ma.gurushealth.ru

Пастернак, одгледување, сорти

Видео: Расте винско грозје. Сопствено искуство. грозје 2016

Пастернак, одгледување, сорти

Вкусот на parsnip корени се донекаде потсетува на магдонос, тие се слични во изгледот и моркови, но neobychnuyu- бела боја.

Во дивината, и се уште е широко распространета во планините на Кавказ, на Балканот и пошироко. Во културата ние го имаме. Таа стана позната во XVIII век, но името, тој тогаш беше поинаква - поле borscht. И сега се одгледува во многу градини и во сите делови на Русија.

Биолошки карактеристики и сорти на parsnip


Пастернак - две години фабриката. Тоа е прилично ладна толерантни и зрелоста носи мразови на 7-8 ° C, но во ладно време, пука се појави после 2-3 недели. Тоа е најдобро да растат и се развиваат пашканат на 18-20 ° C. Тој постојано треба да се навлажнета почвата расте подобро на светлината почви и хумус, со реакција медиум во близина на неутрален - pH 6-7. Со добра снег ја покрие во средината зона на зими сртот и може да се ископа пролет.


Parsnip сорти тука, во Русија, има малку - само неколку: Тркалезна - родени во странство, зреење, со одгледување на периодот 100-110 дена. Одделение Најдобро од сè - е средината на сезоната на растење 110-115 дена, корен бела, полу-долго, konicheskiy- студент - родени во странство, крајот на зреење, со поголем период од 146-154 дена, е многу суша отпорни, телото - бела, пријатно.

Карактеристики на одгледување пашканат


Parsnip расте и во влажна доволно, просечниот состав, па дури и тешки почви, вклучувајќи тресет и заливни, во низинските области, но реакцијата на почвата не треба да биде кисела (pH 6-6,5). Најдобар прекурсори него-зелка, краставици, компири, според кој беше воведен на ѓубриво.


обработување glubokoy- тоа не бара помалку од 25-28 см, особено за студентите кои имаат најдолго корен. Ако почвата е кисела, од есента, со што варовник и доломит брашно, креда.


Сее пашканат рано - еден од првите култури, но кога проголтан премногу ладно почвата семето на неговата често скапува. Погребан нив многу мал -. 1,5-2 cm саден материјал се бавни - 1,5-2 недели. Ред проред - 35-40 см помеѓу растенијата во редови 10-12 см левата страна, се пробие нив од 'ртење.

Видео: 750 кг компири со стотици Садење компири, одгледување компири, компир сорти, семенски компир!


Пашканат може да се сее - во јуни, со користење на ослободените гребен. за fertilizing решенија се направи многу слаба - 8-10 грама на минерални ѓубрива за 10 литри (кофа) на водата.
ставете го во октомври, се чуваат во ладни визби и прстиња, се прелива песок како морков или магдонос.

Користење на parsnip во храна и медицински цели


Храната од пашканат се претежно корени.

Видео: Еве една култура на компири садење компири, одгледување компири, компир сорти, семенски компир!


parsnip на исхрана е прилично широко се користи во супи, салати, јадења страна, задушени месо и риба јадења. Како зачинета Леќата е додадена на супа, зелка супа, компири, кисели краставички и кисела зеленчук - да им даде посебен вкус. се сече на тенки парчиња, овошје, и зимата и пролетта се додаваат на чорби, живина и дивеч, печено и задушени компири, зеленчук и печурки.


За терапевтски цели, тие се подготви за иднината на употреба посебно: лисја - во времето на цветање и семиња - кога тие се зрели. Суши во сенка - под крошна или во таванот. Од таа е подготвена и специјални производи-pastinatsin, beroksan, eupiglin. Потекло спречува мозочни удари, помага со коронарна инсуфициенција и nevrozah- beroksan користи како сензибилизатор.

Видео: Како да расте краставици. Сорти и хибриди


Таа е богата со биолошки активни супстанции, етерични масла, тоник активност на телото, ја ублажува болката, го зајакнува ѕидовите на капиларна крвните садови. А лушпа од мелени корен зеленчук даде за ублажување на кашлица ладна. За употреба за истата намена и остава супа (1,5 лажици на чаша вода) или семиња (1/4 лажица по чаша). Тоа е долго време се користи како средство што ги зголемува сексуалната активност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се зголеми на репка семе во градината?Како да се зголеми на репка семе во градината?
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Спанаќ, одгледување, сортиСпанаќ, одгледување, сорти
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Просечната висина за јаболков rootstocksПросечната висина за јаболков rootstocks
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Глуварче растеГлуварче расте
Почвата клима за јагодиПочвата клима за јагоди
» » » Пастернак, одгледување, сорти