ma.gurushealth.ru

Јужна и Северна дрвја

Јужна и Северна дрвја

Дрво гиганти на тропските шуми, величествен борови и елки во шумата, xerophytic растенија и пустински растенија во тундра-бебе - тие се многу различни по изглед и карактеристики на структурата на телото, но тие се совршено прилагодени на условите на нивното живеалиште.

Сметки често изненадува способноста на дрвенести растенија живеат во различни услови, вклучувајќи исклучително крајност, дури и кога тоа е тешко да се замисли дека било


растенијата може да постои во овие услови. Вуди трајни растенија живеат тука, расте, се развива, произведува потомство! И тоа не е чудно што некои од нив често се наоѓаат стогодишници.


Растенија кои живеат во суровата ладна на Северна и топла Јужна, често удираат како структура на дрво, пука, лисја, корени, вршење на специјални физиолошки функции, кои им овозможуваат на растенија да живеат успешно по многу ниски или многу високи температури, воздухот и почвата, голем вишок или недостаток светлина и влага и на другиот повеќето негативни фактори на животната средина.


Со некои од најинтересните растенија - северот и southerners - добро адаптирани за живот во драматично различни услови на животната средина, ќе се запознаат, ја направија патување во различни климатски зони на светот.


Прво на сите, ние посета на северната тундра, која се протега тесен појас по должината на брегот на Арктичкиот Океан. Кој барем еднаш во посета на тундра, со цел да останат неизбришливи впечаток на својата безгранична пространства. И ова е чудно, затоа што климата е многу остри зими во зоната на тундра долго, без Сонце со мразови до -40 ° C и подолу, со ураган сила ветровите, додека летата се кратки и кул. Nonvanishing часовна лето сонцето грее на замрзнати многу лошо на огромно земјиште на длабочина.


Сепак, долгорочно -kustarniki растат тука, иако џуџе, ничкум. Тундра грмушки - претставници од повеќе родови од дрво, вклучувајќи бреза и врба. Џуџе бреза видови (бреза, џуџе бреза и слаби) и врба (Salix glauca и Salix lanata) беа во можност да живеат во северниот тундра, на донесувањето на нормалниот циклус на раст и развој. тие цветаат во пролет, во есен тие може да се види на семиња, и покрај лошата храна и краток жетвена сезона. Во Далечниот Исток тундра и грмушки грмушки на јасика и бреза Middendorf. Добро адаптирани за живот во тундра на северниот дел на Сибир и смрека, а некои видови на семејството на Хедер.


Од иглолистен северните региони на Источна Сибир и влезе во една грмушка бор видови - притаен кедар, кој се наоѓа на огромна област во источен Сибир.
Ајде да видиме колку добро расте и се развива во еден краток летен џуџе бреза, врба, борови во екстремни услови на живот. Условите за живот пред се скрати нивниот раст - ниско-растечки видови можат да живеат во тундра. Џуџе бреза и врба видови имаат висина од 20-70 см, тие притаен форма на антенски дел, кој е затворен за зимски капут од снег сигурен. Сите џуџе бреза се мали големини круг лисја. Морфолошки карактеристики на северниот дел на бреза покаже својата добра адаптација на живот во суровата тундра.


Но посебна прилагодливи функција може да се забележи во џуџе бор - Pinus pumila, личи на минијатурни сибирски камен бор, се шират својата внатрешна барел на еден, три метри должина. Често притаен кедар може да се види се протегала долж падините на планината и здрав воспоставените корени во пукнатините на карпести почвата. Овој џуџе бор е многу краток и цврсто стисната игли пука и има невообичаено чувствителни на појавата на првите знаци на зимата и пролетта.


Кон крајот на есента пред снежни врнежи притаен кедар одеднаш тој почнува да се наведнуваат надолу нивните филијали на смарагд, ако тоа почнува да им помогнам на некого. И штом притаен кедар prignetsya испружен на земјата, од небото почнува да паѓа снег, цврсто ги покриваат неговите самовилска затоплување палто и му помагаат да ја поминат зимата. И во рана пролет, кога дебелината на снегот се уште не била предмет на никакви видливи промени, но тешко мраз се смирува, притаен кедар одеднаш почнува да "пука" на врвот на неговите гранки од снег слој и постепено да се исправи, се крева, се качува на врвот на небото со малку црвеникава игли, кои во текот на летото повторно станува светла смарагд.


Под превезот на снег Сит зима џуџе дрво во тундра. Сепак, снег и е мал, но дрвенести растенија се уште се преживее. Успешно overwinter и големи дрва на тајга, кога тоа е тешка зима со силни мразови. Како и адаптирани за живот во тешките зимски услови, шумски видови?


Научниците откриле дека дрвото нема специјални anatomno морфолошки адаптации на ниски температури, но клетки во нивните специфични физиолошки процеси се случи, што резултира со зголемена ладна отпор на растенијата. Фабриката е скаменето, тоа е мраз отпорни. Кога стврднување е зголемена содржина на шеќер и варира односот на неговите компоненти - сахароза и гликоза.

Видео: Mulberry (црница)


Дрвја во шума и грмушки во тундра долго пред тешка мразови, дури и во есен, ќе почнат да се подготват за зимата: клетките се дехидрирани, резервни скован хранливи материи се претвора во шеќер врзува вода, и го спречува јазот клетки кои можат да настанат со undehydrated клетки за време на тешка мразови.
Дрвени предмети, се подготвува за зима, есен и да почне да се откажат од своите лисја. Да го направите ова, "тие создаде механизам кој води до длабоки промени во посебни клетки кои предизвикуваат отфрлање - листовите на дрвото. Фрли деликатна игли и ариш, и тука во зимзелени четинари, како што Шкотите бор, игли, листовите се истрае на дрво за 2 години и само трета година есен есен, замена на веќе нови игли, и поради бор е апарат зелен лист преку зима. Интересно е да се напомене дека некои видови на игли се истрае на дрво за долго време - 12-15 години. Како игли се чуваат во зима? Во четинари северот раси имаат посебни карактеристики во структурата на игли и кората, да им помогне да го издржат тешка мразови.


Фрост lyutuet, беснее ветрови и лисја, игли безбедно да се одржи на дрво и не мислам да го оставиме тоа. Се чини дека е чудо, но за чудо се произведува во текот на долгата еволуција.
Гледајќи поблиску до игли Норвешка смрека, можеме да видиме дека тие се покриени со слој од материјал parafinopodobnogo и цврсто притиснати да пука и така цврсто стои дека тоа е тешко да се искине. Секој од иглата е мал во големина, има тесна форма толку многу пати помалку влага испарува од големи листови. И покрај фактот дека на површината на гранките на четинари во текот на зимата повеќе од површината на leafless гранки од дрва, северна зимзелени поминуваат во тоа време помалку вода. Тоа зависи xeromorphic игла структура, која е целосно затворен стомите зима и пролет само кога се топи снегот транспирација Иглолистна се зголемува по отворањето на стомите.


Во северниот дел на видови на бор, смрека, ела ковчези, исто така, се заштитени од тешка мразови слој дебел груба или дебела кора, и бубрезите се сериозно обоен. Растенија се облечени во зима како во школка, која ги штити од лошите временски услови и мраз.


И топлина љубов видови кои не се посветени физиолошки процеси, подготовка на растенија за overwintering кога тешка мразови, и овие видови се на умирање, паѓа во области со остри зими. Топлина-љуби-сè растенија јужњаци формирани и други адаптации за опстанок под други неповолни услови кои се соочуваат во топла јужна рабовите.


Запознаат со дрва, северот претрпеле тивко во близина на екваторот, во областа на владеењето на тропските дождовни шуми и да види како тропски дрво видови кои растат успешно во "спарени" влажна тропските предели.


Да се ​​замисли дека таква "пар" услови на влажна тропските предели, даваат опис на чувството на еден од советски експерти во своите излез од авионот во 5 часот наутро: "Потокот на топла момци лактот во лицето. Од авионот на аеродромската зграда мораше да си оди, како во сауна бања ". Интересно е тоа што локалните жители тука наутро студ стресов како што тој утро тропски воздух изгледа кул.


Тропските дождовни шуми се нарекуваат тропските дождовни шуми. Зошто тие се добие нивното име?


За да се разбере ова, ајде да се исполнат за кратко климатските влажна тропските предели, кои се протегаат на околу 12 ° од двете страни на екваторот и заземаат приближно околу 850 Мил. Ха. Најкаректеристично на влажна тропските предели клима - рамнотежа постојана температура деноноќно во текот на годината. Обично тука температурата на ден не надминува 33-35 °, ноќта не е помалку од 20-23 ° C, а во воздухот поголемиот дел од годината е заситен со водена пареа, а влажноста е речиси постојано е 92-96%. Не постојат периоди на дожд и сонцето излегува секој ден. Од воздух е често во близина на целосна сатурација со водена пареа, дури и мало намалување на температура доведува до голема количина на пареа кондензација и таложење на тешки роса и тешки тушеви. Врнежите од дожд тука е огромен: во поголемиот дел од влажна тропските предели паѓа 2000-4000 мм годишно, а на еден од Хавајските Острови до 12 500 mm, а најголемиот дел од дожд паѓа во текот на 3-4 месеци, па можете да замислите како се силни и брзи.

Во оваа клима, со изобилство дожд и умерено високи температури, формирана многу чудна организира дрвенести растенија, се карактеризира со брз раст. Постојано присуство на поволни услови за раст на растенијата доведе до цветни зимзелени видови кои растат постојано и често цветни и плодни од 2 пати годишно.
Во тропските шуми продолжува како бавни вечен лето со континуирано цветни од различни видови. Покрај тоа, светла речиси не се видливи тука цветови, миризливи цвеќиња се обично се наоѓа на врвот на високи дрвја (каде што е многу светлина), а второто ниво на цвеќе на дрва може да се најде не само на гранките, но исто така и на стеблата. Во тропските шуми на многу видови дрвја се обезбедат повеќето вредни прехранбени производи, на пример, или какао дрвото Theobroma, или Царица sylvestris (Царица папаја), наречен диња дрво со многу вкусни и здрави плодови.


Што е првиот впечаток на лицето влажни тропски зимзелени шуми?


Првенствено влијае на голем дрво висина од првиот ред, прилично монотон, на прв поглед, па дури и влијае на густи дрвја стои. Оваа шума дрвја може да се открие и втор, а понекогаш и третото ниво на расте под крошна на џиновски дрва. Дрвја на вториот и третиот ред дополнително зголемување на густината на штандот, и разновидност на винова лоза, често обвиткана околу неколку дрвја направи шума потешко да се мине. Не е чудо што овие шуми се нарекуваат непробоен џунглата. Не знаејќи патеки поставени од страна на локалното население, низ џунглата да помине речиси невозможно.


Тропски влажни шуми се составени од зимзелени видови. Тука постојано самракот владее, а мрачните и непријатно, како зраците на сонцето, жешкото речиси по цел ден, не навлезат во шумата. Затоа, капакот на земјата во дождот тропски шуми е слабо развиен и често отсуствува, постои царството на високи дрвја. Почвата во глина шума, влажни, и нозете ненамерна слајд, што уште повеќе ја усложнува премин меѓу густата штандот на дрвја.


Во влажна тропските предели, се чини дека сè за успешен раст на дрвести растенија: во текот на годината топлина, многу влага и првиот ред на круната на дрвјата имаат изобилство на сончева светлина. Но, тоа не е секогаш повеќе од добро. И во влажни тропски дрвја мора да се прилагодат на вишокот на вода и сонце, на зголемувањето на температурата на воздухот, постојан дожд дожд, на густа животната средина на други дрвја и лозите.


На поблиску запознавање со дрвја од тропските дождовни шуми се убедени на нивните многу висок видови разновидност.


Многу расте во тропските шумски видови дрвја имаат многу брз раст, достигнувајќи големи височини - 50-70 m (понекогаш и повеќе од 100 метри). Куфери такви дрвја директно и релативно тенки, со мазна кора, а круната е обично се наоѓа на врвот. Листовите кои остануваат во текот на годината, главно кожа, груба, темно зелена. Во многу видови тие се цврсти со зашилен врв, понекогаш формирајќи еден вид на наводнување капка по капка вода, а во некои видови на листовите се заштитени со сприхав слој. Во втората група на дрва остава помек и полесни.


Од особено значење за опстанокот на дрво гиганти во тропските дождовни шуми имаат корени. Во многу видови постојат на стеблата на непожелните корени, а некои (обично повисоки) дрва формира првиот ред посебни buttresses, фан-како разлики од стеблото и цврсто го поддржуваат понатамошното зајакнување на Вуди гиганти. На почетокот на формирањето на buttresses во крос круг дел, а потоа и на горниот дел од нивна страна постои интензивна еднострани средно раст и дека потоа корените почнат да личат на одборот. Висината на buttresses често е многу поголем од растот на човекот. Ваквите корени-реквизити се во можност да го задржи дури и џиновски дрва 100 метри.
Некоја идеја за мали buttresses може да се добијат со посета на некои од нашите шуми во влажни почви во умерена зона, каде што можете да најдете букови дрва, бреза и топола со благи buttresses, испакнати над земјата.


Особено важно биолошко значење на buttresses стане јасно, ако се земе предвид дека тие се заеднички за големи дрва без корен и со коренот систем се состои само од страна корени површина. Таквите дрво корени навлегуваат во почвата до длабочина од само 0,5 метри. Ваквата структура на коренот систем се должи на фактот дека во тропските дождовни шуми на главниот извор на снабдување е коренот самата почва и габи почвата.


Однапред се запознаат со карактеристиките на тропски екваторијалниот дождовните шуми, се обиде да избере место за неговата посета. Во моментов, низи од тропските дождовни шуми може да се најде, на пример, во Бразил, во регионот на Амазон, каде што тие се прошири и на двете страни од екваторот по должината на реката Амазон. Овие шуми се нарекуваат амазонската џунгла. Тие се многу висок процент на видови дрвја, во износ од 80% од вкупниот број на растителни видови кои растат тука (и во нашата Северно шумски видови дрвја сочинуваат само 10-12%).
Во џунглата на Амазон се повеќе од 4,5 илјади. Дрвенести видови. Тука има вредни дрва видови на голема комерцијална вредност, вклучувајќи ги различните видови на пакет-Институт за истражување на семејството Meliev, за висок квалитет на дрво се нарекува махагони. Тука се бројни и различни гума, а меѓу нив, од Hevea brasiliensis семејство Euphorbiaceae, е широко распространета во културата во многу земји во Африка и Јужна Азија. Hevea brasiliensis - големо дрво. Кога ќе го намали својот кора следи млечен сок, кој gusteya претвора во еластична маса - висок квалитет гума.

Видео: Како да се формира грозје? #urozhainye_gryadki


Во тропските дождовни шуми на Бразил и има високи orehoplodnye вид на семејство bertolletiya les tsitisovye. Меѓу највредните bertolletiya висока (во локалната наречен Castaño де-двојка, позната како орев Бразил во светскиот пазар). Bertolletiya највисоката достигнува висина од 30 м. Нејзините големи плодови со големина на главата на детето содржи 15-25 триаголен големи семиња со висока (75%) содржина на масло. Семето се користи во кондиторската индустрија, како и масла произведени од боја за сликање.
Кога ќе ја посетите бразилската прашума фаќа нивоа уредување на растенија во очи. Обично стои пет ката. Првите три фази се составени од дрвја на различни височини. Подолу е круг, што е конвенционално наречен грмушка, и најнискиот слој се состои од треви, папрати и грмушки на дрвенести видови.


На горниот слој обично се претставуваат најголемите дрва на неколку видови со широки, ретко го круниса густина. Второто ниво на штандот и не се формира еден континуиран крошна, и е веќе надвор од многу видови - претставници на различни семејства. Во втората група често расте високи палми и други дрвја со многу големи листови наредени на врвот. Третото ниво, исто така, се состои од различни составот на видовите, и тоа ќе се затвори најбројните и испреплетени со винова лоза. Преку ова небо помина многу малку сончева светлина, туку затоа што го капакот на трева е слабо развиен.


Во бразилската прашума расте различни видови на ловор, Ficus, дланки, дрво чоколадо или какао, zharakanda или розово дрво, lecythis или рај орев, со вкусни плодови. Интересно е дека името на земјата доби еден од локалните видови дрвја - од brazilwood или Бразилецот махагони во локалната наречен "Пау Бразил".
Тропски екваторијалниот дождовните шуми освен Бразил продолжија и во другите земји на Јужна Америка, Западна Африка и Југоисточна Азија.


Во Западна Африка, тие се наоѓаат од двете страни на екваторот по должината на реката Конго и по должината на брегот на Заливот на Гвинеја. Тие растат повеќе од 3 илјади. Видови на дрвја и грмушки. Покрај тоа, повеќе од 1000 видови се претставени високи дрвја, достигнувајќи висина од 40-50 м (а понекогаш и повеќе), а повеќе од 40 видови имаат вредни дрва.


Во Јужна Азија, зимзелени тропските шуми се наоѓаат во голем број на земји на копното и на многу острови. Ние да изберат да се истражуваат со нив во Индија, каде овие шуми порано окупирана големи области во сливовите на реките Ганг и Брамапутра, и по должината на источниот брег на Бенгалскиот Залив. Сега тие се во многу места, и да се намали составот на нивните видови промени. Во типичен тропските шуми во горниот ниво расте тука dipterocarpus Индија, еден од претставниците на бројни семејство dipterocarp, се случуваат главно во тропските шуми. Многу видови на ова семејство да достигне висина од 60-75 метри (понекогаш и повеќе), при што има релативно мал дијаметар (до 70 см). И само ретко достигнува дијаметар од 2 метри. Интересно е да се напомене дека меѓу членовите на ова семејство е особено многу големи дрвја од родот крајА, а меѓу овие многу дрва имаат поткрепуваат до 3-5 метри. Во dipterocarpus во првиот ред расте хоп melkotsvetnaya, калорична fillyum чувствува, Кален високи cedrela / Gouna vateria Индика.
Во втората група на Индискиот манго се наоѓаат вид artocarpus, breadfruit дрво на семејството на црница и различни видови на семејствата на мирта, ловор, и многу палми и бамбус. Многу видови дрвја Азија тропските дождовни шуми се вредни дрва и да се обезбеди разновидност на производи.


Дури едноставна листа на само неколку видови кои го сочинуваат тропски влажни шуми, доказ за нивното богатство, разновидност на составот на видовите. Веројатно, овие богати шуми на голем број заинтересирани, и подетално запознавање со нив може да се спроведе со читање на стручна литература, а можеби и патуваат во Индија и други земји се наоѓа во влажна тропските предели.


Се разбира, од голем интерес и познавање на растенија се исуши тропските предели, вклучувајќи многу познати личности, кои влијаат на нивните специфични прилагодувања на животот во тропските предели за време на сувата сезона. Најоригиналните адаптација за опстанок со недостатокот на влага во тропските предели може да се најде меѓу видови карактеристични семејството - bombaksovye. Нејзините претставници се зголемува во сува африканските савани, листопадни шуми во Јужна Америка, наречен Caatinga, во бразилската крајбрежните bushland Restinga.
Многу видови bombaksovyh имаат многу оригинален изглед, и необичен внатрешната структура на дрво, бидејќи тоа ги исполнува суштинска функција на чување на влага е потребно за време на сувата сезона. Тоа е причината зошто дрво bombaksovyh мека, богата во паренхимните ткиво vodozapasayuschey. Кога сечење на дрва може да се гледа во зголемување на сатурација на влага во дрва со вода - на дрво е многу тешко, и кога е сув станува полесно да плута. По сушење на дрво на еден од видовите на семејството bombaksovye - ohromy пирамидални или балса - ". Лесни шампион" заслужено смета


Со таква интересна внатрешната структура на многу видови bombaksovyh дрво и имаат многу необичен раст на стебла - да се зголеми просторот за складирање на вода. Еден пример е Бразилецот kavanillesiya дрво, исто така, повика шише дрвја, и дрвото на животот. Овој вид расте во форма на прилично големи дрвја во Јужна Америка во тропските суви шуми, Caatinga и има шише потечени багажникот. Гранка на дрвото шише со густа гроздовете на листовите на краевите на кои спаѓаат во сувата сезона. Интересно, по намалувањето на лисјата на дрвото почнува да цути, покриен со големи бледо розови цвеќиња, се врти низ 11 до 13 месеци во овошје кутии, а во исто време нов расцут на дрвото почнува со зреењето на плодот. Така, дрвото е leafless државата и расфрлани со цвеќиња и овошје и има многу елегантен изглед.
Сепак, најзабележително, најинтересен растенија од семејството bombaksovye - секако baobabs (неколку видови Adanson). Еден видови од овој род е карактеристика на африканските савани сува, два вида расте во северниот дел на Австралија, кои се наоѓаат шест видови во дождовните шуми на островот Мадагаскар.

Видео: НТВ: ураганот во Велика Британија


Баобаб, багрем расте во африканските савани, Adanson palmate - најпознатиот член на родот и е исто така познат како breadfruit мајмун. Овој гигант на растителниот свет - една од најпознатите долговечни растенија. Некои baobabs живеат и до 5.000 години. Африкански баобаб расте еден дрвја, се карактеризира со брз раст, но обично се достигне релативно мала висина (10-18 метри), остро спротивставени вонредни дебелина: дијаметар од своите матични често е еднакво на 4 метри, а некои од дрвјата имаат багажникот дијаметар од 9 метри и е познат по своите баобаб. голем круна формира голема, комплексно криви гранки (круна проекција на 50 м). Баобаб цвета пред прелистувам, цвеќиња во големи, бели или жолти неговите бои, со голем број на stamens во гроздовете. Oblistvlenie случува за време на загуба во саваните на дожд за време на сувата сезона лисја речиси целосно падне, и масовно корен систем обезбедува потребниот износ на baobabs влага. Зрел плод - дебела, tomentose-влакнест, со бели кисела каша. Тие се добар вкус, и ќе ги јадат само мајмуни.


Блискоста со baobabs заврши нашата турнеја на дождовните шуми. Тропски, многу разновидна и богата шумски видови дрвја повторно ќе се врати во Советскиот Сојуз, но сега тоа ќе го посети јужниот предградијата, направи станица во областа, остро спротивставени екваторијалниот дожд тропските предели - во областа на пустината. Во нашата земја, окупираат просторот на пустината од Каспиското Море до подножјето на Тиен Шан, и тука може да се најде песочна, глинеста, солена вода и карпести пустината.


Пустината буквално вика место, без вегетација. Сепак, ова не е точно - во сите пустини се случува сосема различни, со само својствени нејзините карактеристики на вегетација. Ние обично неподнослив и безводна пустина. Таа навистина сончево и сензационен - ​​во текот на летото температурата тука за да достигне до + 45 ° C, но тоа апсолутно не може да се нарече вода-бесплатно, како што има уште растенија добие многу потребните влага да се живее, иако на минимум.


Каде растенија добие вода во пустина?


Излегува дека во почвата, особено во песок, постојат мали резерви на вода во два слоја - на површината, варира во текот на годината, а во подлабоките (на длабочина од 1-2 м) и постојана. Како сатурација вода песок? Навистина, во износ пустината на влага испарува преовладува над износот на врнежи, што не е повеќе од 150 mm. Се врти, песок може да се кондензирана атмосферска влага во текот на ноќта, претворајќи го во водата што се акумулира во песок. И тоа е поради оваа влага длабоко вкоренети дрвести растенија на пустината и таму. Но, многу малку влага и растенија тука имаат посебни адаптации на минимум својот тек. Во растенија пустината формирана апарат лист со ниска површинска вода испарува. Ова се постигнува со намалување на површината на лисјата, се претвора во трње, а во некои видови целосно да исчезне во текот на летото. На пример, во семејство на леќата, леќата - типичен претставник на пустината грмушки - тесни лисја се појави на младите пука во пролет и падне наскоро и пука брзо drevesneyut, губење на зелена боја. фотосинтеза функција се врши од страна на останатите за подолго време на зелени пука, кои го носат цвеќиња. Сепак, во средината на летото, есента, и овие пука и Буш се влева во остатокот до следната пролет.


Со други дрвенести пустината остава брзо се ресетира или се претвори во трње. На пример, муниција-DENDRON сребро или песок багрем (мали дрвја или грмушки), пролет остава појави paripinnate 1-2 пара мали листови со сребрена коса, наскоро падне. Ресетирање и subulate stipules и краток лист petioles се трансформираат во трње и растенијата толерира повеќето пламенен време во leafless државата.


Жителите на области лоцирани во областа на пустината, може да се набљудуваат големи промени во изгледот на локалната вегетација за време на пролет-лето-есен период. На климатските услови на пустината формираше фасцинантен вегетација цвета во пролет, кога, по загубата на ограничените врнежи на земјата е покриена со прекрасен цветни килим од различни билки, и многу Вуди зелени пука, се уште не го загуби својот лист апарат. Но, во сензационен период на летото, сите растенија во пустината, како да зјапаат: тревни годишни растенија се исуши, трајни треви стане невидлив, концентрирајќи живот во подземјето на нивните тела, и во дрво, како леќата и песок багрем, на врвот на топла суво лето, дури и намалување лисја ресетирање со минимум површина испарувања. Но, тоа е дрвенести видови се јасно видливи не само во пролет, но во лето и есен, а тие создаваат еден вид на постојана вегетација пустински пејсаж, формирајќи дури и шума (иако бледа) насади. Повеќегодишна дрвести растенија - дрвја и грмушки - претставуваат константна маса на пустина вегетација. Меѓу џуџе грмушки - црна и бела пелин, saltwort, Barnyard трева, или Anabasis салса, eurotia, ничкум лето чемпрес. Грмушки особено преовладува calligonum или kandim има голема разновидност (70 видови) и има прекрасен способност да растат на менувањето на песок. Карактеристика на пустината и веќе запознаени песок багрем, како и ефедра или ефедра, и кликавче.


Во пустината области на земјата може да се исполни и мали дрва често saxaul формирање широка но ретки грмушки или многу чудна пустината шуми, кој главно се состои од два типа на saxaul - црна и бела боја. Saxaul да се нарече неверојатно дрво пустини, окупаторската речиси безводна пустина огромен простор. И двата вида често растат haloxylon во близина, но saksaul црна висина 4-7 метри претпочита да растат на солена почва на солена почва и бели Crowfoot има помал раст грмушка, но силна коренов систем, населува во основа песок. Во несмасна црна saxaul дрво артикулирани дивергентното и виси гранки со кревки гранки или без лисја, или тие се застарени и кратки остри удари. Saxaul бели листови се заменува со скали filmy раб.

Видео: тајга шума. Убава и диви места на Русија


Интересно, црна saxaul носи прилично силна засолување на почвите и својот годишен вкусен гранчиња сол и бел saxaul dryish зелени пука обично горчлив вкус.
Во Централна Азија, во солена почва, песочни пустини и полупустини, и постојат неколку видови на тамариск, или тамариск, со долги тенки стебла, покриени со мали лушпеста лисја, и песочна бреговите на реките формира крајбрежна шума Populus heterophylla или turanga исто така, повика напуштам топола.


По завршувањето на воведување на дрвенести растенија пустините на Централна Азија, можеме да видиме колку е огромна и разновидната светот на дрвенести растенија, колку што тој е совршен во својата структура, која е резултат на долг еволутивен развој, што доведе до совршена хармонија помеѓу растенијата и животната средина. Важно е дека луѓето не ја прекршуваат хармонијата на бруто мешање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
КозметологијаКозметологија
Ризом со корените на цијаноза (rhizomata сума radisibus rolemonii). Собрани во рана пролет или есен…Ризом со корените на цијаноза (rhizomata сума radisibus rolemonii). Собрани во рана пролет или есен…
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Растот на антенски дел од јаболкоРастот на антенски дел од јаболко
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Корени istoda (radices rolugalae). Собрани во есен и суви корени на дивите трајни тревни растенија…Корени istoda (radices rolugalae). Собрани во есен и суви корени на дивите трајни тревни растенија…
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Микроклиматски услови за БрусницаМикроклиматски услови за Брусница
Расте услови за долгорочно кромидРасте услови за долгорочно кромид
» » » Јужна и Северна дрвја