ma.gurushealth.ru

Лак слатки (кинески лук), одгледување

Лак слатки (кинески лук), одгледување

Видео: Засади кромид DZHUSAY. Чудото на лак со мирисот на кромид и лук!

Ова е една од најпопуларните растенија во Кина, познат по повеќе од 3 илјади години.

Видео: Лука

Тоа е многу мал - до 30 см, на долг рок, има тесни, во половина сантиметар, розета лисја, кои имаат еден суптилен мирис на лук. За листови и цветови храна употреба - свеж, варен и солени.


Сладок кромид се одгледуваат во различни metodami- на дваесетина, но на вообичаен заедно со зелка, која се должи на тоа, како што покажува искуството, е помалку погодени Kila и други болести. Прво, како по правило, тие се исфрлени на садници, кои се одгледуваат на вградни сртови 2-3 години, а кон крајот на април, поставена во џебовите на 3-5 растенија на специјално подготвени сајт, ставајќи ги во бендови неколку бендови, најчесто - 5 касета направи ред: меѓу редови - 17-18 см помеѓу lentami- 24-25 см помеѓу слотови во серија -. 18 cm Понекогаш се практикуваат и одгледување на култури за постојан, затворање семето околу еден превртен teacup или чинии.


Во првата година од животот од перото на сладок кромид се намали само еднаш, во спротивно тој исто така ќе ослабне, а потоа жетвата нема да даде, а втората и третата - 5-6. Тие го прават тоа кога го достигне висина од 20 см колекција на сезоната - 30-40 тони по хектар, но може да биде многу поголем :. Тоа е директно зависна од наводнување со преливи, и тие се врши по секоја сече.
Против кромид мува, способни за нанесување голема штета на посевите, кинеските селани се користи оваа техника: светилки и корените на otgrebaya "копа", откриваат, од нивната земја, а сонцето, сувост елиминира растенија од одгледување ларви мува.


Во некои кинески провинции практикуваат дестилација на зелена или "изветвена" (etiolated) chutshaya на побарувачката. засадени со падот на мостот на патот на посебни ќелии "rastilen-стакленици." Кога ги греење дополнителни вештачки на 18-20 ° C и засенчување тоа обезбедува три сечење пенкало - на секои 16 дена. По секоја жетва на растенијата се хранат решение на органски и напои. Така, во пролет и лето пердув нежни миризливи кромид доаѓа од отворен терен во зима - од безбедна.


Човек не може да се игнорира фактот дека нашата сакана кромид (yantshun) особено популарни во Кина не се користат - нема остри или полу-слатки или слатка сорти тоа. Можеби тоа е причината зошто тие не беа толку многу, и тие обично од странско потекло на север - Huangpi, односно жолта (тип Ebenezer), во југо - Hunpi, црвена (Рока тип кафеава или Maderskogo).


Кромид во Кина сакаат да се развива преку садници. Се сее во почетокот на септември, земјата е подготвена однапред за оваа недела. Ѓубрива во садење бразда, како по правило, не се стави, бидејќи лак доаѓа по зелка, на богата позадина. Гребени се прави во длабочина - со кренати рабови и тешко спакувани. На врвот од нив се стави ориз слама - слој 2,5-3 см, а преку неа поминуваат наводнување, и штом петелки пука почнат да се пробие низ него, слама е отстранета.


За трајно садници засадени во два месеци, со 5-6 пердуви во почетокот на ноември. Обично на светлина почвата во која светилки се здобијат со рамна форма, во вредност на пазарот во Кина е особено висока.

Видео: Мојата Галиција 21/04/2015


Има лак, како по правило, зелка, спанаќ, според кој направи многу на органска материја, засадени во редови на гребени, кој се наоѓа 20-30 cm од еден на друг, и во серии, 15-17 см.
Во земјоделски практики на овој кромид, таму е исто така такви карактеристики. На пример, за разлика од лукот, кој кога ќе олабавување на почвата сијалицата е исполнет за да се спречи прегревање на сонцето на лак почетна со вториот за наводнување, обратно, се отвори и лопата почвата во патеки, и формираше со бразди се користи за наводнување и ѓубрење директно " во коренот. " Фактот дека се "отвори", "гола" светилки расте најдобрите во ширина, се повеќе рамни. ги соберат обично 180-200 centners по хектар.


По бербата на кромид се сушат и се чуваат во редици, во неизвесност.

Видео: садат семиња на праз, босилек и јагоди од Кина до кохлеата

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кинески дињи и лубеници, одгледување, сортиКинески дињи и лубеници, одгледување, сорти
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Целер, одгледување, сортиЦелер, одгледување, сорти
Таро и ѓумбир, растеТаро и ѓумбир, расте
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Супи за месо супа за деца од една до три годиниСупи за месо супа за деца од една до три години
Расте услови за долгорочно кромидРасте услови за долгорочно кромид
КозметологијаКозметологија
Грамофонче салата, одгледувањеГрамофонче салата, одгледување
Кромид помогне лек голем број на болестиКромид помогне лек голем број на болести
» » » Лак слатки (кинески лук), одгледување