ma.GurusHealth.ru

Lofant анасон, расте

Видео: Lofant анасон

Lofant анасон, расте

Растенијата photophilous, отпорни на суша, но наводнување на зелена маса продуктивност е значително зголемен.


Lofanta не сорти на анасон, растечката популација, која беше воведена во нашата земја.

Карактеристики на одгледување. Lofant анасон многу декоративно, потпомогнати од долги цветни растенија. На сајт за да изберете добро осветлена место за тоа, но така што тој не lofant сенка секое слетување, поради своите високи. Lofant сее во есен - во ноември и почетокот на пролетта. На пролет може да се пре-расте садници, како и босилек садници.


Почвата за садење и пресадување zaranee- подготвени на крајот на август - почетокот на септември, тоа е длабоко ископана, изберете остатоци од плевел. Сиромашните почви мора да се пополни со органски и минерални ѓубрива. Пред почетокот на ладно време почвата олабави од 2-3 пати, отстранување обраснати со плевел. За есенската сеидба во однапред на почетокот на ладно време се планира бразда семето. По појавата на одржлив ладно време врши во планираните садење бразда, затворање семето на претходно подготвени почвата.

Видео: Медицински растенија. веб-страница "градина во светот"


Пролетната сеидба се врши во раните фази со почетокот на работата на терен. Во раните фази на развој, се спроведе темелна плевел контрола, не дозволувајќи им да се удави од садници.


Главните методи се lofant нега плевене, одгледување, наводнување и ѓубрење: рана пролет азот ѓубриво - 6-8 g / m2 активна состојка, како и по бербата зеленчук во комбинација со изобилен наводнување стапка од 3-4 g / m2 азот, фосфор и калиум.


Највисок принос на зелена маса на растенијата се постигнува кога чистење фабрика во цветни фаза. Во ова време на растенија имаат aromaticity и многу повеќе.


Во првата година на растенија цветаат подоцна - во јули - август, и обично може да се направи само една чистење. И растенија на првата година, како по правило, повеќе овенат а со тоа и да резултира со помал култура - до 6-8 кг / м2. Во вториот - петти години - до 15-19 kg / m2, во зависност од областа на одгледување и нивото на земјоделство.


Чиста растенијата, отсекување на стеблата на зеленило линија. На намалување стебла се врзани во снопови или се шират да се исуши во сенка во добро проветрена просторија. Продавница собрани сува маса во хартиена кеса.


На ниско ниво на продуктивност и намалување Машини слетувања чистење случува многу порано поради прекумерен раст на повеќегодишни плевели и замрзнување во ладна клима.


За семе напушти најдобро за aromaticity, зеленило и приносот на растенијата. Со овие растенија не се спроведе чистење на зелена боја. Кога приготвувате на семиња во долниот дел на inflorescence стебла на сечено цвеќе се врши, кои се врзуваат во снопови и замина за зреење во неизвесност под крошна во една до две недели. Кога сушење тестисите семиња лесно threshed.


Кога расте услови lofanta во Москва регионот нема значајна пораз болести и штетници култура. Сепак, кога расте lofanta анасон на задебелена шема во влажни години го одбележа поразот на мувла, а со тоа и задебелена култури треба да се избегнува.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Подготовка на почвата и fertilizing пред садење садници од јагодиПодготовка на почвата и fertilizing пред садење садници од јагоди
Вода костени, или Bolotnitsa јадење одгледувањеВода костени, или Bolotnitsa јадење одгледување
Како да се процесира и да ја оплоди почвата под зелка?Како да се процесира и да ја оплоди почвата под зелка?
Витлуф цикоријаВитлуф цикорија
Ротквици, одгледување, заштита, сорти, култураРотквици, одгледување, заштита, сорти, култура
Плевел и лукПлевел и лук
Грав, одгледување, сортиГрав, одгледување, сорти
Брокулата Виња (грав), одгледување, сортиБрокулата Виња (грав), одгледување, сорти
Грижа за млади јагодаГрижа за млади јагода
Коча билка (лимон), одгледувањеКоча билка (лимон), одгледување
» » » Lofant анасон, расте