ma.GurusHealth.ru

Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството

Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството

Искуство VG Shafransky.

Видео: Подготовка на семиња. Јаков Mittlayder. дел 2

Во контекст на периодот на мраз слободен Блискиот Урал само трае 60-80 дена. И покрај овие тешки услови, некои зеленчук лозарите-фанови, со примена на филм, па дури и во пластеници без греење, да се добие добар култура на домати.


На пример, аматерски одгледувачот од Свердловск VG Shafranskii собира во стаклена градина до 15 kg / m2 зрели домати овошје. По доживува серија од почетокот на зреење сорти, тој дошол до заклучок дека најдобро е на Молдавија рано, со кого тој продолжува да работи. Исто така, се одгледува различни Киев рано.


VG Shafranskii се фокусира на квалитетот на семето и нивната подготовка за садење, одгледување на стврднат садници, храна, почитување на оптимална температура и режимот на водите и растителни садници во стаклена градина.


Семиња нивните жетви - со најдобрите растенија, ги сортира според специфична тежина, etches со 1% раствор на калиум перманганат еден, два дена пред сеење беше потоната во вода и потоа се кандидира за три дена на температура од -2-3 ° C во замрзнувачкиот дел на фрижидер.


Садници се одгледуваат во кутии полни со мешавина од градината земјиште со свежи пилевина.


Нурка садници во конвенционалните стакло beakers по појавата на вториот вистински лист растенија, prischipyvaya една третина корен. Таа ги зема сцената на ист состав како и за одгледување на садници, да заспијам во нејзините очила за околу половина. Нурка во секоја чаша, две садници, од кои еден (повеќе слаби) потоа се отстранува. Садници расте помеѓу рамки на прозорецот. Има две суви ѓубрење на почвата пред садници (6-7 и 2-3 суперфосфат гранули гранули nitrophosphate на стакло). Пред пресадување наводнување 0,05% раствор на калиум перманганат.


Почвата во стаклена градина се подготвува да падне, ја извади на 1 кесичка паднатите лисја на 1 m2 пластеници и ископа. Пролетта во првите денови на април носи на 1 m2 пластеници и 10 g nitrophosphate повторно да копаат земјата и по должината на центарот на легла сее зелена култури (марула, зелка, спанаќ, ротквици). До почетокот на мај, зелена пристигнува на 9-10 мај се садат домати.


Садење садници користи задебелен, бидејќи културата се врши не повеќе од 4 четка. Засадени во рамките на шемата 60X40 см со две фабрики во дупката. Бунарите вградно го прави тоа, по слетувањето на нивната површина е 15 см под површината на земјата. Ова го прави можно да се прелива на почвата на неделна основа (3-5 см), да ја изгубат и не се измијат кога наводнување хранливи материи.


Наводнување на растенијата двапати неделно, во коренот, и на стаклена градина во можноста на ветровите за намалување на влажноста. Во текот на сезоната на растење растенија три храни ѓубрива, калиум перманганат (3 g) и бакар сулфат, 3-4 спрејови растенија Бордо течност.

Видео: одгледуваат зеленчук. Прашајте како


Овошје отстранува од грмушки зелена и кафеава, а потоа нивните dozarivaet.


Искуство GF Raspopov. Во услови на северниот Nechernozemie во Borovichi регионот Новгород една интересна работа со домати одгледувачот води аматерски Fedorovich Генадиј Raspopov. Тој не е љубител на сорти гиганти и изградба на скапи, трудоинтензивни вертикална засолништа и расте рано зреење сорти Moskvich, Напредок, вкусни, пријателски, многу рано -Sever, килибар и балтичките и во потрага за повеќето едноставни методи за добивање високи приноси и рано.


Главниот фокус на ГФ Raspopov плаќа за работа со своите високо-квалитетни семиња, внимателно ги подготвува за садење и одгледување на добро развиена, стврднати, nevytyanuvsheysya садници.


Добивање на нивните семиња GF Raspopov започнува со избор на најистакнатите 2-3 постројки за earliness, родот, отпорност на студ и болести, земајќи ги во предвид изгледот, големината и вкус на овошје. Плодот на семето е на второ четка со кафеава зрелост и dozarivaet во ладилникот, со што се зголемува ладна отпор на иднината на растенијата.
Тој е исто така широко се користи и intravarietal intravarietal хибридизација, користејќи мешавина на полен за опрашување на избрани растенија. Семето од овие крстови имаат хетерозис ефектот (зголемена продуктивност). Според забелешките GF Raspopov`s, хетерозис ефектот е зголемена, ако полен од претходно озрачени за 10 минути со ултравиолетови зраци. За ова тој го користи конвенционалните козметички тен вид на направа "Фотон", ставајќи го во 30-40 см од објектот зрачење. Најдобри резултати од преминувањето на хетерозис ефектот добиен кога се користи како мајка форма sverhskorospelyh оценки - Северна Килибарните, Балтичко и како таткото - бела пополнување 241, московската, напредок и вкусни.


Seedbed подготовка се состои од третирање на семето на 0.5-1.0% раствор на калиум перманганат за 15-30 мин, со што се зголемува принос од 20% или борна киселина и цинк сулфат (зголемување на принос до 15 до 30%). Тоа е исто така ефикасна клокотот семиња, што го забрзува расад појавата пријателски. За оваа saturates на водата со кислород или воздух преку microcompressor аквариум.


Кревети за садење домати GF Raspopov однапред опфаќа црн филм за загревање на почвата. Во внатрешноста на гребени на длабочина од 15 см го отвора полиетиленски цевки, која врши наводнување и fertilizing. Сето ова се елиминира потребата за плевене и hoeing.


хемикалии за третман на растенијата не се применува.


Искуство VA Demidov. Аматерски одгледувачот од Архангелск Vanifaty А. Demidov во груби средини (многу краток периодот на одгледување и недостатокот на позитивен температурен) успешно одгледување на култура teplotrebovatelnuyu со долг период на вегетација како домати. Тоа е можно благодарение на вештите, генијален, дури и добивање на квалитетни садници со повеќе раси.


V. Demidov собира во отворено поле од 15 кг / м2 домати. Студирал сорти Нахакан срце Peremoga 165 и други. Но Talalikhin 186 смета за најдобро со големи (80 до 200 g) и плодови компактен грмушка.


VA Demidov расте садници во дрвени кутии големина 20X 70x 15 см. Семињата се сее во почетокот на март. По ртење кутии зајакнува на прозорец прагови во соба со прозорци ориентирана кон југ или југоисток. Садници во кутии стојат пред формирањето на пупки (третата декада на април). На крајот на април на садници се трансплантирани на стаклена градина за одгледување за 50-60 дена, а во отворен терен - во средината - во втората половина на јуни, кога температурата на воздухот во текот на ноќта не падне под 10 ° C.


Кога одгледување садници во стаклена градина растителни форми, оставајќи на главното стебло и две посинок со шест ресни, од кои 3-4 се формираат камшик во пластеници.


Долгорочни (1,5-2 месеци) расте садници без зема бара редок култура и релативно големи области на снабдување. И тоа, во затворен животната средина не е секогаш можно. Повеќе соодветно првиот vysejat густо во растенијата кутија, а потоа raspikirovat кратко растојание (околу 4X4 cm или 5X5 cm), а потоа и во фаза во зачеток трансплантирани во стаклена градина. Во овој метод ќе биде повеќе економски користи област прагови.


Стакленички со В. Demidov рамка, стаклен, пресек, површина од 2,2 m2. Јужната, источната страна и врвот стакло стакленички заштитени склопувачки рамки, како и од север и запад - двоен ѕид (од надворешната страна на одбори, внатре - чеша листови). Празнините меѓу ѕидови се полни со мов слој со дебелина од 10 см. Овој дизајн овозможува одржување на стакленички висока температура дури и во ладните денови на мај.


Биогоривото се подготвени однапред - со падот на ѓубриво добитокот, измет од кози, зајаци и други животни со додавање на струготини, суви лисја, слама. Се меша ѓубриво остава две недели пред ознаката на стаклена градина. биогорива истура на врвот на слојот (15cm) добро оплодена земјиште.


Во стаклена градина се засадени 50 растенија. Тие се одделени една од друга со парчиња од стакло кои се притиснати во почвата пред биогорива. Ова ви овозможува да потоа отстранете садници од стаклена градина, без оштетување на коренот систем. Садници 50-60 cm во височина се засадени на утврденото деловно место со 20X20X15 cm големина грутка на земјата (вади својата метална лажичка) хоризонтално заспие со 20-25 см корен стебло. Произлегува потоа okorenyayutsya кој ви овозможува да се зголеми големината на коренот систем е околу два пати.


Во текот на сезоната на растење секоја четка врски до плодовите не допре почвата. За заштита од болести на растенијата третирани со раствор на бакар сулфат или инфузија на лук. Чистење започнува од 25 јули. Тоа собира првите зрели плодови, а потоа blanzhevoy и млечна зрелост за понатамошно зреење во собата.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Дневник на аматерски градинарДневник на аматерски градинар
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Санта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градинаСанта мраз зелена салата сорти за одгледување во ефект на стаклена градина
Модар патлиџан, одгледување, заштитаМодар патлиџан, одгледување, заштита
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Избор и семе доматиИзбор и семе домати
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
Искуството на растечката "гиганти" љубовници зеленчук лозаритеИскуството на растечката "гиганти" љубовници зеленчук лозарите
» » » Искуство на зеленчук лозарите за да се добие љубителите на почетокот на производството