ma.gurushealth.ru

Одгледување кинески Јам

одгледување кинески Јам

Кинески Јам - растение од семејството dioscoreaceae. Тој доаѓа од Индокина и Индонезија.

Во Кина, каде што се одгледува особено широк, компир, почитување на неговите лековити својства, дури и повика планински медицина. Тоа е тревни лозата формирање преобразен, понекогаш огромни root или скроб клубени kornevischevye дури и во нашите Јужна руски услови не се многу поволни за него.


Неопходно е, сепак, да се каже дека постојат неколку различни yamsov - кинески, крилат, масло за јадење, lukovitsenosny ... Еден од облиците на кинески компир се одгледува во нас во јужниот дел, тоа му дава клубени цилиндрични, до половина метар во должина, на пример, во Северен Кавказ и Долна Волга со соодветна грижа дава клубени обвиненија q за да се 2,5-3 со 100 m2. Кои се неговите карактеристики и функции, кои се појавуваат со нас?

Биолошки карактеристики на кинески Јам


Кинески Јам зголемува како тревни лозите формирање на клубени како корени и ризоми. Остава неговата алтернативна или спротивното, триаголник, во облик на срце, темно зелена, сјајна, матични - четири страни, аголна, ветрови, што е рана околу поддршката од лево кон десно, па дури и се качува на дрвјата на височина од 2,5-3 метри.


Inflorescences се формираат во лист axils. Бели цвеќиња monoecious и dioecious, обично се стерилни, односно семе ние не даде. Но таму, во axils на листовите наместо цвеќиња се честа воздух нодули, кои се користат за садење. Во северните области на одгледување на Јам растенијата не цветаат.


Кинески Јам фабриката по длабоко орање - 30-40 см, во најмала рака, подобро од 50-60 см, што треба темелно третман на истиот ред проред и термофилни сладок компир - бара на температура од 22-26 ° C, корените расте и во 18 -22 ° C. Клубени најдобро се чува на 8-10 ° C. Тој zasuhovynosliv, а во исто време, hygrophilous, кога доволно влага во почвата во голема мера се додава култура одговора на наводнување и течни облекување. Основата за тоа треба да биде богата со хумус.


Компир се пропагирани од семиња. Во жолта Јам воздушни нодули на стебла на нивните не се појави. Но prikopalis пролетниот дел од стеблото, посипете го со земја, можно е да падне да се добие неколку јазли, кои се погодни за садење. На крајот на сезоната на растење се урне од стебла, собрани, подредени по големина и се чуваат, peresloiv песок во темна и ладна. Засадени во април.


Од коренот јаката на корените на растенијата Јам го продолжи, како што се оток во форма на клубот со продлабочување на почвата. Пука, Јам камшик прицврстени на пергола. До октомври нодули развие клубени светло-кафеава должина од 15-18 см. Стокови или хранлива вредност од овие не korneklubni треба тоа да се задржи на пролет како саден материјал.
Значително зголемување на жетвата за околу една третина, дава садење Јам клубени непроменети, но мала големина. тоа и туберозна вратови пропагира, а тоа е, дел вратот на клубенот должина од 10-12 см и тежина од 50-60 г, но може да се, се разбира, постројки и клубени поголем. Едноставно кажано, прехранбен клубенот се сече тенки vershinku, вратот, без посебна нутритивна вредност, а засадени во земјата, на растојание од 45-50 cm x 30-40.


Компир и пропагира со сечење на клубени заедно - на delenki. Свежи парчиња на нив dusted со пепел. Бара како delenok само 10-11 кг на 100 м2.

Карактеристики на одгледување на кинески Јам


2-3 недели пред пресадување во компир почвата се germinated во стаклена градина или стакленик на 20 ° С Тие се сместени во ред на песок или почвата хумус во кутија или ефект на стаклена градина, напои и покриени со слама или душеци. 12-15 дена тие се појавуваат rostochku, и тие се подготвени за садење.


Основа за кинески Јам третираат длабоко - не помалку од 25-30 см под dlinnoklubnevye форма по ред на копање на жлебот има длабочина од 55-60 см .. Во третманот на почвата и да се направи вештачко ѓубриво: ѓубриво - 1,5-2 u 100 m2, Пепел - 4,5 кг на 100 m2. Принос и други органски. Банката на федерални резерви на растенијата во средината на јули, кога растот е особено интензивен, а потоа - во август. Наводнување на слаба решенија на лопен, птичји измет, ѓубриво.


Кога Јам труп достигнува висина од 30-40 см, таписерија кажано, многу силна. Во средината на јули, терминал пупки на пука изклинвам. Против габични заболувања во јуни и јули врши 2-3 прскање растенија 1 процент Бордо течност.


Компир се избрани од почвата од страна и многу внимателно - тие се кршливи и кршливи. Депонирањето на магацинот подолго јама или ровот, peresloiv песок. Најповолниот температура време - 8-9 ° C.

Употребата на кинески Јам во храна и медицински цели


Јам клубени има вкус сличен на компир.


Претставници dioscoreaceae семејството хранат околу една третина од населението на тропските предели. Фармацевти од целиот свет, производство до овој кортизон само хормон на надбубрежните кортекс на колење на добиток, почна да го добиете од клубени и корени на Диоскор, вклучително и од нашата кавкаски. Специфични предности на овие растенија имаат значително да се намали количината на залихите во природата и потребата за многу поширок одгледуваат во култура, вклучувајќи кинески Јам, а не само некаде во специјализирани фарми, но исто така и во домашни градини, куќа и градина парцели во повеќето топла региони на Русија.


Компир се широко во преработката на храна, а особено да се добие скроб - како и компир, производство на шеќер и esche- за производство на разни медицински препарати. Кората содржи алкалоид myusin клубени, предизвикувајќи гастритис цревата, па затоа пред јадење темелно да се исчистат, се мијат и се варат.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Руската обидел да прошверцува забрането семки од КинаРуската обидел да прошверцува забрането семки од Кина
Кинески дињи и лубеници, одгледување, сортиКинески дињи и лубеници, одгледување, сорти
Вода костени, или Bolotnitsa јадење одгледувањеВода костени, или Bolotnitsa јадење одгледување
Ризом со корените на цијаноза (rhizomata сума radisibus rolemonii). Собрани во рана пролет или есен…Ризом со корените на цијаноза (rhizomata сума radisibus rolemonii). Собрани во рана пролет или есен…
Скроб панкреатитСкроб панкреатит
Таро и ѓумбир, растеТаро и ѓумбир, расте
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Krtofelya сок и зелка со чир на желудникотKrtofelya сок и зелка со чир на желудникот
Stefaglabrina сулфат (stphaglabrini sulfas). Сулфат Алкалоид извлечена од клубени со корените на…Stefaglabrina сулфат (stphaglabrini sulfas). Сулфат Алкалоид извлечена од клубени со корените на…
Кинескиот економски "чудо"Кинескиот економски "чудо"
» » » Одгледување кинески Јам