ma.gurushealth.ru

Кинески краставици и тикви, одгледување, сорти

Кинески краставици и тикви, одгледување, сорти

Така што се нарекува во Кина краставици и тикви.

Видео: засадување и одгледување на јагоди во пролет. Remontant јагода. Разновидноста на кралицата Елизабета Видеа


Според научниците, Шандонг, Кина краставици (huangua) се карактеристични разлики, како на пример ова: тие се даде на јајниците на главната камшик и под секој лист.

Видео: Вкусни сорти на тиква


Се разбира, не сите кинески варијанти на краставици се формираат во axils на листовите, но само во одредени места, но сепак повеќето од нив за многу години во режија на селекција врз основа на таква функција е прикажана многу јасно, така што тие не бараат стискање на главното стебло за повика страна на развој, давање на повеќе женски цветови.
Краставица сорти во Кина многу. Некои даде Zelentsy кратко, други - се долги. Исто така, постојат и оние кои изгледаат како криви или куки рачки на чадори.


Како по правило, во фармите се зголеми неколку варијанти, да ги сее во различни времиња. Примени и расад култура - да се забрза случај.


Обично, краставици се направи многу на органска материја и умерено ги напои пред цветни, а од почетокот на овошје во собата, а пред крајот на колекција - богато.


Посебни мерки треба да се преземат против нежен мувла, да се зголеми имунитетот на него и во режија на селекција.


Јадете краставици во Кина не е само свежи, солени, кисели, но, исто така, варени, пржени во голем број - заедно со други зеленчуци во намалување, планирани и други форми. Послужете ги со месо и печурки јадења, на морска краставица, ракчиња, медуза.


Кинески чудна тиква - nangua. Расте како tverdokorymi и големи fruited форма, но јасна предност се уште е даден на отпорни на топлина од тикви, кои се нарекуваат кинески. Постојат доста од неговите варијанти, кои се разликуваат во однос на рочноста, надворешни знаци, принос. И почетокот на сорти карактеризира со мултипла бременост, им даде на малите тикви, кои се собрани постепено како што созреваат, растенијата и овошје е многу подобро и подолго. Од старите сорти Мускат издвоите како Sihulu, Thanpin, Panchun, Shschymi. Исто така, постои збир на форми на храна, со повисоки приноси. Меѓу нив се Даби - "Големата Северна" и Dabei - "Големата Бела".


Сее овие тикви се обично пред-germinated семето директно во земјата, но за да се забрза начинот на овошје-лого садници и употреба, со засадување на садници во крајот на април. Широко се користи за наводнување и хранење измет тиква птица и пепел печка, што ги прави многу на органска материја.


За да доделите една фабрика убаво мало место - 1-1,3 m2 и пука на круната изклинвам веднаш по 5-6 лист. Кога бербата семето, кога на страната на уверувањето zavyazhutsya една или две фетусот, тие, исто така, изклинвам надвор се собираат во подоцнежните периоди, тогаш семето се избрани и сушат на сонце.

Тиквички се зголеми за истиот како тиква - во отворено поле и во пластеници белите дробови. Особено големи цилиндрични плодови дава зимски зимска лубеница (Dungua), достигнувајќи тежина од 50 килограми или повеќе. На врвот на својата овошје се покриени со дебел сприхав слој, имаат еластична, бела, сладникав целулоза, имаат добар квалитет чување - се чуваат до пролет. Од нив прават захаросани овошје, потрошени во производството на многу јадења, вклучувајќи супи и многу вкусна. Собери на тикви на оваа 2000 килограми по хектар и многу повеќе.


Дистрибуирани во Кина и Антена Тиква - lagenariya чија култура е познат по повеќе од два милениума. Плодовите на неа доаѓаат во различни форми - тенок и широк, со следење, како и во Пула, и без тоа, клубот во облик на, како Бае, и едноставно овална или дури и згрчена, серпентина. Млади овошје lagenarii користи во храна, зрели - како и јадења, лопати, кофи, итн ...


Кога печење во масло се добива lagenariya tastier и обично тикви, што е добар и варено месо. Млади овошје солени како краставици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Магдонос, одгледување, сортиМагдонос, одгледување, сорти
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Најдобрите сорти да се засади јагодиНајдобрите сорти да се засади јагоди
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Основањето и развојот на овошје пупки терминал, и verhnepazushnyh nizhnepazushnyh inflorescences…Основањето и развојот на овошје пупки терминал, и verhnepazushnyh nizhnepazushnyh inflorescences…
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
Arrowhead, одгледувањеArrowhead, одгледување
Ротквици, jicamaРотквици, jicama
» » » Кинески краставици и тикви, одгледување, сорти