ma.gurushealth.ru

Ротквици, jicama

Ротквици, jicama

Syaolobu - тоа значи ротквици.

Во Кина, што се одгледува главно во пролет и рано лето. Ова розова и црвена многу долго корени, кои се разликуваат сочни, слатка каша, помило од нашите европски сорти. Кинески ротквица е исто така повеќе доцна и големи, имаат вегетациониот период од 60-75 дена, корените се розово-црвена, виолетова, бела и семиња - жолта боја. Некои сорти нив и расте - во Далечниот Исток и централна Русија, како и во Централна Азија и Казахстан, во Кавказ, но во целина, нивната широк спектар на студии и се користи од страна на повеќе слабо, како што се методите на одгледување.


На пример, со цел да се подобри почвата затоплување, Ротквица култури во Кина се заштити од студ штитови vetrov- високи трски и слама, поставување на нив преку четирите гребени и првиот гребен на јужната страна заземаат првите одделение, sleduyuschuyu- подоцна, тогаш - дури и повеќе доцна, а на четвртата носителка некои лист сенка култура.


Во текот на сезоната на растење почетокот на сорти напои и хранат со органски обично е 4 пати повеќе од просечната - 5-6, подоцна - 7-8 пати. За ротквица семиња се сее во септември, беше отстранет во ноември.


Меѓу другите мешункаст спомене корен сенф, Geniyuntetsay различни дава големи, до 2 кг, зеленикаво-бело корени и голема розета од лисја, вкусот е многу остар. Од природата за вкус на целулоза и сенф, ова е слична на нашата репа. Но го јадат не само свежи и готви, но, исто така, солена, а исто така се користи во супи.


Многу популарна гигант burdock корени - lupana. Тие се варат, се готви слатка сирупи, кои се користат во готвењето. Од есента се акумулираат многу инсулин - до 45% (во влажни) и на суво - 70%. Под дејство на слаби киселини лесно влегува во овошен шеќер - фруктоза. Применета lupan и како diaphoretic и диуретик за третирање на заболувања на кожата, ревматизам и гихт.


Корен растенија долго, вретеновиден или цилиндричен, како и во моркови храната, и телото - бели, нежно. Lupan метод расте расад: сее во август, со седиште во есен или рана пролет, на растојание од 70x100 см, тоа набивањето садење други култури.


jicama- исто така интересна коренот на растенијата, туку затоа што на бобово стаблото семејството. Дава големи, до 15 сантиметри на грав, во која? Е врзан во 10-14, е формирана на семето и почвата корен зеленчук и бела боја со бела фирма месо, многу слатки, сочни. Да се ​​јаде и свеж и варен уникатен, вкусни јадења. Корен зеленчук се складира, овие благосостојба се поставени во ровот и се прошарани со песок.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кинески дињи и лубеници, одгледување, сортиКинески дињи и лубеници, одгледување, сорти
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Модар патлиџан, одгледување, заштитаМодар патлиџан, одгледување, заштита
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
» » » Ротквици, jicama