ma.gurushealth.ru

Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култура

Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култура

Видео: Расте ротквица, корен, репа, daikon. 5. Жетва корен, репа и daikon

Мали корен, и сите среќни со него.

Видео: Како да се добие добар култура на корен

Во рок од 25-30 дена по сеидба може да се собираат за витаминот жетва. Дали знаете како да расте ротквици? Многумина ќе речат: "Што да расте? Ротквици и така ќе се зголеми. " Но, некако, кога тоа е време за жетва, често наместо сочно круг ротквици се повлече од земјата на мизерни опашки. Излегува дека да расте ротквици потешко од репка или морков! Еве неколку совети. Во нашата земја, да расте многу добри сорти на ротквица. Во прво време, рано, рано зреење култури сее.


За да се добие почетокот на жетвата во градини и оранжерии се сее сорти на корен Рубин. Малку подоцна, ќе биде подготвен да се соберат познатите сорти на ротквица розова и црвена боја со бела боја на врвот. Тие корени сочни, слатки вкус, со висока содржина на витамин Ц.


Добар нови сорти: стаклена градина (NIIOH), на почетокот Црвено (7SKHA) стакленички Gribovsky, Зора и други.


Во Ленинград, Смоленск, Chelyabinsk и некои други области на признаени сорти на ротквица топлина. Ова зреење, благородните сорта. Култура созрева во дует.


Корен одделение топлина се мазни, светло црвена боја. Просечната тежина на 7-14 грама. Почвата тие се испраќаат целосно и лесно да се повлече во колекцијата. Месото е бело, со светло црвена сенка, сочни, тендер.


Уште една интересна различни Wyrowski розова. Тој zoned, на пример, во регионот Смоленск. Ова е средната оценка, високи приноси носи. Тоа не е важно ако немате време да се исчисти во време, тоа е долг задржува квалитетот на храната. На сортата е отпорен на заклучување. Тој има голем корен тежина од 15 грама. Телото на неговата бела, сочни, тендер.


Сите добри ротквица, но тука е проблемот: деликатна зеленчук за долго време не се зачувани. Но, случајот може да им се помогне ако сее таква голема разновидност, како во октомври. Тие го донесе на Украина во Romny Sumy регионот земјоделски колеџ.


Погледни корените на оваа сорта, а не веднаш веруваат дека пред вас, ротквица: нивната должина до 35 сантиметри и тежина од 400 грама! тие често се насликани со виолетова боја, но понекогаш сликарство е црвена, розова. Месото е бело, сочни и дебела.


Одделение ротквица ке го одберете. Сега одиме на училиште градина. За раст на ротквица е неопходно да се преземат отворен, сончеви места. На засенчени области на зеленчук, иако и ќе го воодушеви вашите очи, но корените ќе бидат мали, грди.


Имајте на ум дека свежо ѓубриво ротквица не може да издржи. Но, почвата мора да биде за него. лабава, богата со хранливи состојки, со хумус. За секој квадратен метар е корисно да се направи кофа со стари хумус или компост. Додадете дрво пепел (чаша по квадратен метар). Почвата е ископа до длабочина од 20-30 см, внимателно да ги избалансираат на гребло.


Ротквици - ладно отпорни растенија, тоа може да се сее рано. За сеидба, користете само свежо семе. Тие исплакнете со чиста вода, исушете го малку да проточност (подобро да сее).


Семето се закопани на длабочина од 1-2 см, во зависност од почвата. Кога расте во креветите на растојанието меѓу редовите направи 8-10 сантиметри. Големи семиња germinated распаднат во браздите на растојание од 5 cm од едни на други. На 10 квадратни метри ќе бидат потребни 20 до 30 грама семе. Температура пука за искоренување треба да биде 8-10 степени, а од почетокот на искоренувањето - 1 5-20 степени.


Можете да добиете на семето на ротквица и себеси. Ако ротквици не се отстранети, а потоа по 50-55 дена од фабриката "фрлени" цветни пука, започнува цветни и по 140-150 дена од времето на сеидба ќе биде достапен зрели семки.


Сочни и тендерската ротквици наплати само ако растенија секогаш се добро обезбедени со влага. Во суви временски услови е само не се прелива корен неколку дена, а жетвата е изгубена. Ако корени zagrubeyut, последователните наводнување нема да помогне.


Хранење значително го подобрува растот и развојот на растенијата. Ние треба само да се запамети дека прекумерно хранење на силни решенија на ѓубрива се штетни, тие дури и може да го уништи посевите. подготвени "Ogorodnov мешавина" може да се користи за ѓубрење. Feed за прв пат по отворањето на ротквица семеделен, вториот - една недела подоцна. За подготовка на храна за 10 литри вода се 30 грама од смесата. Тоа може да се мери и кибритена сандаче, е вклучена во секоја од кутии 18 грама мешавина ѓубриво.


Големи љубители на вкусен, тендер ротквица зелје се мешункаст болви. За да се одвратат своите пука се pollinated пепел и прав од патот.


Не заборавајте да го контролира плевел, нежно олабавување на почвата по наводнување или дожд.

Видео: А малку трик кога садење ротквици


Одделение Oktyabrsky сее во крајот на летото. Исчистени ротквици чуваат во подрум или подрумот, ако тоа се случува да се користи во ноември - декември. И ако подоцна, клубени се чуваат во песок. Во овој случај, тие можат да лежат на март, и тие нема да се промени вкусот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се зголеми на репка семе во градината?Како да се зголеми на репка семе во градината?
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производствотоИскуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
» » » Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култура