ma.GurusHealth.ru

Магдонос, одгледување, сорти

Магдонос, одгледување, сорти

Култура со малку чудно за името на градинарски растенија - Магдонос појави како оди приказната како што следува.

Ако на карпи на полуостровот Morena (Пелопонез) Грција е еден од локалните фармери одамна открив фабриката, го вендинг неговата силна миризба. Тој го стави во својот дом, а кога тоа ќе го даде на семе, засадени нив и доби погон со зачинета лисја и корен зеленчук. Тие поздравена од страна на соседите, а наскоро и тие се одгледуваат во градините и градини во текот на Елада. Наречена планински целер растение. И кога стигнав до Рим, беше прогласен за "petroselium", што значи "расте на падините."


Тоа само се зголеми и градинарски декорации и градина чипка билки, како и медицински растенија - за лекување на рани. И во средниот век во Холандија, Франција, Полска стана petroselium веќе во голем број на водечки градинарски култури, а Полјаците го нарече со љубов - "магдонос".


Кина влезе културата на магдонос за долго време и сега се на гребени и на маса многу видно место, ние го имаме, исто така, е во пораст во секоја градина.

Биолошки карактеристики и сорти магдонос


Магдонос се користи во храна сите во целост: во првата година од него (во јадење сорти root) форми, како моркови, корен и лист приклучок, втора година се развие цветни пука до 1,5 m, а завршува sotsvetiyami- чадори. Магдонос цвеќиња во мали, жолта, бисексуалци или само женски лисја - пердув, обработени, сјајна, со долги petioles. Нивниот број еден излез често достигнува десетици 3-4. Корен магдонос во фузиформни или конусна, жолто-бели, бели пулпа, со зачинета мирис.
Варијанти - корен и лист.


Во централна Русија се посветам на неколку варијанти на коренот и едно магдонос, што е особено деликатна лисја и здрава, добро одржувани, на пример, во предградието на градот, само под снег. Еден од најчестите sortov- Bordovikskaya - крајот на зреење, корен, давајќи им можност на бели цилиндрични корен зеленчук, мирисна, созревање.


Во последниве години, и ние одгледувани многу варијанти на странски избор на магдонос - Југославија, Германија, Чехословачка, Полска и други, тие припаѓаат на иста група како што е нашата, и тие треба да се зголеми за истото.

Карактеристики магдонос расте


Бидејќи магдонос е многу ладно отпорни и светлосни бара, реагира брзо на пролетното сонце, тоа е најдобро сее што е можно побрзо, толку повеќе на температура од 2-3 ° C во своите семиња се во можност да 'ртат, сепак, пука се појави во овој случај многу бавно - преку 2-3 недели по сеидба. Тие толерира замрзнување на 8-9 ° C. Пред добивањето производство зрак по ртење се одвива 60-70 дена пред бербата коренот култури - 120-130 дена.


Семињата се закопани во мали бразди prisypaya лист слој во 1-1,5sm земјата. Норма vyseva- 0,4-0,5g / m2, растителни густина треба да биде 80-100 растенија по 1м2. Тие се разреди, оставајќи го саканиот број. Ова може да се направи во време кога отстранување на пука расте до малку и може да се користи во писмена форма.


Сее магдонос и пред зимата - како и моркови. Морам да кажам, тоа бара внимателно сечење на почвата, постојана хидратација и исхрана.


ставете го постепено, во неколку чекори, почнувајќи од моментот кога лист постигне доволна големина за употреба во супи, супа, супа, како Леќата на вториот сад, сушење понатамошна употреба. А лист сорти обично остава откинуваат парче по парче, од корен - повлече на целото растение од почвата.


За зимски складирање корен сорти собрани пред силна zamorozkami- на почетокот или средината на октомври, влечење на растенијата од почвата со блузи кои се фино сече и се суши, и големи грутки се сместени во кутии, поливајќи ги со влажна песок и го стави во подрумот, подрум, посебно продавница. Во зима, тие може да се користи за дестилација на зеленчук, и се сече на тенки парчиња, да ги исуши добро и се чуваат за долго време.

Употребата на магдонос во храна и медицински цели


Магдоносот е богат со различни минерални veschestvami- и хранлива и лековита. Корените и остава многу јаглехидрати, особено шеќер, пектин, протеини, флавоноиди, тиамин, рибофлавин, ретинол т .. Во сите делови на растението постои етерично масло, што му дава посебен вкус и вкус. Неговата содржина во свеж зелен растителен е нормално 0,016-0,03%, во суви корени - до 0,08%, во плодовите (семе) - до 7%. Главната компонента на етерични масла-apiol, тоа е, исто така, pinene, myristicin, алдехиди, кетони, феноли, petrosilan палмитинска и стеаринска киселина. Семето -contains furocoumarins, Бергант и флавоноиди гликозиди Apin, и до 22% масни масла, се состои од petroselinic, олеинска, линолна и палмитинска киселина. Во цвеќиња најде кверцетинот и kaempferol, во корените - apigenin и мукозните супстанции.
Лекарите често пропишува хомеопатски алкохол екстракти од магдонос семиња за зголемување на цревната тон и мочниот меур, и да се подготви билни чаеви од семки, корења и лисја.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Готвење за болести на нервниот системГотвење за болести на нервниот систем
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Зеленчук домаЗеленчук дома
Рецепти за супи месо супа за деца од една до три годиниРецепти за супи месо супа за деца од една до три години
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
Одгледување на зелка саднициОдгледување на зелка садници
Phytolysinum (rhitolysin) *. Подготовката на мека паста конзистентност, зеленкасто-кафеава боја со…Phytolysinum (rhitolysin) *. Подготовката на мека паста конзистентност, зеленкасто-кафеава боја со…
Готвење за болести на мускулно-скелетни системГотвење за болести на мускулно-скелетни систем
» » » Магдонос, одгледување, сорти