање на своите корени. На овие почви, тие имаат тенденција да имаат идеална форма.


Гроздобер во Москва е 5-7 kg / m2.

Користење на салата репа во храна и медицински цели


За разлика од салата репа од обично тоа е дека храната што се дојдени не само корени, но, исто така, ќе си замине. Со одгледување во текот на многу векови своите корени даде сладок вкус - имаше повеќе шеќер и други хранливи состојки и вкусови, не стане непријатен мирис. Ја остава потенки, повеќе деликатни, богата со бета-каротен и витамин Ц, на пример, кога расте во предградијата репка неговата содржина достигнува 75-80 mg на 100 g на сурова материјал, што е приближно иста како и во плодовите на пиперка.


репа салата храна обично се свежи, особено кога сеидба пролет-лисја се консумира, како зелена салата, корен зеленчук вклучени во составот на различни тимови салати, ги јаде одделно, готви, итн итн ..


Кабо има терапевтски својства: поради високата содржина на витамин Ц и железо соли, има позитивен ефект врз хематопоетски функција на телото.

Видео: Како да се зголеми магдонос petrushku.Sorta. веб-страница "градина во светот"

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Расте rutabagaРасте rutabaga
Рецепти за болести на органите на видотРецепти за болести на органите на видот
Витлуф цикоријаВитлуф цикорија
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
» » » Салата репа, одгледување, сорти