ma.gurushealth.ru

Daikon (ретко), одгледување, сорти

Daikon (ретко), одгледување, сорти

Најголемата љубов daikon ужива, секако, во Јапонија, каде што станал еден од главните растителни култури.

Видео: daikon daikon, собирање, споредување 6 одд


Во некои делови на Јапонија, бидејќи на долг одгледување работа под блага монсуните клима со обилни врнежи од дожд (до 4000 мм годишно) кога расте на длабоко лабава вулканска почва богата со хумус е формирана во текот на многу години, всушност, сосема нова култура - daikon, и создаде неколку стотици од неговите варијанти и локалното население (sortotipov). Шире други познати можеби сортата Sakurajima острови и јужниот Кјушу на Kagasimy дистрибуирана под исти nazvaniem- Sakurajima чии корени да достигне должина од 1,5 метри и тежина од 30-40 кг.


Ротквица како многу продуктивна култура, иако многу каприциозен, барајќи да почвени услови, сега се одгледува во Кореја, Кина, Тајван, ја доби признание во САД, Бразил и други земји, вклучувајќи ги и Западна. И во централна Русија во врска со тоа за прв пат сме слушнале во последно време. Тоа се одгледува во Далечниот Исток, во некои региони на европскиот дел на Русија и во експерименти произведени многу ветувачки резултати, дури и за Москва.

Биолошки карактеристики на daikon


Повеќето видови на daikon остава многу вивисецирале: лист лопати често колку што е 20 пара лобуси, лист должина - до 50-60 см, ширина - до 20-25 см, должина petiole - до 5-6 см Корени во различни sortotipov различни: заоблени. , цилиндрични, конусна, елипсовидна, вретено-форма, па дури и има змија. Должината варира од 10-15 до 50-60 см, но сорти Morigouchi, на пример, може да надмине 2,5 м, а дијаметарот коренот култури, исто така, варира многу широко -. 5-6 за 9-10 см, Sakurajima - 35 -40 см.
И во корен зеленчук daikon почвата наредени поинаку - е исто така знак Високи: некои целосно погребан во почвата, а други - половина, третиот - на 1/3.


Како и други коренот култури зелка, ротквица со долга ден во 16-17 часа или повеќе го забрзува формирањето на генеративен органи - стебла, и цвеќиња на нив, мешунки, семки, и раст на формирање и коренот се ограничени.


Постојат зимски сорти на daikon. Премногу рано сеење, кога температурата се намалува, на пролет во комбинација со еден долг ден, тие имаат многу на стрелците растенија - многу повеќе отколку во подоцна, односно на летото. Морам да кажам, daikon корени, за разлика од ротквица, долго ги задржат juiciness и добар вкус.

високи daikon

Сите варијанти на daikon се поделени во седум групи.


Nerima. Високи формирана во близина на Токио во Nerima во него расте на лабава вулкански почви. Корен дава многу големи: 50-70 должина, дијаметар - 10.8 cm на неговата најширока точка - 1/3 над местото каде што станува корен коренот. Во принцип, на целиот корен има облик на фузиформни, 2/3 или дури и 3/4 е во почвата, тоа е мазна, бела, многу сочни. жетвена сезона - до 100 дена.


Сорти на оваа група се развива добро на светлината почви со длабок слој на хумус.


Miyasige.


Shogoin.

Видео: Се за ротквица, од садење семиња за складирање - одгледување и заштита ..


Siroagari - ова одделение е повеќе повнимателен отколку од Shogoin група - 55-60 дена.


Minovase- многу голема група на сорти, давајќи бела корени цилиндрични Outbox надолно заострените должина од 50-55 см и дијаметар од 9 см, 3/4 во lochvu продлабочува. Созреат во 55-60 дена по сеидба, различни отпорност на топлина.


Ninengo - сорти од овој тип е целосно погребан во почвата, цилиндрични и издолжена конусна, со должина до 60 см, 6 cm дебелина, повеќе други се отпорни на мраз, не се склони кон stooling, особено одделение Tokinasi - сите-сезона. периодот на вегетација - 70-75 дена.


Kameydo - сорти прилагодени во текот на вековите да растат на песочна почва.


Се уште има некои оригинални локални сорти - Sakurajima. Morigouchi, Мисони и други, различни специјални функции. На земјата што веќе рековме, во второ одделение - Morigouchi - формира многу долго корени и расте и само во длабоко песоклива почва типични за Нагоја предградијата.


Сите варијанти на daikon се поделени во групи и во зависност од време на сезоната на растење и собирање на есен (МИА), Лето (Natsu), пролет (Haru) и зима (fulo). Ние, во Русија, неодамна порасна додека во тестот за неколку варијанти на daikon - Blue Sky, Tokinasi, Haratsuge, голем број на други. Различни слатки ротквица, daikon слични, основана во Кубањ Земјоделски институт врз основа на daikon Syanyabey кинескиот примерок ( "Белата Фанг слон") и ротквица Таша-Хун. Имаме оваа сорта е именуван Фанг слон. Тој zoned во регионот Краснодар, таму се одгледуваат и семиња. Во не-Black Earth тоа е склони кон силна tsvetushnosti и непогодни за одгледување.

Карактеристики на одгледување daikon


Најдобро е ротквица расте на светлина хумус почвата со добра дренажа.


Во предградијата на daikon корен зеленчук, се разбира, со таква големина во Јапонија, не се постигне. Наводнување и посипување со пепел садници заштити од оштетување.


Бидејќи производството daikon семе во нашата земја се уште не се воспоставени и јапонски сорти се уште се тестираат доволно, кои сакаат да се научи "daikonovskuyu земјоделски техники" да расте во многу начини слични корени може да се користи на различни ротквица Фанг слон, слични по своите својства на daikon и добиени од кинески ротквица Лобо.

Видео: Кинески Ротквица


Daikon корен зеленчук собрани во суви временски услови - се повлече од почвата, намалување на врвови. На тешки почви се скрши лопатка или градина вилушка.


Да се ​​соберат на почетокот на жетвата во пролет ротквица се одгледуваат во оранжериите. На крајот на жетвата, односно кон крајот на октомври и ноември, ротквица сее во стакленички култури по бербата во август со други, и со намалување на температура под 10 ° C гребен засолниште филм тунели.


Daikon и расте во хидропоника, и како типични зелени култура. Неговата функција - брза ртење на семето и формирање на големи котиледони - вкусна витамин билки, tangy, но послатка салата сенф. Тоа е додадена на салати, за гарнитури. Жетвата зрели за 1,5-2 недели. ја прими лесно и дома: на дното на садот за стакло широки, банки, аквариум стави пена или волна, и влогови "носител" daikon, се стави на праг.


Бидејќи daikon - култура за нас во многу нешта е ново и во исто време многу ветувачки за одгледување дури и во предградијата услови, да не зборуваме за потоплите подрачја на интерес на многу градинари, сметаме дека е неопходно тука за да се даде некои насоки за производството на семе - како и заклучоците на ги објави резултатите од истражувањето и практични тестови.


Семето на тоа од нас, може да се добие и во годишни и биенале култура кога корени, чување на зимата се засадени на крајот од април до почетокот на мај, на растојание од 35-40 см х 70 см. Во бунари стави хумус и азот калиум ѓубрива и пред цветање даде повеќе фосфор и калиум. Корени засадени косо, и тестисите берат кога парчиња се zheltovatymi- преку 60-62 дена по цветни (во предградието на градот), тогаш тие се чуваат во една барака или штала, во таванот.


Во друг случај, сеење се врши на крајот на април, а растенијата се оставени на растојание од 60 см или 50 х 70 х 40 см. Дополнително не треба да се цветни ротквица и ротквица (поблиску до 500 м).
Tokinasi семиња оценка може да се добијат само со биенале култура: кога сеидба пролет растенија не се емитуваат стебла.

Видео: Расте ротквица, корен, репа, daikon. 1. Закажувам

Користење на daikon во храна и медицински цели


Daikon се јаде исто како ротквица, но за разлика од неа, тој не содржи сенф масла. Тоа е послатка има помал острина, исто така, чисти црниот дроб и бубрезите, па дури и способен за растворање на некои од камења. Супстанција содржана во него (гликозиди, променливи, лизозим) потисне на раст на штетните бактерии и габи.


Daikon консумира свеж - со моркови, јаболка или едноставно е преполна со масло, павлака, мајонез. Корен зеленчук се готват во зеленчук супи или составот на овие специјални краставички се направени.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Кинески дињи и лубеници, одгледување, сортиКинески дињи и лубеници, одгледување, сорти
Тревни houseplantsТревни houseplants
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Пастернак, одгледување, сортиПастернак, одгледување, сорти
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Доминација во светот САДДоминација во светот САД
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
» » » Daikon (ретко), одгледување, сорти