ma.gurushealth.ru

Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија

Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија

Европа е различна од нашата централна области топлите и влажни зима, топло и суво лето.

Овие временски услови придонесоа за развој на термофилни и суша отпорни флора, која ботаничари се јавите на Медитеранот. Многу егзотични видови на флора, како и што е можно со воведувањето покажа на јужниот брег на Крим, Кавказ, во Централна Азија. По климатските услови на овие географски области се во согласност со Средоземното Море. Сепак, се покажа дека некои видови на растенија од јужна Европа, особено неговите планинските области, тоа е погоден за воведување и во повеќе северните широчини на нашата земја. Овие видови се разликуваат значително од страна мајчин јазик растенија имаат убава надворешни форми, декоративни време на цветни и во текот на овошје зрее. Затоа, на егзотичните јужноевропските растенија се доста распространети во културата.


Тоа е долго време се одгледува во Крим зимзелени чемпрес. Овој прекрасен пирамидални дрво стана симбол на шарени пејзажи на Крим. Тенка "краци" достигнаа круни чемпрес необично добро нагласи планински терен, се комбинираат совршено со сино пространство на Црното Море. Cupressus sempervirens - топлина-љуби-сè растенија. Тоа може да се види во Кавказ, барем во Централна Азија. Се покажа дека овој вид може да расте во близина на Одеса, каде што дури сега постојат многу паркови со кипариси. Cupressus sempervirens е многу отпорна на суша и скромен. Таа се пропагирани од семиња. Постојат неколку форми на овој вид на паркот: хоризонтална, пирамидални и џуџе. Кипар се создаде можности, тоа се користи како тенија. Многу помалку популарни во уредување другите четинари exo-ИНГ од јужна Европа. Многу од нив се доста топлина љубов, и тие се одгледува главно во јужните региони на земјата. Меѓу најатрактивните треба да се нарекува бор, или piniyu, со убави umbellate круна, поморски бор со долго светло зелена игли, прекрасен силни кедри (со исклучок само на Хималаите, сите тие доаѓаат од брегот на Медитеранот).


Но, ние не треба да се претпостави дека сите иглолистен Европа недоволно Харди во умерените ширини. Многу планински видови на дрвја и грмушки introdutsi-вајќи на географската ширина на Москва и Ленинград. Високо ценета во градинарството српскиот смрека, величествената дрво со тесен пирамидални круна. Тоа право се смета за еден од најубавите меѓу останатите видови од овој род. Многу инфериорен во однос на тоа во јужниот дел на цврстина декоративни зимзелени: грчки, шпански и тројанецот. Тие не се во можност да расте во балтичките држави и Украина. Убавината на дебел, темно-зелени круни на овие егзотични дрвја се удостојува награда лице, трошоците за многу години на одгледување на јужниот ела. Патем, елки расте најдобрите во средина на други дрвја и грмушки. Тогаш тие се помалку штетни мразови. Расте побрзо во млада возраст. Младите растенија во зима е подобро да се заврши со снег или паднатите лисја.


Егзотични листопадни дрвја и грмушки во Европа беа меѓу првите украсни растенија воведени во ботанички градини и паркови. Од XVI век се одгледува tsertsis обични и lyaburnum anagirolistny. И двата вида припаѓаат на семејството на бобово стаблото, па структурата на цвет, тие изгледаат како грашок цвеќиња. Но, како необично и чудно на овие растенија во цветни период. Tsertsis исто така наречен "дрво на Јуда." Фактот дека во април - мај, кога leafless пука цветаат светла розово-виолетови цвеќиња tsertsisa, тој станува толку неверојатно дека нема други дрво не може да се спореди со него. Од старите времиња луѓето се припишува на овој цут проклетството што наводно лежи на tsertsise. Сега овој феномен се нарекува ботаника cauliflory. Излезе дека многу суптропски и тропски растенија имаат cauliflory - нивните цветови да цвета на врвовите на пука, но директно на аксијално гранки, па дури и на багажникот. Инаку lyaburnum цвета. Бројни четка долго виси inflorescence во мај, речиси целосно покриена со Буш. Невообичаено светла цути и чудна форма на inflorescences растение се нарекува златен dozhdem- инаку тешко да се утврди оваа необична и ненадејна појава. И двата вида се релативно термофилни. Во предградијата lyaburnum anagirolistny замрзнува, но во балтичките земји и во близина на Киев е во пораст, без било каква штета. Тоа е потешко да се tsertsisom. Овој прекрасен растение краси паркови јужниот дел на земјата, како и во умерените ширини страда во голема мера во зими. Донекаде сличен на цветањето forsythia lyaburnum Европа, кој се однесува на маслинки (како пепел и нежни). Во рана пролет, во април, forsythia грмушки се покриени со бројни жолти цветови. Расте добро, дури и во ширина на Москва и Ленинград, иако во тешка мраз цвет пупки и горниот дел од снимањето е значително оштетени.


Доста честа појава во градини и паркови на нашата земја SYRINGA вулгарис. Сега малку луѓе знаат дека ова е украсни грмушки доаѓа од Балканот, каде што е воведен во околу 1583 Тоа беше толку скромен и Харди, расте и сега на Solovetsky Острови и Карелија. Бројни сорти на јоргованот различни бои и форми на цвеќиња, има деликатна вкус. Нежни цветни градини (наречен siringariyami) секогаш привлекуваат голем број на посетители. Не помалку популарни во уредување и унгарскиот нежни. Тоа е повеќе зимски Харди, и поради тоа може да се најде во повеќето северните региони на Европската Русија и Сибир.


Егзотични дрва овој географски регион прво треба да се напомене сладок костен и див костен. Овие растенија се често збунети, врз основа на надворешните сличноста на нивните плодови. Сепак, ништо заедничко помеѓу нив. Castanea sativa или благородна, - еден од највредните храна растенија во Европа и Азија уште од античките времиња. Нејзините хранливи плодови содржат до 62% скроб, околу 17 шеќер, протеини, 6% масти и 2, како и големи количини на витамини. Тие се користат во сурова храна, варени или пржени. До 300 килограми овошје може да даде едно дрво костен. Костен - близок роднина на даб. Затоа костен цвеќиња непривлечна. Но, самиот дрво со големи, долги до 22 см, едноставно lanceolate Листовите се многу убаво во паркови. Различни форми на костен парк со пирамидални круна, забележан, виолетова, мали, големи, овални, вивисецирале лисја. За жал, ова вредни и корисни егзотично дрво не е доволно зимски Харди, а тоа се одгледува главно во јужниот дел на земјата. Веќе во ширина од Киев костени, особено во млада возраст, силно го замрзне малку време на суровата зима.


Костенот повеќе мраз. Тој расте и цвета и на улиците на Киев и Москва. Одење див костен (исто така наречени gorkokashtan) од Балканот, каде што е воведен во 1576 Gorkokashtany формира посебна семејство. Овие растенија се карактеризираат со врвен бујна цветови, како ерекција panicles на големи цвеќиња. Inflorescence изглед наликуваат на лустери и многу декорирани цветни дрва. Во gorkokashtana обичните цвеќиња се бели, малку вртење розова кон крајот на цветни. Има форми со двојно жолти и црвени цвеќиња. Листовите се palmate gorkokashtana комплекс. Позеленување понекогаш разредена форма имунизација со тесен вивисецирале, шарени листови или плачат, пирамидални и shatrovidnoy круна.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Декоративни егзотични растенија од Централна АзијаДекоративни егзотични растенија од Централна Азија
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Сорти домати за одгледувањеСорти домати за одгледување
Сезонски развој на брусницаСезонски развој на брусница
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Модар патлиџан, одгледување, заштитаМодар патлиџан, одгледување, заштита
Собирање и складирање на семеСобирање и складирање на семе
Хемоглобин (хемоглобинопатии)Хемоглобин (хемоглобинопатии)
Berberis vulgarisBerberis vulgaris
» » » Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија