ma.gurushealth.ru

Користење на природниот помагачи градинари за заштита на растенија во областа

Користење на природниот помагачи градинари за заштита на растенија во областа

Insectivorous птици грабливци и паразитски инсекти, некои видови на 'рбетниците, водоземци (жаби, жаби), влекачи се ефикасни фактори ограничување и регулирање на бројот на штетници.

Видео: квасец, сода и сенф - GARDEN ПРИЈАТЕЛИ

Тоа не му пречи на нормални односи во природа и не се однесува на луѓето и топлокрвните животни.

птици

Во борбата против штетници на овошни дрвја од голема помош може да се обезбеди и insectivorous и granivorous птици. Insectivores (Свифтс, ластовичките, redstart, итн) Otsya инсекти во текот на годината и се хранат пилиња нивните. Granivorous (куќа врапчиња, finches, итн) се хранат главно семето на дрвја и плевел и кокошки се хранат главно инсекти.


Да се ​​привлечат птици на градините користи садење жива ограда на добро разгранета грмушки жолта багрем, се зголеми колковите, огрозд и рибизли се вгнездени сајтови.


За индивидуални градина доволно sinichnika 3-4 и 1-2 куќичка за птици, обесени на растојание од 20 метри едни од други. Аматерски градинари препорачува производство и виси куќи и градина blizkorastuschih високи дрвја. Обично гнездење плочи од сува дебелина 25 mm.


внатрешната површина на ѕидот на врвот на кои влезот е прави не режа надолу. покритие волумен е направен од плочи и одбори. За цицки, flycatchers, петна и pituh произведени sinichniki (висина 25 см, 3-4 см рецки) за сколовранците, woodpeckers, големи цицки - вгнездени кутии (30 см и 4,5-6 см), за врани и големи бувови - камчиња (40 см и 7-9 см). Sinichniki обесени на височина од 3-8 метри, Старлинг - 4 - 10 метри, galochniki -. Околу 10 m Важно е дека дијаметарот на летот на дупки е во опсег е наведено. Инаку, случајот ќе се решаваат со такви гнездење врапчиња.


Со вгнездени дрвја спроведен со жица, ставајќи ги под дрвени поставата. Предниот ѕид треба да биде малку навалена напред, а влезот е - поглед кон југ или југоисток, и во куќите на бувови - на север.


Можете да се откажам куќи птица и меки алуминиумска жица. Во овој случај, на жица јамка, свиткана кука, се вклучи во било кучка. Птици окупираат такви куќи, дури и ако тие се многу нишаат на ветрот.


Ако границата на градина има големи дрвја, sinichniki подобро да висат на прво место за нив, но доволно добро населени гнездење на јаболка и круши. На една млада градина виси гнезда само 3-4 метри столбови кои се наоѓаат во близина на ковчезите и врзани за тоа со мек материјал.


За многу корисни птици се шупливи гнездат птиците (woodpeckers, pikas, nuthatches и chickadees) кои се хранат исклучиво на инсекти. Да се ​​донесе во вашата градина од овие птици, тоа е потребно да се подготви и да се откажам гнездо кутии. Едноставен и лесен гнездо кутии може да биде брзо произведени со користење на лесни видов, чекан, длето и секира. Најдобро е да ги направи од basswood, трепетлика, топола, врба, бор. Нивната должина треба да биде 35-40 cm, внатрешен дијаметар од taphole см дијаметар дупка-10-12 - 3-5 см длабочина дупчат сокет (празна) -25-30 см горниот отворањето да биде затворен од страна на одборот, така што тоа може да се ротира. бидејќи по секоја размислуваш вештачки гнезда треба да се проверуваат и чистат. Тогаш тие ќе се сместат секое лето птици.


Нужна мерка да се привлечат птици - зимски хранење, кој може драматично да се зголеми нивниот број во градината. Почнат fertilizing е потребно до почетокот на есента.
колибри градина птица може да биде малку-1-2. Цицки може да се хранат како Неподправената сланина и месо од секое животно.

Природни Entomophages (корисни инсекти, грини)

Тие значително го намалуваат бројот на штетници на овошје и Бери култури. Нашата земја веќе идентификувани повеќе од 600 видови на корисни инсекти и грини. Меѓу повеќето корисни инсекти познати насекаде Ladybugs кои јадат aphids, морон, скала инсекти. Во текот на летото, бубамара (седум-забележан) јаде до 5.000 aphids поединци. Во градините на Москва регионот се заеднички за два поени, седум-забележан и chetyrnadtsatitochechnaya Calvi Propileyah.


Некои видови на пајакот грини уништи само Ова место бубамара stetorus - мала црна Буба 10 mm во должина. Ларвите на овој предатор за 1 ден трошат до 150 грини, и за живот - до 3 илјади возрасни Буба ги јаде за сезоната до 10 илјади.


Возрасни велосипедисти замине на крајот од мај. Во јули, тие се појават младите гасеници. Apanzhe риболов линија може да го уништи повеќе од 20% од ларви апорија Crataegi. На крајот на мај, бидејќи паразити ларви и pupae штетници ларви таан муви. Возрасни лета таан мува лето генерација во првата половина на јуни. Лета Tahyna може да уништи до 90% од ларви и pupae апорија Crataegi и yellowtail и до 50% -shelkopryada.

Видео: sphagnum мов во шумата


Меѓу кластери на aphids секогаш може да се најде 2-3 зелено-жолта или црвенкаста проѕирен ларви hoverfly. Во изгледот личат пијавици, само светлина и многу мал, најголемиот со должина од 1,5 см. Инсекти Денот убива до 200 aphids, и по 6-20 дена од животот, некои ларви јадат до 2 илјади.


Entomophages во можност да ја ограничи големината и оваа опасна штетник градина, како codling молец, гасеници кои се паразитски муви таан и многу велосипедисти.
Црна со црвено-сина нијанса бубачки соочуваат при копање на почвата, - предаторските бубачки земјата, гасеници се хранат штетни молци, инсекти, ларви на штетници, жолчно midges, итн ...
За 1 месец мравките се со средна големина мравка се соберат речиси 1 милион песни.


Секој градинар треба да ги знаете корисни инсекти и обидете се колку што е можно да ги задржи на вашиот сајт, да им помогне да се акумулира. Не е копање во дворот и градината со напуштени парчиња земјиште диви моркови, пашканат, nutsedge и други чадор.


Тоа е особено важно да се заштити entomophags од дејството на хемикалии. Таа мора да се запомни дека инсектициди убие не само штетници, но исто така корисни фауна. Затоа, третманот треба да се врши во безбедна време и не им се брза. Можеби паразити и предатори spravite-! се со новите штетници.


Лет entomophags многу започнува на крајот на втората декада на мај. Во тоа време, обично се врши хемиски третмани во борбата против aphids, грини и други лист јадат штетници, со што се намалува бројот на корисни инсекти. Па по цветни е подобро да се користи биолошки агенси кои не убие entomophags.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Овошје и Бери култури и нивната структураОвошје и Бери култури и нивната структура
Како да се спаси култури од штетнициКако да се спаси култури од штетници
Хемиски средства за борба против штетници и болестиХемиски средства за борба против штетници и болести
Календар работи во областа на заштитата на растенијата во градинатаКалендар работи во областа на заштитата на растенијата во градината
Штетници и болести на цреши, сливи и мерки за борба против нивШтетници и болести на цреши, сливи и мерки за борба против нив
Птици blastogenesis. Blastogenesis poliletsitalnyh јајцаПтици blastogenesis. Blastogenesis poliletsitalnyh јајца
Борба против болести и штетници во областаБорба против болести и штетници во областа
Раскинувањето на зигот. Ефектот на жолчка во дробење процес зиготРаскинувањето на зигот. Ефектот на жолчка во дробење процес зигот
Болести на стебла и гранки од овошни дрвја и нивната превенцијаБолести на стебла и гранки од овошни дрвја и нивната превенција
Сорти на јајца во цицачи. Износот на јајце во јајцетоСорти на јајца во цицачи. Износот на јајце во јајцето
» » » Користење на природниот помагачи градинари за заштита на растенија во областа