ma.gurushealth.ru

Изработка на градина заговор

Изработка на градина заговор

Модерна градина во прилог на нивните корисноста треба да биде дури и убави.

Видео: планирање и дизајн на сајт градина со свои раце

Пред да започнете било работа во градината, треба да се идентификува локацијата на објектите, ако тие не постојат, овоштарник, зеленчукова градина, и, секако, место за рекреација. Не заборавајте за јачината на секој од деловите на градината.


Неопходно е да се земе предвид при поставување на објекти и во градината. Веб-страницата е наменета за рекреација, често се во непосредна близина на куќата и служи како продолжение на тоа ,, зошто интимност - суштински услов за регистрација "зелени живеење". Да го обезбеди, тоа е потребно да се создаде оптичка изолација од околните области.


градина декорација се состои од садење на украсни дрвја и грмушки во прилог на овошје и Бери култури, акценти цвет сместување, pergolas уред (ажур ѕидови покриви), резервоарот, инсталација на градина мебел. Ако тие може да се ослободи од територијата, а на мала градина заговор може да се најде насекаде.


Кога ќе изберете украсни дрво култури треба да се земе во предвид нивната големина. Така, во мала градина парцели не е неопходно да се стави многу високи дрвја. Запомнете, бреза и топола Притиснете засадени во близина на растенија. Улогата на високи доминантите во градини обично се врши јаболко, слива, планински пепел, глог и Stam лозите подигнат на високо поддршка или куќа.


Опсегот на украсни грмушки е многу широк. Тоа е толку убава цветни растенија што се потсмеваат на портокалова, виолетова, spirea различни видови, Курилските чај, japonica, берберис, Mahonia, и многу други. Тие се користат во форма на пергола, а во групата soliternyh (еден) култура. На пример, SYRINGA vulgaris и унгарски, chubushnik вулгарис, Viburnum вулгарис формираат висок цветањето жива ограда, целосно изолација дел или дел од соседните области.


Во исто време, со висок квалитет и нежни chubushnik целисходно да се засади посебни случаи на тревникот или вклучуваат mmksbordera состав. За таа цел, растенија како japonica, Berberis thunbergii, Mahonia aquifolium, spiraea nipponskoy и Bumalda et al.


Неспорен оригиналност прави слетување во градината на четинари средни и џуџе форми.

Видео: А убави дизајн на градината сајт со свои раце. Оваа градина уредување привлечност


Многу убава составот на Juniperus тесни колонообразен темно зелени лисја и смрека Канада со зарамнет круни, достигнувајќи дијаметар од 2 m.
Еден вид на егзотични придонесе за дизајн на сферични и други форми на западна arborvitae, и нејзиниот златен форма "светлина" земјиште дури и на облачни денови. Тоа важи и со сферични туја џуџе конусна бело смрека со густа и мека игли. Совршено надополнување на четинари се природни камења.


Цвет декорација градина заплетот се базира на перцепцијата на поединецот во близина детали и индивидуалноста на секоја фабрика. Цвеќиња често се засадени во групи во mixborders (мешани рабници) и rabatkah. Фокусот е ставен на долги цветни и декоративни зеленило растенија. Тие не бараат годишни засадување и одгледување на садници. Тие само треба да ги делат најмалку ширење.


Се користат во овој годишни и повеќегодишни култури, особено asters и wallflowers.


За група насади обично избрани растенија со компактен nerazvalivayuschiysya грмушка и не губи декоративни текот на сезоната, како што aconite, Astilbe, перуники, папрати, кинески божур, sedum убава, Solidago хибрид, и некои други хостови.


За mixborders користат неколку видови на едногодишни. Тие се засадени во групи, земајќи ги во предвид висината, форма на грмушка, бојата на листови и цветови, како и времето на цветање. Првата група позиционирани виши растенија, пониски, а потоа се пополни останатиот простор mixborders.


Форма mixborders обично ред. Најчесто, тоа е поделена на голем одмор на позадината на зелена сцени од грмушки, оградена површина од соседните области. Друга mixborder неговата страна свртена кон зелена трева во предниот дел на куќата. Во прилог на трајни цветни култури грмушки и четинари може да го победи вклучени.
Rabatki цвеќиња имаат, како по правило, на ѕидовите на куќата или по патеките. Тие, исто така може да бидат унифицирани во состав или "ватирани"Исполнет со различни цвет
растенија, кои се во хармонија едни со други. Ова може да вклучува грмушки и винови лози (ѕидовите на куќа или други објекти). На северната страна на Astilbe се развива добро, primroses, папрати, домаќините.


А посебно место во декорација на сајт градина окупирана од страна на група планинари. Во нивниот избор треба да знаете, со која фабриката се застана. Ако овој морон или воздушни корени, не е потребна дополнителна поддршка. Ако фабриката е изопачено гранка или мустаќи, постои потреба од поддршка во форма на жица, тенки столбови или штици.


Винова лоза се сади, дури и во pergolas, кои се користат за одделување на градината од "зелени живеење" или декорација на економски план. Pergolas висина 250 см, должина и ширина зависи од големината на територијата, најдобар материјал за нивна изградба - дрво.


Цветните леи и сите песни во градината изгледа добро само против позадина тревникот. На тревникот треба да гримаса на трева секоја недела, да се повлече до плевел и наводнување на растенијата повремено.
Составен дел на градината - .. Градинарски мебел (клупи, маси и столици), алатки за децата да си играат (лулка, песок), итн Многу елементи се лесно да се направи.


Многу елегантен изглед на тревникот обоени со бела боја стари bentwood столици. Совршено надополнување на нив ќе биде мали кружни или овални бела маса на една нога.
Декоративни базен. Во повеќето случаи, се изгради својата неправилна форма. По должината на рабовите на езерцето нокаутирам камења. Ова ирис, блато и особено Сибир, Astilbe, kupavki,
мене и оние кои немаат, daylilies, црна cohosh, meadowsweet, saxifrage, домаќините, и други. Растенија засадени во мали групи или поединечни примери, но не и околу периметарот на базенот, не остава простор за слободно поминување на вода.

Видео: Куќа Дизајн на градината заговор


Важен елемент на уметноста се градина заговор песни. Песна од портата на куќата обично оди заедно најкратката линија, за разлика од сите други, кои не мора нужно да биде многу краток и исправен.


Тротоарите се направени од песок, чакал и песок, павер плочки, и тула или дрво се сече, се специјално третирани против гниење. Многу интересен може да биде комбинација од различни материјали: бетон плочка со црвени тули, дрво видов сече со тули или чакал. Плочи се поставени на песок по отстранување на горниот слој на почвата.


Како што со право забележува чешкиот писател Карл Чапек, "градина не е целосно средена"Но, тоа е потребно да се стремиме кон совршеност.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Конечниот изборКонечниот избор
Дневник на аматерски градинарДневник на аматерски градинар
Покривање на почвата и поставување на печуркиПокривање на почвата и поставување на печурки
Како да се спаси култури од штетнициКако да се спаси култури од штетници
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Календар работи во областа на заштитата на растенијата во градинатаКалендар работи во областа на заштитата на растенијата во градината
Ноќ на музеите 2012 година во Санкт ПетербургНоќ на музеите 2012 година во Санкт Петербург
Расте слатка пиперкаРасте слатка пиперка
Избор на најдобрите сорти на овошје и БериИзбор на најдобрите сорти на овошје и Бери
» » » Изработка на градина заговор