ma.gurushealth.ru

Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?

Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?

SYRINGA вулгарис со скромен името на видовите знаеме како еден од грмушки цветни во светот, како и скромни наслов е посоодветна јоргованот-Севиџ, расте во шумите на падините на планината на Балканскиот Полуостров како грмушка или мало дрво 5-7 метри висок со едноставни овален листови .

Диви нежни во местото на неговото природно живеалиште на цветни распуштање на средни лабава inflorescences со мали, со големина од еден сантиметар, пурпурни-сини цвеќиња neyarkimi.
Убава сортен јоргован - резултат на години на одгледување работа на цвет лозарите од различни земји кои се сврте на смирените неопределен дивјак во особено украсни грмушки, убавина восхитува својот најголем подем. Оценето нежни сега се наоѓа во многу паркови и градини, и е еден од најпознатите омилени растенија, широко распространета во уредување. Сепак, на пат да стане еден неопределен дивјак во убава сортен јоргован беше долг и прилично комплициран. На работеле напорно за речиси три века, одгледувачи во Европа и Северна Америка за да се подобри декоративни квалитети на диви нежни inflorescences, и скромен цвет дивјак е довеле до повеќе од 1.400 видови и форми! И секој вид на цвет има свои карактеристики кои го прават различен од другите видови на цвеќиња!


Што е цветот на диви јоргованот, трпи таква неверојатна трансформација? Тој е бисексуалците и се состои од мала Чашка, Корола инка во четири криви сечила. Stamens две, две-дел колона со две stigmas. Цветовите се собираат во мали paniculate inflorescences. Споредба на inflorescence див јоргован и разни inflorescences сорти, неволно се поклони на трудот одгледувачи, толку впечатливо менува лицето на неопределен диви светот Богородица.


Дали сте се види на различни сорти на јоргованот во нежни градина Главни Ботаничка градина на руски јазик во Москва? Овде можете да видите сорти со бела, виолетова, сребрена, розова, боја, различни нијанси на јоргованот, едноставен и голем брачен цвеќиња кои имаат ливчиња круг, истакна, издолжени, права, крива, извртување, - сите нивни разновидност е тешко да се наброи! Кога цветни на различни сорти со богата палета на бои создадена од неверојатни убавината на сликата. И, веројатно, се поставува прашањето: како може да се роди таква убавина?

Видео: pochemuchek семејство (24seriya 25) Razvivalka за деца


Излегува дека ботанички име не беше дадена за прв пат диви и култивирани растенија, кои се австрискиот пратеник во Турција како "Турска Калина". Ова растение Лине опишани и ја нарекол SYRINGA вулгарис. Во 1763 година, за прв пат во Австрија, имаше фабрика, и од страна на 1770 година, како резултат на одгледување работа веќе ја доби првата две од неговите варијанти. По 50 години, тој беше ставен јоргован со бели цвеќиња, и по 120 години, првиот регистриран форма со виолетова боја и со поголеми цвеќиња и пупки. Конечно, во 1823 година се дозна за добивање на првата Тери бели нежни, а 23 години подоцна - првиот боја нежни Тери.


Во моментов, меѓународната Регистарот е составен од повеќе од 1.400 видови и форми на нежни имиња. Толку за отстранување на нејзините различни сорти направи француските лозарите и Франција нарече родното место на сортен јоргован. Сепак, во нашата земја, одгледувачи работеле убаво и донесе многу голема, и мраз, сорти. 500 видови се одгледуваат во Советскиот Сојуз, 150 домашни размножување, од кои повеќе од 100 видови на избор LA Kolesnikov - познатиот советски одгледувачот аматерски оствари огромен успех во работата на размножување со јоргован. Доволно е да се каже дека 52 од 100 видови се одгледуваат нив влегоа во Меѓународниот регистар.


Немајќи дури и посебен биолошки образование, возачот по професија, Лос Анџелес Kolesnikov преку напорна макотрпна работа, и огромна желба да се создаде убава нежни цвеќиња со различни форми и со различни inflorescences и нивната боја и мирис донесе во релативно краток временски период врз основа на достапните нови сорти, високо ценет не само во земјата, туку и странски експерти. Како резултат на тоа, креаторот на националните сортен нежни цвеќарницата аматерски освои Државната награда на Русија и sirenevodov Меѓународната унија му додели почесна награда - ". Златна гранка на јоргованот"


Многу видови на познатата колекција на ЛА Kolesnikov може да се види во главниот Руската академија на науките Ботаничка градина во Москва.


Прекрасни хибридни форми јоргован расте во предградието Ivanteevsky арборетум, каде што на одгледување на нови сорти на ова растение за многу години работел OE Николаев, истражувач на Институтот за истражување за шумарство и Механизација за шумарство. Таа покажала многу убави хибридни форми, па дури и да хибрид помеѓу различни видови.
А малку запознаени со разновидноста на видовите на јоргован.


Јоргованот родот се состои од 30 видови. Во Русија во дивината расте 4 вида: Далечниот Исток Амур јоргованот, со многу миризливи бели нежни sotsvetiyami- Волф, со големи пупки (должина 2ft.-30 см) - дивината SYRINGA вулгарис, која се наоѓа во Западна Украина, во Карпатите, како и со флексибилни гранки Персиски јоргован расте во Lankaran. Од другите земји во Советскиот Сојуз увезени 20 видови, меѓу кои најчести во уредување насади унгарскиот нежни, и постојат варијанти на кинеско потекло.


Запознаат со нежни и да уживате во бујна цветни неверојатни сорти на јоргованот во колекцијата на главната Ботаничка градина на Академијата на науките на Русија во Москва ќе одат расте во близина на големите јоргованот дрвја Европската пепел.


Пепел е многу декоративни: тоа ажур круна, убави големи pinnate лисја, се состои од 11 -15 лисја. Меѓу бујна цветни нежни во средината на мај, Европската пепел веќе згаснува и покриени со лисја и на него не можеме да најдеме обичен paniculate inflorescence, се состои од цвеќе на три вида: женски, машки и бисексуалци.


Но, постои еден може да се прашувам зошто ние сме по средбата со нежни одлучи да оди на една група на Европската пепел? Одговорот е едноставен: ние се постави за цел да се истражуваат некои од најблиските на јоргованот, односно видови од различни родови на исто семејство - маслинки ... И пепелта како и нежни, - претставник на семејството.


Она што ги обединува како различни по изглед нежни и пепел? Па дури и на прашањето може да биде поконкретен: Што прават заеднички нежни и Европската пепел, она што тие го имаат сличности, е дозволено да ги припишуваат на исто семејство?

Видео: pochemuchek семејство (11seriya 25) Razvivalka за деца


Однадвор, два вида се многу различни во раст карактер, и лисја, а според плодот. Излезе дека тие имаат заедничко карактеристичната структура на цвет и заеднички начин на нејзиното формирање во процес на еволуција, во која цвеќиња произлезе од мала количина на anther, толчникот и поедноставена структурата на други делови на цветот. Така, главниот морфолошки карактеристики, кои ги комбинира деца во семејството (видови - при породување), - од ист тип, на историски формирана структура на генеративен органи, односно на репродуктивните органи ... Ова се базира на принципот и изградба на природен систем на растителниот свет.


Со цел да се види сличноста на нежни цвеќиња и пепел, да се спореди со некои заеднички нежни цвеќиња, но не и со висок квалитет, и диви животни - со непроменета како резултат на работата на селекција и структура на цвет цвеќиња Европската пепел. , Со оглед на расцутот на двата вида не е во исто време се погледне во нивните цвеќе, уметнички скицира со квалификувано патолог. И кога ќе се најде меѓу SYRINGA vulgaris и Европската пепел многу сличности: и видови на цвеќиња се собираат во paniculate inflorescences, Корола тие gamopetalous, stamens - две горните јајниците, bilocular, со две ovules во гнездото. Точно, се уште е честа нежни со четири чаши, а Европската пепел се намалува, но и други видови на пепел тоа таму. можеме да видиме дека карактеристика на семејството на маслинки за таксономијата на растенија прирачник - значително намалување на појавата на цветни делови зголемат тип, а не само на stamens (има 2), но исто така и на perianth.


Кои се другите, честа појава во нашите подвизи земјата припаѓаат на семејството маслинови дрвја, и се блиски роднини на нежни и пепел?


Прво на сите, мислам на маслинката, кој го даде името на семејството. Родот вклучува 30 видови на маслиново расте во суптропските на северната и јужната хемисфера. Ние сме добро познати за европска маслинка, плодовите на кој ние ги користиме како деликатес.


Европска дива маслинка е честа појава во медитеранските земји и има ниска огромни раст, достигнувајќи височина од 1-3 метри. Тоа обично се наоѓа на карпест варовник падини на надморска височина од 500 метри надморска височина. Во моментов, нејзините култивирани форми заземаат голема површина (5 милиони евра. Ха). Европската култура на маслиново беше воведен за неколку милениуми пред нашата ера во Месопотамија и сега има повеќе од 500 видови на него. Во Крим и Абхазија, што беше донесен во XVII-XVIII век, а сега е во европската култура на времето успешно расте маслинки на брегот на Црното Море на Кавказ и во југозападниот дел на Туркменистан, и ботаничка градина Nikitsky се сочувани дрвја се долговечни, со возраст од 350 години.
Расте во нашата земја во Европската маслиново достигнува висина од 10-15 метри, но понекогаш расте и Буш. Ја остава lanceolate или триаголник-елиптични, жилав, темно зелена на врвот, дното сребрено-сива и влакнести. Inflorescence - процветаа четка, организира спротивно во лист axils.


Цветовите се мали, долга 3-5 милиметри, мирисна, бисексуалци, се соединиле со ѕвонче чаша со четири заби и chetyrehlopastnym брзо движење. Овошје - drupe еден семе, месести со црвеникава или виолетова боја со белузлави мрсна месо. Маслиновото - типичен суптропски растенија: тоа може да расте во јужните региони на умерена зона, но тоа не е во цут и не носи плодови во тропските предели. Плодовите се богати со Европската маслиново масло. Неговите познати "маслиново" или маслиново масло е ценет и се користи за производство на конзерви. Плодовите се јаде суров и кисела форма. Дрво е исто така важна, како и украсен камен се користи за уредување.


Запознаени со термофилни маслиново, познат по своите плодови, ние го споредуваат со други родови на семејството маслиново, презентирани украсни грмушки. Меѓу нив се вообичаени во садење четири видови на forsythia родот (претходно беше преводот на името на родот од латинскиот јазик како Forsythia). Видови Forsyth - многу украсни цветни грмушки, особено ценет за раните фази на цветни.


Еден ден во април бевме во можност да му се восхитуваат на цветањето forsythia: свиткана флексибилни гранки од него беа целосно покриени со златно-жолти цветови, и сите мали, но се шири грмушка многу ефикасно погледна позадината на зелена трева пред Пантеонот, подигната на бреговите на реките Днепар во Киев во чест на победата во Големата патриотска војна на 1941 -1945 години. Бројните паркови и градини во нашата земја и во други земји во областите со умерена клима, може да се види уште многу декоративни грмушки на семејството на маслинки со убава густа зеленило - Ligustrum vulgare. Ова грмушка ценети за својата подоцна лист пад во есен, и способноста да се носат добра фризура. Како го направи сите овие грмушки надворешно слични на нежни и особено на маслиново и пепел! Тие имаат различна структура ламина, иако повеќето од нив се едноставни, целото екстремен, но постојат меѓу нив, како и видовите на соединение лисја. Сепак, листовите на сите многу видови на спротивните организира. Во исто време, тие имаат различни модели раст, различни овошја и дури и цвеќиња изгледа различно. Но, ние веќе знаете што тип на цвет структура претставници на различни родови во исто семејство. Појавата на претставници и други родови на семејството на маслинки е исто така многу различни! А семејството е голем, вклучува 29 родови и околу 600 видови, а од нив, во Русија има околу 40 видови на 7 родови. Повеќето видови на ова семејство се карактеризираат со тропски и суптропски региони, и тие се наоѓаат во помали количини во топла умерените региони на светот.


Ајде да се запознаат со некои повеќе типови на семејства на маслинки кои можеме да ги исполниме во нашата земја со природни грмушка. Тие вклучуваат два вида на јасмин родот (вистински): Јасмин грмушки, кои се наоѓаат во Кавказ и Крим, и Јасмин officinalis расте во Кавказ. Првиот вид - прачка експозитурите trifoliate листови и цветови со мали жолти, без мирис, и јасмин officinalis - scansorial грмушка пука со должина од 10 метри, со зимзелени листови 5-7 листови и бели миризливи цвеќиња. Јасмин род е богата со декоративни видови, а еден од нив, индиски јасмин, многу миризливи цвеќиња често се одгледува во собите.


Овие три видови припаѓаат на јасмин вистински родот, што е спротивно на лажните јасмин - еден од видовите chubushnika, наречен Филаделф Coronarius. Ова chubushnik дека многу едноставно наречена јасмин, заеднички во отворен терен во европскиот дел на Русија насекаде.


Форми на јасмин - грмушки и винови лози scansorial тропските и суптропските шуми, тие се термофилни и има деликатна ѕвезда во облик бела, жолта, ретко црвени цвеќиња често со силна, далеку raznosyaschimsya арома. Во јужните земји од видовите на јасмин се користат за да се создаде огради и ѕидови слој, балкони, летниковци.


Од семејството на маслинки уште е честа појава во културата на видови на Медитеранот вид phillyrea, разни видови Fontanezi, osmanthus, и во Америка е ценет многу декоративни изглед - hiorantus Вирџинија. Тој исто така е наречена "дрво реси" и крајот на пролетта е покриена со изобилство на деликатни бели цвеќиња со ситно вивисецирале ливчиња.


Се сретнавме неколку претставници на неколку големи семејството на видови маслинки. Дека еден познаник ни ја даде? Тоа покажа присуство на големи разлики во изгледот на претставниците на различните гранки на едно исто семејство и нивната голема сличност во структурата на генеративен органи, иако тие имаат свои генерички и специфични карактеристики на. Меѓутоа, во одредувањето на степенот на сродство на одделни видови на растенија во изградбата на природните системи на растенијата светот се земаат во предвид и други морфолошки карактеристики и биолошки карактеристики.


Како тоа со кои се проучувани сродство често изгледа многу различни растенија е? По сите, можеме да бидеме сигурни дека за време на средбите со појавата на видови кои во рамките на исто семејство, па дури и во вид на изглед се многу различни дрвја и грмушки, како што видовме во случајот со маслинки семејство. Во ова можеме да видиме, ја да се запознаат со различните родови и други семејства. Па, на пример, да се види голема разлика во изгледот, особено во периодот на плодни, во различни видови на родови даб, костен, бука, pazaniya припаѓаат на семејството на bukovye- претставници на различни родови на семејството Ericaceae, Розоцветни, мешунки, Araliaceae, Chenopodiaceae, . anacardiaceae итн многу семејства се обединети само од страна на претставниците на видови дрвја и грмушки, но има и винова лоза и тревни видови, како и во некои семејства е доминирана од дрво, а во другите - тревни растенија. Во семејството Araliaceae, на пример, има дрвја и трнливи грмушки и винови лози. Споредба aralia - да Yuma дрво висина поголема, со должина до 1 m, комплицирани три pinnatipartite бршлен лисја и - во оптек во liana културата соба, која во неплодни гранки аголно пет лобуси и плодни - целиот лисја.


Семејството на дрвјата се дрвја со големи колонообразен стебла во висина и 30 метри, како и неколку видови на палми ратан - моќен Вуди лозите, одделни членови од кои (од kalyamus родот) достигнува должина од 300 метри, со дебелина од 3-5 см матични семејство. Chenopodiaceae вклучува многу остро различни растенија од следните родови: saksaul - еден вид на пустината дрво, но од трева - еден од најчестите зеленчук - цвекло, како и познати зачински растенија - спанаќ и Басо.


Покрај претставниците на огромното семејство мешунки имаат големи дрвја до 80 метри во висина, грмушки, грмушки, грмушки и треви, како и ги исполнуваат кадрава тревни и дрвенести растенија, понекогаш достигнувајќи височина од 60-82 метри. Жителите на тропските предели е познат еден од најубавите дрвја на нашата планета, претставник мешунки - delonix кралско семејство, понекогаш се нарекува "шумски пожар", а во умерена клима да му се восхитуваат дрвја багрем или скакулците скакулците со доброто imparipinnate листови и бели или ресни хидрат сретнал многу миризливи розови цвеќиња. Честа појава и многу познати луѓе на тревни растенија од истата фамилија - грашок, грав, детелина, граор, и во Кина има долго време се одгледува соја. Во медитеранскиот регион бил омилен деликатес расцутеа - рогач.


Однадвор толку различни членови на семејството мешунките се признаваат за соединение остава со stipules и карактеристични овошје - Боб, од латинското име на која (legumen) каде што името на семејството - Legumino-SAE Juss. И разликите во вид на структура на ботаниката цвет три подфамилии видени од страна на други ботаничари како различни семејства.


Најбогатите на бобово стаблото семејството сега е вклучен 700 раѓања на бројот на видови на не помалку од 17.000 и се залага за бројот на видовите на трето место меѓу семејствата на цветни растенија, по Orchidaceae и Asteraceae.


Врз основа на она што се уште е главниот придружни симптоми се комбинираат со модерен таксономија на видовите во родови и родови во семејството и во уште поголем систематски категории?
Ние нема да одиме во сложеноста и длабочината на истражување на тековните систематика, разјаснување на врската на растенија, но даде само некои ботаничари се користат методи за проучување растенија.


Модерни филогенетска систематика користи различни методи за да се воспостави сродност на различни видови и да се одреди своето место во светот на растенијата систем. Една од основните - релативно морфолошки метод со кој што веќе видовме кога се размислува на генеративен органи во вид од семејството маслиново. Овој метод го прави возможно да се процени односот на сличноста на надворешната структура на различни органи на растенијата, а особено на генеративен органи, иако оваа сличност се должи на уредот и истиот услови на животната средина.


Со цел да се воспостави сличноста на видови и родови во модерната филогенеза користи палеонтолошки метод за утврдување на заедничко потекло на овие или други растенија и, според тоа, степенот на нивната врска.


А поврзани со фабриката е откриен и близината преку ембриолошко метод често е подобро дефинирање на степенот на односи со ембриони студија.


Сите поважни и други методи за утврдување на сродството растенија: анатомски, морфолошки, еколошки, морфолошки, географски, биохемиски и користи palynology податоци, дава информации за структурата и еволуцијата на мембраните на спори и полен зрна. Изнесува ботаничари и податоци кариотип, кои даваат информации за хромозомот апарат на ќелијата, како што сега се знае дека дури и видови на истиот род често имаат разлика во бројот на хромозоми.


Сепак, во моментов, и покрај длабочината на истражување, различни таксономија имаат различно мислење за квантитативниот состав на многу видови на родови, укажува на тоа дека дури и студирање во детали на растенијата луѓето понекогаш не може да се постигне? консензус за распределба на одредени растенија во посебен вид. И во различни директориуми, ние може да се најдат различни податоци за бројот на видови од истиот род.

Видео: * Levashov NV


Но, често контроверзна, комплицирани дефиниција составот на видовите на родови и семејства покажуваат дека само со темелна и сеопфатна студија на внатрешните и надворешните структурата и историјата на формирањето на видовите може да се најде на растенија тесно врски, па понекогаш се разликуваат во многу морфолошки карактеристики и околу надворешниот изглед. Една студија на претставници на различни видови на еден род, како и претставници на различни родови на исто семејство, се разбира, може да биде многу возбудливо искуство, не само за генијалци, но за љубителите на љубопитни растение.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најдобрите сорти за садење црешаНајдобрите сорти за садење цреша
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Структурата на доматиСтруктурата на домати
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Градина декорација, infieldГрадина декорација, infield
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Цветни малиниЦветни малини
Berberis vulgarisBerberis vulgaris
» » » Секогаш знае дали роднините на дрвенести растенија?