ma.gurushealth.ru

Модар патлиџан, одгледување, заштита

Модар патлиџан, одгледување, заштита

Модри патлиџани се многу различни.

Видео: Модар патлиџан во отворено поле. Карактеристики грижи. (20.07.16g).

И како шарени и за разлика од нивните плодови! Некои од нив, како топки - круг. Други издолжени како круши. Други, пак, личат мазна цилиндри. Конечно, постојат модар патлиџан, и обликот и бојата на повторување јајца. Овие плодови се одгледуваат-чуда за забава, се разбира, во мали количини. Во суштина, во модар патлиџан пурпурна gustookrashennye големи овошје. Но, исто така има и бела и жолта боја со кафеави ленти, и зелена боја. Raznotsvete целиот модар патлиџан!


Модар патлиџан годишници. Има толку многу варијанти дека дури и во нашата земја се одгледува повеќе од десетина модар патлиџан. Сите видови на особеностите на биолошки и морфолошки карактери спаѓаат во две еко-географски групи - источна и западна.


Од источната група на научници вклучуваат созревање и најмалку средна оценки (вегетативен период, 100 до 140 дена). Грмушки на овие мали модар патлиџан, па дури и џуџе, стебла и листови често се темно виолетова. Западен група составена од на средината и крајот на сорти (периодот на вегетација трае повеќе од 140 дена). Овие модри патлиџани обично се високи грмушки со големи зелени лисја и стебла. Плодовите се постигне импресивен тежина - до еден килограм, и многу повеќе! Домашни градинари претпочитаат rezvodit само модар патлиџан западната група. Ориенталните сорти обично се користи за украсни цели.

Видео: Модар патлиџан одгледување. Карактеристики грижа во јули. (77 07/10/16)


Како домородци на тропските предели, модар патлиџан е многу тешко да се топлина и влага. Тие растат најдобрите на температура од 20 до 30 степени Целзиусови, а почвата содржина на влага од околу 80 проценти. Така, соодветни услови за нивниот развој во Кавказ, Централна Азија, како и во јужниот дел на Украина, во Крим, Молдавија и Ростов регион. Во повеќе северни региони разредена модар патлиџан садници, кои се избрани за оваа, претежно, зреење сорти (во облик на круша, деликатес, Maykopsky).


Под модар патлиџан треба да се даде на плодна, сонце, а во северниот дел на истиот и заштитени од сајтови на ветрот. Најдобар песоклива почва, исполнет со органски ѓубрива. Претходникот на модар патлиџан е подобро да изберете ротквица, што сее во истата патека и како печат. Се разбира, за да се направи само ако одгледувањето на модар патлиџан садници. Кога семето на зеленчук се одгледуваат, од корен се сади само во коридор. Но nonseedlings начин во многу делови на земјата се должи на климатските услови не се погодни, па модар патлиџан често се одгледува садници, кои се одгледуваат во топла стаклена градина или стакленик висока. Семињата се сее во крајот на јануари.

Видео: Модар патлиџан слетување во ровот! Расте нега наводнување облекување модар патлиџан болест


Садници развива нормално се разгледа кога стебленца е 5-7 вистински лисја. Обично, тоа се случува на 45-тиот ден по сеење.


Земјата садници се засадени подоцна, кога опасноста од враќањето на мраз има положено целосно. Во регионот Ростов тоа ќе биде првата половина на мај, во повеќе северните области - во почетокот на јуни. Во текот на ноќта бура врби засадени садници се покриени со капи или рамки покриен со транспарентен филм. Заштитени модри патлиџани не се плашат од специфичниот на временските услови, а тие растат побрзо од оние кои "се оставени без никаква заштита.

Видео: Како да расте модар патлиџан во стаклена градина


Дури и подобро да расте модар патлиџан во ладно, па дури и преносни оранжерии. Стакло ги штити растенијата од дожд и студ. Пред мраз рамка засолниште слама душеци. Кога растенијата ќе се зголеми толку многу што ќе се одморам на стакло, итна потреба да се "изгради" врвот paruben. За ова да се победи оранжерии да остане, се зацврсти на темперамент на ребра и рамката, односно, се зголемува. Depressurization ефект на стаклена градина во ваква ситуација не е страшно, така што јазот помеѓу ленти и не може да parubnem лепенка. Растенија се допаѓа и вентилација, а во исто време заштитени од студ matinees. Во принцип, пренослив стакленички остави една рамка на полиците, странични отстранети.


Нега на модар патлиџан се сведе на неколку едноставни чекори. Веднаш по пресадување на почвата околу растенијата посипете тресет или изгни ѓубриво. Слама и лисје ќе ви овозможи подобро зачувување на влага во почвата и топлина. Тоа е причината зошто оваа операција е корисно да се и во пластеници и на отворено земјата. Потоа, плевене редовно напои и се хранат на растенија. Кога стебленца се крене и да започне да се формира една грмушка, тоа е оставено за само четири од најсилните стеблото. Останатите пука се сечат, не заборавајќи, а потоа ги отстрани сите непотребни, на пример, на маж и повторно раст пука. Произлегува замина за плодни, не краен случај. Понекогаш растенија вилушка која им помага на стебленца да остане straighter и посилна.


Модар патлиџан - погон на краток ден, па на југ, каде што летото деновите се пократки отколку во северниот дел, плодовите зреат побрзо. Обично во август се веќе отстранети првата берба. Селективно отстрани овошје до доцна есен. Сепак, не смееме да заборавиме дека стариот модар патлиџан не е само груб, но, исто така, горчливо, тоа јадење, се разбира, нема да го стори.


Модри патлиџани кои растат на семе бара уште повеќе внимателно одржување. Лето во области отстрани сите болни и незрели растенија и грмушки со силни rip задоцнето јајниците, од кои на доброто семе е се уште не го добие.


Модар патлиџан - скапоцено исхраната производ што е корисно во сите сезони.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на разни јадења во вегетаријанска кујнаПодготовка на разни јадења во вегетаријанска кујна
Боровинки се корисни во Алцхајмеровата болестБоровинки се корисни во Алцхајмеровата болест
Штетници и болести на доматШтетници и болести на домат
Кинески одгледување домати и модар патлиџан, сортиКинески одгледување домати и модар патлиџан, сорти
Предности модар патлиџан здравјеПредности модар патлиџан здравје
Рецепти топли јадења во борбата против дебелинатаРецепти топли јадења во борбата против дебелината
Расте слатка пиперкаРасте слатка пиперка
Готвење за болести на дигестивниот системГотвење за болести на дигестивниот систем
Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?Овошје во хроничен панкреатит, кој може и не може да се јаде со воспаление на панкреасот?
Печење за гастритисПечење за гастритис
» » » Модар патлиџан, одгледување, заштита