ma.gurushealth.ru

Ротквица, одгледување, сорти

Видео: Расте daikon ротквица

Ротквица, одгледување, сорти

Lobu- ротквица е многу популарна во Кина-еден и во градината, и на маса.

Тоа обично се засадени по бербата домати, сквош и слично. Д., И во чиста форма и израстоци во начинот на кој се компири, кромид и други миризливи растенија. Да го направите ова, одете на сорти на коренот култури со средна големина.

Видео: Како да расте црна ротквица


Видови и форми на култура во Кина многу, и тие се многу различни по големина, вкус, време, вегетација, задржување на квалитетот. На пример, еден стар различни Dahunpao- "Големиот црвен фустан." Округли црвени корени 10 x 12 cm имаат бели, многу сочни пулпа. Кога пролетната сеидба во цветни растенија стрели не одат. Се сее во летниот период точно три месеци по жетвата, која може да достигне 340-350 centners по хектар. Корен зеленчук се чуваат за околу шест месеци. Најдобро од сè - во рововите, кога peresloyke песок.


Одделение Vavalyan - "се соочуваат со детето." Боење во коренот розова, дури и црвена, бела konchik-, големината и вегетативен период, родот, задржување на квалитетот - речиси иста како онаа на Da Хонг Пао, но вкусот е повеќе луто и зачинета. Сорти Guaen и фенг имаат поголем и повеќе издолжени корени и жетвата носи речиси двојно повисока. Но, корените Sinlimey одделение, или "убави срце", имаат скоро сферична форма и кората салата зелена, и телото - розова и црвена, иако слатка, со посебен вкус. Јадете ротквица како деликатес. да расте во текот на летото култури, собирање на најмалку 300 centners по хектар.


Syanyabey - "Белата Фанг слон" - на крајот на и најпродуктивните различни јапонски потекло, е многу слична на јапонскиот сорти на daikon, чии корени во Јапонија достигне два метри во должина. Syanyabey исто така, претставува огромен корени - до 1,2 m, со дијаметар од 20 см, тежина - 10 кг. Тој им дава на култури од 1000 квинтали по хектар.


Телото на овие бели корен зеленчук, сочни и најитните од сите видови. Јаде варени и солени, во сосови. Одделение Syanyabey - доцна и да расте во текот на летото. Почва за сеење внимателно да го подготви и длабоко, направи органски ѓубрива - 70-80 тони по хектар, земјата се третира толку добро што тоа станува како пердув. Потоа се врши во длабочина од 15 cm бразда на растојание од 45-50 см семето посеано на гребени во сува форма. Направете бунари 25 см од еден на друг и се става во секоја од 3-4 семе. Потоа се напои со бразди, и како ќе се пука, тие се тенки и истури по втор пат, а една недела подоцна - во третиот. Кога се формира 3-4 лисја, уште еднаш се пробие и да ја напушти во гнездото само еден многу силен растенија, напои и олабавување на почвата повторно. Кога дијаметар коренот достигне 5-6 см, се хранат решение на органски, а потоа со двоен наводнување со чиста вода, ја доведоа пожолтен лист за подобрување на осветлување.


Кога ротквица корен прст станува густа кора него испукани и одвоени. Тоа говори за транзиција кон својот брз раст, во која фабриката треба доста голема количина на вода. Од почетокот на оваа "митарење" ротквица треба да интензивно наводнување, инаку родот е драстично намалена и корени се тешки, nesochnymi, без вкус.


Сепак, засилен наводнување пред митарење води кон "zhirovaniju" - проширувањето на лисјата и неразвиеноста на коренот култури, со последователно намалување на приносот, влошување на нејзиниот квалитет. Сето ова мора да бидат земени во предвид. За да се добие големи и вкусни корен зеленчук, наводнување се врши во текот на нејзиниот раст, а не порано или подоцна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кинески дињи и лубеници, одгледување, сортиКинески дињи и лубеници, одгледување, сорти
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Витлуф цикоријаВитлуф цикорија
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Таро и ѓумбир, растеТаро и ѓумбир, расте
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
» » » Ротквица, одгледување, сорти