ma.gurushealth.ru

Северна Америка видови на украсни егзотични растенија

Северна Америка видови на украсни егзотични растенија

На климатските услови на овој континент се доволно блиску до нас, европскиот просек.

Во Северна Америка има околу истото растение-климатски зони, како и во Евроазија и составот на видовите на локалните растенија во многу нешта слични на нашите. Затоа, ботаничари се каже дека постојат делегиран видови на растенија, односно. Е. Како нашите европски пратеници. Шкотите бор, на пример, во Северна Америка се залага за џек бор, смрека Норвешка - Picea Рубенс, трепетлика - Poplar Osino облик и така натаму. Делегиран видови sveveroamerikanskogo потекло изгледа многу слични на европските, тие се првенствено се користи како позадина да се создаде заеднички географски области. Во прилог на горенаведените видови на растенија, како и позадина, можете да го користите многу други: бор тешки и жолта и црна смрека Sitka, западна ариш. Од дрвени предмети - бреза и жолта хартија, сребро јавор и Калифорнија дабови macrocarpa и црвена боја, како и бројни видови на пепел дрвја, липите, тополи.


Сепак, меѓу дрвјата на Северна Америка, таму се оние чиј изглед е толку посебен и уникатен дека тие може да ги красат било декоративни насади за да го привлече вниманието на повеќето префинет познавач на убавината.


Taxodiaceae членови на семејството - величествената борови дрвја - дури и во пред-глацијалниот период беа широко распространета на планетата. Taxodiaceae шуми се зголеми не само во она што сега е Северна Америка, но исто така и во Евроазија. Сега, од оваа фамилија се само неколку видови кои се наоѓаат главно во Северна Америка. Најпознат меѓу нив гигант Sequoia. . Ова дрво е на висина од 100 метри, со дијаметар на стеблото до 10 m жал, Sequoia не е доволно мраз и затоа се одгледува во отворен терен само во јужните региони на нашата земја во Кавказ, Крим и Централна Азија. Постои, исто така е можно да се зголеми повеќе и не помалку егзотични зимзелени зимзелени дрва секвоја, што не е инфериорен во однос на големината Sequoia, но се разликува од тоа во форма на игли и конуси. Значително повеќе мраз Taxodium distichum, или чемпрес, иако доаѓа од суптропски Северна Америка. Ова дрво расте во дом во мочуришните области, а со тоа и во културата taksodium многу пребирливи во врска со вишокот на влага. Како и многу други членови на ова семејство, игли taksodiuma есен жолта и падне, и заедно со младите гранки. Ботаничарите го нарекуваат овој имот vetkopadom растенија. Расте taksodium ќе управува со шумските subzone, а затоплување во текот на зимата и далечниот север.

Видео: Пасифлора или Passiflora соба. Нега во домот


Се разбира, Америка видови Taxodiaceae уште е тешко да се вовед во умерените ширини на нашата земја. Но, сега многу други зимзелени Северна Америка потекло беа доста мраз во ширина од Москва и Ленинград. Меѓу нив се и бројни паркови формираат смрека бодликава. Тие се одгледуваат дури и во Сибир. Но, убавината на оваа мала дрво круна се смета за еден од најубавите меѓу четинари. најатрактивните форми паркот бодликава јаделе - сина, сребрена, Koster (со тече гранки и сина игли). Сребро ела, како што се нарекуваат во луѓето, одамна стекнато популарност. Тие се украсени на Црвениот плоштад во Москва. Тие растат пред владините згради, како и многу паркови. Смрека бодликава не само мраз отпорни, но исто така многу толерантни на условите на современиот индустриски град, чад и гасови со што се отежнува одгледување на многу вредни четинари. Семе смрека, бодликава форми деца со различни степени на боја игла, па најдобро форма на парковите од овој тип се пропагира vegetatively: сечи или калемење.


Меѓу другите spruces Северна Америка потекло се многу декоративни Engelmann смрека и Канада. Тие исто така имаат многу боја форми, кои се убави игли е скоро и да не инфериорен во однос на издокарвам бодликава. Но Engelmann издокарвам термофилни и се одгледува главно во Украина, Белорусија и балтичките држави. Канадскиот смрека е сосема мраз отпорни во повеќе северните делови на земјата.


Доста слични во изгледот на смрека и другите четинари од Северна Америка: ела, Даглас и пелин. Меѓу многу убава елка Abies concolor, има бледо сина долго игли. Но, во ширина од Москва, таа страда од тешка мразови и пролетта мразови. Но, балзам ела, и нејзиниот украсни парк форми прилично стабилна таму. Кога се одгледува елки треба да се запамети дека тие се многу тешки на плодноста на почвата и влага, па во сушните региони на југ расте лошо. Во шумарство и градинарство популарни Даглас, некои видови, од кои се дома да достигне височина од 100 м. Особено широко одгледува ние Даглас Мензис-антифриз брзо растечки дрво со тенки и долги игли. HEMLOCK помалку отпорни и растат бавно, но тие имаат многу убава темно зелена игли се мали. Tsuga canadensis е добро прилагодени за умерените ширини на нашата земја, што е донекаде потсетува на ела (патем, ботаничарите веќе долго време се сметаше овие растенија припаѓаат на истиот род).


На многу видови на бор во Северна Америка, кои успешно се одгледува во нашата земја, тоа е потребно да се одвои од бел бор. Широк ширење круна на бор со суптилни модрикаво-зелена игли е многу убава во паркови. Weymouth бор се пропагирани од семиња, брзо расте, полу-сенка и ветер отпор. Ова е еден од повеќето достапни за масовно одгледување на украсни дрвја на Северна Америка.


На други видови на четинари Треба да се напомене туја, чемпрес и смрека. Thuja occidentalis е толку широко се користат во уредување кои многумина дури и не вклучуваат своите Северна Америка потекло. Неколку десетици на овој тип на паркот форми се разликуваат боја и форма игла, хабитус коронки и други декоративни карактеристики. Тие се лесно да се пропагира од сечи или дури и семиња. За едноставноста и убавината на петтиот западен како landscapers професионалци често го користат како тении, за поставување улички, граници, исечени жива ограда.


Chamaecyparis повеќе термофилни. Дури и најтврдокорните од нив, како што се Chamaecyparis lawsoniana и nutkansky, во ширина од Москва, се во потреба од засолниште за зима, но во повеќе јужните области на добар зима без него. Chamaecyparis во изгледот многу слична на петти, но се разликуваат во форма на пука и пупки. Ова е прилично големи дрвја кои достигнуваат и татковина на висина од 30 m и повеќе. Бројните декоративни форми чемпрес дека убавината не е инфериорен во однос форми на arborvitae запад. Множете се скоро исти, а со тоа и прилично честа.


Американската смреката се многу различни. Од најпопуларните црвена кедар. Најмногу декоративни форми на овој вид (вкупно 50) - сина, ashy, шарени златни, плачат, пирамидални, сферични. Една фабрика често може да се види во исто време, лушпеста и игла игли. Ова е многу смрека суша отпорни, Харди, undemanding да расте услови. Нејзините лесно да се пропагира од семе и сечи. Не помалку интересен за градинарството и други видови на смреката: хоризонтална (ова притаен грмушки hibernates под снег), и рок.


А многу интересни егзотични растенија може да се најде меѓу листопадни дрвја и грмушки во Северна Америка. Но, ако ги споредиме со едни со други, треба да се даде на претставниците на семејството Magnoliaceae. Ова е најраниот цветни растенија на планетата, сега се зачувани само во Северна Америка и Југоисточна Азија. Америка видови на Magnolias понекогаш се нарекува "краставица дрво" за единствена форма на овошје потсетува на краставица. Најмногу ладно отпорни меѓу нив Магнолија acuminata. Дома, го достигнува височина од 30 м големи листови од овој вид имаат должина од 20-24 см во мај - .. јуни, дрвото е покриен со големи жолти цветови со дијаметар од околу 8 см Пропагирани Магнолија acuminata семиња .. Тоа е рапидно расте. Во Ленинград и Москва треба изолација во зима, особено во млада возраст.


Од магнолија однесува уште еден интересен претставник на листопадни шуми на Северна Америка Liriodendron лале-или како што вообичаено се нарекува лале дрво. Лисјата личат на лирата, и тоа беше основа за таква фабрика наслов. Liriodendron цвеќиња се жолти, со светло портокалова средината на многу како вистински лалиња. Плодовите се многу интересно: во форма на конуси. Тоа сведочи за древноста и старината на потеклото на дрво лале. Бран Liriodendron е доста тешко, бидејќи семето обично имаат ниска стапка на ртење, не повеќе од 4-9%. На младите на возраст од овие растенија е многу топлина љубов и треба да бидат заштитени од мраз, но со текот на годините Liriodendron зголемува отпорот. Огромни лале дрвја може да се најде во Украина. Години на други случаи на 100 години.


Добар култура во украсни дрвја, големи егзотични Soliters, на пример, Catalpa. Америка видови Catalpa доста издржлив на дождови. Тие се добро се поднесува во текот на зимата на ширина на Киев. На север може да расте убава Catalpa. Цвета во Москва и Ленинград, но тешка мразови и да го оштети. Нешто повеќе термофилни Catalpa Bignonioides, и покрај тоа што цути во овие географски широчини. Catalpa го привлече вниманието не само на големи листови кои им овозможуваат на овие дрвја необично егзотичен изглед, но исто така убави големи бели inflorescences panicles миризливи цвеќиња. Во есента на овошје зрее долг капсула-како парчиња. Виси од гранките, се прават фабриката чудна и привлечна, дури и во суровата зима. Catalpa е добро пропагирани од семиња и растат нив не е лесно. Во повеќе јужните делови на земјата често се одгледуваат и друг вид на Bignoniaceae семејство: Campsis radicans. Оваа лоза, формирајќи прекрасен венец на pinnate остава комплекс, и извонредно светла четка портокалова цвеќиња. За жал, труба недоволна мраз и без засолништа може да хибернираат само до ширина Kieva- Карпатите.


На големите дрвја на Северна Америка потекло, тоа е погоден за воведување во умерените ширини на нашата земја, треба да се нарекува даб, орев, јавор, липа. Многу од нив имаат чудна форма на листови, што во голема мера се разликуваат од Европската видовите, така одгледување на егзотични видови значително придонесува за составот на паркови. На пример, северно од даб и мочуриште. Нивните големи листови секогаш ostrolopastnye го привлече вниманието на посетителите. Двете даб многу зимски Харди, особено дабови север, и се препорачува за одгледување во балтичкиот регион, во близина на Москва, па дури и во повеќе северните делови на земјата. Тие се лесно да се пропагирани од семиња, и на рана возраст се зголемува многу побрзо отколку на општото даб.


Америка видови орев Најпознати се два вида: црна и сива боја. И двајцата се значително различни од вид на орев лисја и плодови. Ореви се многу тешки за богатите, влажна почва, бара систематски обработка. На млада возраст тие се доста топлина љубов, а во зима тие треба да ги покрие. Повеќе Харди Butternut, која расте добро и носи плодови во ширина од Москва и Ленинград. Подеднакво популарни во уредување и други претставници на семејството на орев: HICKORY орехов и HICKORY е бело. Тие се разликуваат од ореви да се бори во обвивка овошје 4 лист и густо јадро на пука. Тие се доста зимски Харди во Украина и во балтичките држави, но замрзнување на Москва и Ленинград. Agrotehnika расте леска е многу блиску до онаа како во одгледување на воведе видови на ореви.

Видео: Во Киргистан, научив како да расте банани и смокви


Бројни видови на јавор во Северна Америка се многу различни во навика на круната, лист форма, за време на цветни. Од 1688 година таа е позната во полето старешина на културата, кој стана еден од најчестите претставници на американскиот флора во Европа. Особено ценети парична казна парк со различни форми на лист боја: златна, сребрена и златна разновидниот. Тие се сметаат за едни од најубавите. Пропагирани од таквите форми на вакцинација. Но, имајте на ум дека тие се инфериорни во однос на вообичаените зима цврстина BOX ELDER, иако успешно се одгледува во близина на Москва и Ленинград. Од другите видови од овој род е доста популарна сребро јавор. Glubokorassechennye lobed лисја од јавор подолу се елегантно сребрено-бела боја. Познат пирамидални, плачат, rassechennolistnaya, жолто и други декоративни форми на овој вид.


Приближно од 1755 беше продолжен во Европа липа heterophyllous. Оваа прекрасна 30-метарски дрва има големи, долги до 18 см, а остава порозна структура на оригиналот кортекс. Тоа е сосема Харди во Украина и во балтичките држави, но мраз оштетени во близина на Москва. Тоа одамна е на липа прошири вакцинација на Европската лимес видови. Како и другите видови од овој род, вар heterophyllous барајќи богати и влажна почва, полу-сенка. При репродукција на семе е неопходно да се обезбеди претходна сеење семе стратификација, во спротивно тие ќе ртат само во втората година по садењето.


А многу интересни егзотични растенија, вклучувајќи ги и дрвја, Северна Америка припаѓаат на семејствата на најблиски caesalpinioideae и мешунките. А огромен 40 метри рефус мед багрем заедничко со pinnate лисја и долго, речиси половина метар, грав секогаш се издвојува од околните дрвја. Познат beskolyuchkovaya и форма плач на овој вид. Мед багрем култивиран во Ленинград, Новосибирск и Khabarovsk. Тоа замрзнува во остри зими, но брзо расте. Во балтичките држави и Украина, тоа е прилично честа фабрика во градинарството и во шумските насади. Мед багрем е лесно да се пропагирани од семиња (тие се подобри од пред сеидба scarify), многу брзо растечки, суша отпорни, undemanding да расте услови. Доста зимски Харди во Москва и Ленинград канадски BUNDUCHI. Овој член на семејството caesalpinioideae различни двудомен (машки и женски цветови се на различни дрвја) и способноста за трева формирање, па Bunduchi лесно да се распушти не само за семиња (која, патем, е потешко да се добие), но пука, кои се појавуваат на дрва родител.


На мали дрвја и грмушки, како тие се најпогодни за улогата на тении во мали области на декоративни насади треба да се запамети вештерка леска, смрадлика, маслинки, pteleyu, McClure, Yucca. Ова е многу уникатна и интересна растенија. Доста популарни во уредување член на семејството gamamelidnyh - Liquidambar styraciflua. Ова дрво расте дома 45-метри висока, но тие се многу пониски во наши услови. Palmate лисја во есен Liquidambar стане темна malinovymy, а потоа малку дрво како оган избива меѓу околните жолти лисја. Liquidambar, претставник на термофилни Флора на Северна Америка, па можно е да расте далеку не секаде. Liquidambar расте и во Украина, Кавказ и Централна Азија. Овие дрвја се доста тешки за богатите и влажна почва. Тие ги расте од семе, кои исто така бараат стратификација. Екстремно чудна во садење морон сребро. Ова мало дрво е толку светли бои на круната, можно е да се забележи дека од далеку. Лох сребро е лесно да се пропагира од семе или стратификуван бројни корен пијавки. Тоа е зима Харди и суша отпорни растенија е многу скромен. парк насади Лох сребро е поставена на отворено, добро загреани од области на сонцето. Неколку помалку образован Шепард сребро, кои, исто така, му припаѓа на семејството на пијавки. Шепард се разликува од Лоја спротивното лисја и црвена сочно drupes.

Во многу паркови на европскиот дел на земјата долго време се одгледува смрадлика меки. Ова мало дрво со убава imparipinnate остава на врвовите на дебела влакнест пука. Тоа донекаде наликува на џуџеста палма. Во есента смрадлика листовите се претвори светло црвена и црвено drupes сферична форма сценско sultanchiki. Бред смрадлика семиња или корен пијавки, истегне околу мајката растенија. Sumy меки доволно зимски Харди. Тоа е успешно се одгледува во балтичките земји и Белорусија. Во ширина на Москва и Ленинград замрзнува. Sumy undemanding да расте услови, лесно се прилагодува на карпести и песочни почви. Поретко се користи во уредување и други видови од овој род, како што е отровен бршлен и отров. Првиот од нив е жилав и претставува притаен лоза или грмушка со убави trifoliate остава и бело-жолта drupes. Вториот исто така може да бидат прикрадуваат грмушка со слични trifoliate лисја. И двата вида имаат потентен токсични латекс кои, кога се во контакт со човечка кожа предизвикува изгореници, па одгледувањето на овие растенија треба да биде ограничен.


Во Украина и во повеќе јужните делови на земјата често може да се најде со едноставна ниско дрво остава незабележителни, но со многу светло портокалова овошје, потсетува на портокали. Тоа McLure портокал. McClure плодови само навидум толку атрактивен. Всушност, тие се состојат од мноштво на мали суви ореви, кои заедно формираат шарени стеблото. Иако "портокали" McClure може да се јаде, се уште сакаат да ги користат во украсни насади, па дури и во експлозија на ленти. Ова не е само декоративен, но, исто така, скромен растенија: суша отпор, ниска настојување да расте услови, брзината на растот и лесна репродукција на семе. Патем, McLure сосема бодлив и по стрижеше форми речиси непробоен жива ограда.


Невообичаено украсни насади во паркот мало дрво растенија од семејството lileynyh- јука. Тие не се зимски Харди, а со тоа се одгледува само во јужните региони на земјата. Но, некои видови од овој род (Yucca и филаментозни sizuyu) можете да најдете во Украина. Изглед јука svoeobrazen- многу ниска грмушка со долги линеарни розети на листови на врвовите на пука. Најатрактивните цветни Yucca, кога висока, до 1,5 метри, panicles цвета долго жолто-бели цвеќиња. Yucca цветаат во лето, но не формираат семиња во наши услови. Затоа, тие се одгледува главно корен пијавки. И покрај некои зима цврстина, Yucca во зима треба да ги покрие со лисја или вилушка почвата. Тоа ги штити од мраз штета.


Во ботанички градини, а понекогаш и во парковите, можете да најдете еден вид на ниски грмушки со едноставни спротивното лисја и со извонредна кафеаво-црвен големи цветови - calycanthus. Воведени од Северна Америка 3 видови calycanthus: плоден, западна и процут. Последните повеќето Харди. Одгледување calycanthus управува дури и во Москва, но тука тие треба да ги покрие за зима. Calycanthus успешно се одгледува во Украина и во балтичките држави. Тие се лесно да се пропагирани од семиња, расте брзо, особено во влажни и плодна почва.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Генетичарите откриле дека американските Индијанци роден на јужен алтајГенетичарите откриле дека американските Индијанци роден на јужен алтај
Зимзелени дрвја и грмушкиЗимзелени дрвја и грмушки
Декоративни егзотични растенија од Кина и ЈапонијаДекоративни егзотични растенија од Кина и Јапонија
Арборетум во шуматаАрборетум во шумата
Јужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенијаЈужна Европа (Медитеранот) видови на украсни егзотични растенија
Опсегот на алергени. полен алергениОпсегот на алергени. полен алергени
Се алергични на отровен бршлен кај децата, симптоми, причини, третманСе алергични на отровен бршлен кај децата, симптоми, причини, третман
Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…Обвини витамин. Се состои од растенија кои содржат витамин Ц, Ц, каротеноиди и други супстанции.…
Третман во првата дигитална болница Канада во Северна АмерикаТретман во првата дигитална болница Канада во Северна Америка
Lycorine хидрохлорид (lusorini hydroshloridum). 1,2-дихидрокси-9,10-метилендиокси-7H,…Lycorine хидрохлорид (lusorini hydroshloridum). 1,2-дихидрокси-9,10-метилендиокси-7H,…
» » » Северна Америка видови на украсни егзотични растенија