ma.gurushealth.ru

Кинески дињи и лубеници, одгледување, сорти

Кинески дињи и лубеници, одгледување, сорти

Видео: Расте дињи. Преглед на сорти на лубеници и дињи. Жетва тиква #urozhainye_gryadki

Кина се зголеми многу варијанти на дињи и лубеници.

Шире други заеднички Кинески мали fruited лубеница и диња сребро, диња, adzhur и други. Првиот - многу различни по форма, мирисна, имаат нежното тело, но само малку слатка. Во сребрена боја овошје се долги и до половина метар, и надвор од тие Khingan zelenokory имаат густи краставица пулпа. тип Диња adzhur серпентини, често свиткани срп. Во храната се 5-7 ден јајниците, и кога зрели тие се јаде. Ние змија лубеница овошје понекогаш достигне огромна големина - до 2 метри, силно збрчкана. На масата се добри само 5-7 дена јајниците.


Носителка дињи главно на светлина песочна почва, особено многу - во сува, топла региони, каде што тие даваат плодовите од најпознатите високо вкус квалитети. Сепак диња во Кина во споредба со нашите Централна Азија и Европа не е многу слатка, и многу од нивните варијанти, особено старите, имаат содржина на шеќер од само 2-5%.


Најмногу термофилни и каприциозен против условите одгледување сребрена диња садници се одгледуваат во саксии начин, направен од измет и реката тиња. По слетувањето во земјата јамата се полни со тиња и loess.

Видео: Лубеница расте во северните региони


Култура лубеница (Sigua) спроведена во Кина уште од античките времиња, пред илјадници години се донесени тука од Јужна Африка и се најде тука форма: има belomyasye (malosladkie) zheltomyasye (повеќето шеќер) и црвено-myasye (прилично слатка) сорти. Во средината на растечка група на Кина од нив доста. Веќе на крајот на април до бескрајната зеленчукова градина протегала долго, неколку десетици метри, филм засолништа на трупови од околу половина метар во височина. Тие се подредени во паралелни редови и светат во сонцето. Во текот на денот тие се многу топло, и лубеница садници се одвива добро, брзо.


Почвата е подготвена за нив во почетокот на пролетта - во февруари и март, згора на тоа, многу внимателно, затворање повеќе органска материја - компост или ѓубриво. Семиња 'ртат пред сеидбата направени. Прво, тие се мијат со ладна вода, потоа се става goryachey- на 80 ° C, предизвика за неколку пати, се додека не се олади на 25-30 ° C. Потребни се најмалку 20-25 минути. Потоа им беше дозволено да се издува за целиот ден, потоа се става во вода, а семето се обвиткани со влажна крпа и префрлени на стаклена градина и се става на навлажнета Кан секојдневно се додека не naklyunutsya. На местото се сее во почетокот или средината на април, на пример, во Пекинг - април 6-12.

Видео: лубеница. Успешно сорти. Како да се утврди дали е зрела лубеница


Се карактеризира со агро-технички детали: семето се сее во позиционирањето на 30-35 см едни од други и затворање на нивните средината (висина) на јужната падина на бразда. Го направите ова, како по правило, во утринските часови и во вечерните часови да спијам добро бразда progrevsheysya почвата дневно. Кога по 9-10 дена ќе има пука, заедно редовите на бразди намали повторно - за наводнување. Кон крајот на април, на првата светлина наводнување се врши и на површината се олабави. Потоа, слаби растенија се отстранат во таков начин што помеѓу силниот лево 60-65 или 70-75 см во зависност од сортата. Кога наводнување бразди napolovinu- исполнет само со уредување на систем на растенијата корен ниво. Четири недели по садењето напои повторно, а потоа, водени од состојбата на почвата - повторно и fertilizing.


Кога главната матични крева до 15-16 см, таа е насочена кон север и на југ и bokovye- истовремено hilling. Трет пат лубеница напои и хранат во текот на цветни. На растенијата остава само два удари со камшик, и за секој еден од нив, обично прво, плод, а остатокот се отстранети.


За подобро да се зрели лубеници и беа идентични во вкус кој не беше на нивните бели дамки на површината, неколку пати е превртена нежно од страна на страна, и се покрива со листови или трева за да се заштити од изгореници.


Во исто место, во која тие се обидуваат да не се зголеми 10-12 години. Складирајте лубеници до крајот на јули, а потоа и во нивното место е обично се садат зелка на чело.


Одгледува во Кина и chayote - Мексикански краставица. Овој гигант фабрика, на само еден од семејство Cucurbitaceae, која дава и плодот на уверувањето, и клубени на корените, пука него да прерасне во должина од 50 метри. Во втората година тој носи до 500 овошје тежат 200-300 гр секој, и многу од нив да достигне и 900 g, вкупниот принос по хектар е до 100 тони. Вкусот тие личат на тиквички, но многу помеки и послатка.


Јадењето Chayotes и свеж и варен, одделно и заедно со други зеленчуци користи во супи, сосови, која фино сече и пржено месо, печурки, кромид, модар патлиџан, домати.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Бобинки за гастритисБобинки за гастритис
Одгледување на зеленчук, овошје, Бери култури во стаклена градина, и ефект на стаклена градинаОдгледување на зеленчук, овошје, Бери култури во стаклена градина, и ефект на стаклена градина
Најдобрите сорти за садење црешаНајдобрите сорти за садење цреша
Што плодови може да се јаде со дуоденален улкус?Што плодови може да се јаде со дуоденален улкус?
Може ли да се печени семки од сончоглед со панкреатитис и холециститис?Може ли да се печени семки од сончоглед со панкреатитис и холециститис?
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Рецепти вегетаријанска салатиРецепти вегетаријанска салати
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Што е здрава диња?Што е здрава диња?
» » » Кинески дињи и лубеници, одгледување, сорти